Το κλίμα της τρομοϋστερίας στη Μεγάλη Βρετανία αγκάλιασε πια και τα δημοτικά σχολεία. Παιδάκια 7 και 8 χρονών υποβάλλονται σε ηλεκτρονική δακτυλοσκόπηση, με πρόσχημα το δανεισμό βιβλίων από τη σχολική βιβλιοθήκη. Στόχος, βεβαίως είναι να συνηθίσουν τα παιδιά από μικρά στο καθεστώς τρόμου και παρακολούθησης, ώστε να αποδεχτούν ως ενήλικες την «κοινωνία του Μεγάλου Αδελφού» και να ολοκληρωθεί και ενισχυθεί η αλυσίδα συσσώρευσης των βιομετρικών στοιχείων των βρετανών πολιτών από τις αστυνομικές αρχές. Φαίνεται ότι δεν αρκούν πια οι 4,5 εκατομ. κάμερες κλειστού κυκλώματος, που παρακολουθούν καθημερινά τους βρετανούς πολίτες!
Το γεγονός έχει προκαλέσει τη σφοδρή αντίδραση πολλών γονιών, που καταγγέλλουν καθημερινά ανάλογα περιστατικά στα βρετανικά μέσα, αφού βλέπουν πως τα παιδιά τους θεωρούνται από τα μικράτα τους εν δυνάμει τρομοκράτες.
Οπως αναφέρεται από το 2001, που η κυβέρνηση έδωσε το πράσινο φως για την ηλεκτρονική δακτυλοσκόπηση των μαθητών του δημοτικού, στο αρχείο ηλεκτρονικών αποτυπωμάτων υπάρχουν περισσότερα από 6.000 παιδικά ονόματα, ενώ κάθε μήνα περισσότερα από 20 σχολεία υιοθετούν αυτή την ταχτική.
Και εις ανώτερα!