Την έκδοση δύο τούρκων αγωνιστών, που έχουν βρει άσυλο στην Ελλάδα, του Ahmet Duzgun Yuksel και του Erdogan Cakir αποφάσισε το Εφετείο Αθήνας, αλλάζοντας τη γραμμή που ακολουθούσε ως τώρα το ίδιο και άλλα ομοιόβαθμα δικαστήρια (Πάτρα, Χαλκίδα), απορρίπτοντας σχετικά αιτήματα των τουρκικών αρχών. Βλέπετε, οι αιτήσεις έκδοσης αυτή τη φορά προέρχονταν από τη Γαλλία και τη Γερμανία, μπροστά στις οποίες κάθεται σού-ζα το εγχώριο πολιτικό και δικαστικό σύστημα.
Οι δυο αγωνιστές έχουν καταδικαστεί σε ποινές φυλάκισης όχι για κάποια συγκεκριμένη παραβατική δράση, αλλά για την οργάνωση εκδηλώσεων αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους των τουρκικών φυλακών. Στα δικαστήρια τους ζήτησαν να καταδικάσουν τις επαναστατικές τους ιδέες, πράγμα που αρνήθηκαν, και έτσι τους βάφτισαν «συμπαθούντες την τρομοκρατία».
Οι δυο πολιτικοί πρόσφυγες μόλις ανακοινώθηκε η απόφαση έκδοσής τους ανακοίνωσαν ότι ξεκινούν απεργία πείνας, ζητώντας να ματαιωθεί η έκδοσή τους. Τους εκφράζουμε την αμέριστη αλληλεγγύη μας και θα είμαστε παρόντες σε κάθε εκδήλωση συμπαράστασης που θα οργανωθεί από τους συντρόφους τους.