Μπορεί να «βρισκόμαστε σε πόλεμο με έναν αόρατο εχθρό», όπως λέει ο Μητσοτάκης, όμως η αστική τάξη και το κράτος τους βρίσκονται σε μόνιμο πόλεμο με έναν ορατό εχθρό, τον «εσωτερικό εχθρό», την εργατική τάξη και το λαό. Γι' αυτό και δεν ξεχνούν ποτέ να «εξυπηρετήσουν» τη δύναμη καταστολής που χρησιμοποιούν ενάντια σ' αυτόν τον «εσωτερικό εχθρό».
Στις 18 Μάρτη, λοιπόν, ο Χρυσοχοΐδης υπέγραψε Απόφαση (ΦΕΚ 1005Β/24.3.2020) για την αποδέσμευση κεφαλαίων από τρία ασφαλιστικά ταμεία «για τη χορήγηση προσωπικών δανείων εκτάκτων αναγκών σε ασφαλισμένους, οικονομικού έτους 2020». Αφορούν μπάτσους και πυροσβέστες και το συνολικό ποσό για το 2020 φτάνει τα 7,1 εκατ. ευρώ. Τα χαμηλότοκα δάνεια είναι μια ακόμα κρατική αβάντα στο μηχανισμό καταστολής.