Την πέμπτη αίτηση αποφυλάκισης κατέθεσε την περασμένη Πέμπτη στο Συμβούλιο Εφετών η Στέλλα Αντωνίου, η οποία αντιμετωπίζει σοβαρό και σπάνιο πρόβλημα υγείας που χρήζει εξειδικευμένης ιατρικής παρακολούθησης. Στη νέα αίτηση αποφυλάκισης περιλαμβάνεται έγγραφο υπογεγραμμένο από μεγάλο αριθμό γιατρών, που μιλούν για κίνδυνο να υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη της υγείας της, εξαιτίας της ασθένειάς της σε συνδυασμό με τις συνθήκες κράτησης στη φυλακή.
Η Στέλλα Αντωνίου κατηγορείται για συμμετοχή στη ΣΠΦ και είναι προφανής η εκδικητικότητα την οποία αντιμετωπίζει. Ο περιβόητος αστικός νομικός πολιτισμός γίνεται κουρέλια, όταν έχει απέναντί του πολιτικούς αντίπαλους του καθεστώτος, ανεξάρτητα από το αν αποδέχονται ή όχι το κατηγορητήριο που τους προσάπτουν. Ο ελληνικός λαός, όμως, έχει τις δικές του παραδόσεις πολιτισμού, παραδόσεις αλληλεγγύης και ανθρωπιάς, και στο όνομα αυτών πρέπει ν’ ακουστεί δυνατά η φωνή όλων: να σταματήσει το έγκλημα, να αποφυλακιστεί η Στέλλα Αντωνίου.