Το ΠΑΜΕ Τύπου και ΜΜΕ εξέφρασε τη στήριξή του στον δημοσιογράφο της ΕΡΤ Νίκο Αγγελίδη, που δέχτηκε επίθεση από την αντιπολίτευση για ένα σχόλιό του για τις γαλλικές προεδρικές εκλογές. Υπήρξε ένα προβληματάκι, βέβαια, με τη συγκυβέρνηση, που επίσης υπερασπίστηκε τον Αγγελίδη, όμως το ΠΑΜΕ το ξεπέρασε καταγγέλλοντας ως «υποκριτικές τις “ευαισθησίες“ της συγκυβέρνησης για το θέμα», η οποία συγκυβέρνηση «απλά πήρε πάσα από τη ΝΔ για να στήσουν άλλον ένα δικομματικό καβγά, ώστε να κρύψουν τη στρατηγική τους σύμπλευση».
«Οι ταξικές δυνάμεις στον Τύπο και τα ΜΜΕ έχουμε χρέος να στηρίξουμε τον συνάδελφο και κάθε συνάδελφο που υπηρετεί την αλήθεια στο πλαίσιο της επαγγελματικής δεοντολογίας» καταλήγει η ανακοίνωση! Μιλάμε για τον άνθρωπο που διατηρεί και προσωπικό διαδικτυακό «μαγαζί» με τον χαρακτηριστικό τίτλο «ΑΕΚ LIVE». Που είναι ένας απ' αυτούς που έχουν αναλάβει εργολαβικά την προώθηση του σχεδίου Μελισσανίδη, επιδιδόμενος σε ύβρεις και συκοφαντίες εναντίον όσων αντιτίθενται σ' αυτό το πλιάτσικο. Ακόμα και παραγόντων της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ. Μιλάμε για τον άνθρωπο που σχετικά πρόσφατα, από τη συχνότητα της κρατικής τηλεόρασης, έκανε πλάτες στον project manager του Μελισσανίδη και εξαπέλυε διαρκείς επιθέσεις (εν είδει κιτρινόμαυρου ιεροεξεταστή) ενάντια στο δήμαρχο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, χωρίς να κρατάει ούτε τα στοιχειώδη προσχήματα αντικειμενικότητας, θυμίζοντας έντονα τον Μαστοράκη στην περιβόητη εκπομπή της χουντικής τηλεόρασης με συλληφθέντες στο Πολυτεχνείο το 1973. Ο «κύριος» αυτός έχει το θράσος να δηλώνει «είμαι κομμουνιστής και είμαι πολύ υπερήφανος για αυτό» και την ίδια στιγμή να συμπληρώνει: «Το “πάνω από όλα η ΑΕΚ“ δεν είναι κυρίες και κύριοι σύνθημα για να το γράφουμε. Είναι νόημα ζωής…
Σε όσους θέλουν να μου βάλουν μια ταξική ταμπέλα πάνω από την ιδέα της ΑΕΚ παραθέτω τα παρακάτω άρθρα μου το τελευταίο διάστημα για να τους απογοητεύσω… Εύχομαι το σύνθημα “Η ΑΕΚ πάνω από όλα“… να γίνει πράξη ζωής για όλους»!
Οπως αντιλαμβάνεστε η αντικειμενικότητα τρέχει από τα μπατζάκια αυτού του κυρίου, ενώ η υπεράσπιση της αλήθειας είναι εργο ζωής γι' αυτόν. Το αποδεικνύει με τη διασάλπιση credo σαν κι αυτό που παραθέσαμε.