Ατεγκτος εμφανίστηκε ο υπουργός Δικαιοσύνης Αν. Παπαληγούρας στο αίτημα να σταματήσουν με νομοθετική ρύθμιση τα αγροτοδικεία, που κόβουν αράδα ποινές σε αγρότες που συμμετείχαν στις αγροτικές κινητοποιήσεις των προηγούμενων χρόνων (επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ). Το αρνήθηκε σε επερώτηση που υπέβαλε το ΚΚΕ, το αρνήθηκε και στους τέσσερις βουλευτές του νομού Λάρισας, που συναντήθηκαν μαζί του, ύστερα από πίεση που δέχτηκαν από τους ψηφοφόρους τους στο νομό και από αγροτοσυνδικαλιστικά στελέχη (Κοκκινούλης και σία), που βλέπουν ότι η κυβέρνηση δεν τηρεί μια ακόμη προεκλογική της υπόσχεση, η οποία μάλιστα δεν έχει κανένα κόστος, ούτε έρχεται σε αντίθεση με το κοινοτικό δίκαιο.
Η κυβέρνηση δεν παρεμβαίνει στη Δικαιοσύνη που είναι ανεξάρτητη, δηλώνει ο Παπαληγούρας. Η ΝΔ ουδέποτε υποσχέθηκε προεκλογικά το σταμάτημα των αγροτικών δικών, δηλώνει ο Ρουσόπουλος. Και οι δύο ψεύδονται και το ξέρουν πολύ καλά.
Το παραμυθάκι ότι η κυβέρνηση δεν παρεμβαίνει στη Δικαιοσύνη μας το έχουν πει κι άλλοι. Δεν θα το συζητήσουμε στα σοβαρά, λοιπόν, επειδή το λέει ο Παπαληγούρας. Ομως, μια νομοθετική ρύθμιση δεν μπορεί να θεωρηθεί παρέμβαση στη Δικαιοσύνη. Διότι η Βουλή έχει τη δυνατότητα να νομοθετεί και ως προς αυτό της Δικαιοσύνης δεν της πέφτει λόγος (εκτός αν υπάρχει πρόβλημα αντισυνταγματικότητας). Παρόμοιες ρυθμίσεις έχουν γίνει πολλές και για διάφορους λόγους. Η σημερινή κυβέρνηση ψήφισε πρόσφατα (τον Ιούνη του 2005) ρύθμιση με την οποία παρέγραψε μια σειρά αδικήματα που επισύρουν χαμηλές ποινές, για να αποφορτιστούν τα δικαστήρια από το μεγάλο αριθμό δικών. Ουδείς ισχυρίστηκε ότι αυτό αποτελεί παρέμβαση στη Δικαιοσύνη.
Οσο για το αν η ΝΔ υποσχέθηκε προεκλογικά σταμάτημα των αγροτοδικείων, το ξέρουν πολύ καλά οι Θεσσαλοί, που άκουγαν τους υποψήφιους και τα τοπικά κομματικά στελέχη να τους τάζουν ακριβώς αυτό. Γι’ αυτό και παίρνει ανάποδες τώρα ο Κοκκινούλης και μιλάει για ξεφτίλα. Αλλωστε, ποιος δεν θυμάται τον Σούρλα και τον Χατζηγάκη, αντιπροέδρους της Βουλής σήμερα, να καβαλάνε τα τρακτέρ και να προσέρχονται στα μπλόκα; Ας μην εκτίθεται, λοιπόν, τόσο πολύ ο ψευτο-Θόδωρος.
Αλλος είναι, λοιπόν, ο λόγος που η κυβέρνηση Καραμανλή δεν σταματά με νόμο τα αγροτοδικεία. Είναι το περιεχόμενο των δικών, η αιτία τους. Είναι η συμμετοχή στις κινητοποιήσεις που πρέπει να καταδικαστεί. Αν καταργήσει η σημερινή κυβέρνηση τα αγροτοδικεία, θα είναι σαν να περνάει στους αγρότες το μήνυμα ότι τα μπλόκα δεν επισύρουν διώξεις και καταδίκες. Θα είναι σαν να τους λέει «μην έχετε πρόβλημα, μη φοβάστε, κατεβείτε και πάλι στο δρόμο και η επόμενη κυβέρνηση θα σας σβήσει τις διώξεις». Αν γίνει μια φορά, τότε θα το ζητούν συνέχεια και θα δημιουργηθεί παράδοση ατιμώρητης παρανομίας. Αυτό είναι που φοβάται η κυβέρνηση της ΝΔ, η οποία ξέρει πολύ καλά ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί και η ίδια να βρεθεί αντιμέτωπη με αγροτικά μπλόκα, αφού συνεχίζει την ίδια καταστροφική για τη φτωχή αγροτιά πολιτική με την προκάτοχό της.