Ο Χατζηνικολάου ήταν αυτός που δημοσιοποίησε πριν από μερικά χρόνια ότι ο Καραμανλής αισθάνεται «κουρασμένος». Η κυριακάτικη φυλλάδα του Χατζηνικολάου είναι αυτή που επικαλείται «αναφορές του πρώην πρωθυπουργού σε συνομιλητές του», που του αποδίδουν τη δήλωση: «Δεν υφίσταται μακεδονικό έθνος», με την επισήμανση: «Αυτό πρέπει να γίνει καθαρό και επισήμως απολύτως αποδεκτό». Ο Βούδας της Ραφήνας εξακολουθεί να μη μιλά. Πρέπει, όμως, να υπηρετήσει το «σύστημα» των Καραμανλικών, που έχει την ισχυρότερη βάση του στη Βόρεια Ελλάδα. Κάνει, λοιπόν, μια διαρροή που και τ’ αυτιά των «μακεδονομάχων» ψιλοχαϊδεύει και στην κυβέρνηση δε δημιουργεί πρόβλημα.
400 άτομα υποτίθεται ότι θα είχε η ΚΟΕΣ (Κεντρική Οργανωτική Επιροπή Συνεδρίου σημαίνει) του ΚΙΝΑΛ, τα 650 άτομα έφτασε λίγο πριν από την πρώτη συνεδρίασή της. Πες ο ένας, πες ο άλλος, ζήτα ο ένας, ζήτα ο άλλος, έβαζαν συνεχώς νέα μέλη μέχρι να βρουν μια ισορροπία ανάμεσα στις διάφορες φράξιες.
Εχουν ξεπεράσει και αναστολές και ντροπές. Πλέον, διανέμουν και φωτογραφίες όταν υπογράφουν συμφωνίες με πλιατσικολόγους καπιταλιστές, για να δείξουν πόσο πειθήνιοι είναι στις ιταμές τους απαιτήσεις. Τη φωτογραφία του Σταθάκη να υπογράφει με τον εκπρόσωπο της Artume την καταστροφή της περιοχής της Ακαδημίας Πλάτωνος (την οποία είχε καταγγείλει ακόμα και στη Βουλή ο ΣΥΡΙΖΑ, όταν βρισκόταν στην αντιπολίτευση) τη διένειμε στα ΜΜΕ το Γραφείο Τύπου του ΥΠΕΝ.
«Ο αποχωρών (μετά την “απόλυσή“ του από τους Ολλανδούς) υπάλληλος του κ. Σόιμπλε έδωσε εύσημα στις μαζορέτες του αφεντικού του για το πραξικόπημα εναντίον της Ελληνικής Ανοιξης. Καλή σταδιοδρομία Γερούν στον ESM, υπό τον έτερο υπάλληλο Σόιμπλε». Δηλητηριώδης ο Μπαρούφ. Οχι τόσο για τον Ντεϊσελμπλούμ (ο οποίος τον έχει «γραμμένο»), αλλά για τους Τσίπρα και Τσακαλώτο.
Τι άλλο θ' ακούσουμε από συριζαίικα χείλη; Ο υφυπουργός Αθλητισμού Γ. Βασιλειάδης κατηγόρησε τον Μαρινάκη και τη διοίκηση του Ολυμπιακού ότι επιχειρούν να πολιτικοποιήσουν το ποδόσφαιρο. Φυσικά και το κάνουν (σπάζοντας, χάριν των συμφερόντων τους, το no politica που πρέσβευαν ως τώρα), όμως από πότε το ποδόσφαιρο δεν έχει σχέση με την πολιτική; Για να μην πάμε σε παλιότερα περιστατικά, θα περιοριστούμε να θυμίσουμε την πρόσφατη παρέμβαση της Μπαρτσελόνα στην καταλανική κρίση. Θα θυμίσουμε, επίσης, στον… μορφωμένο Βασιλειάδη, τρία μόνο από τα διαχρονικά αντιθετικά πολιτικά δίπολα (Ρόμα-Λάτσιο, Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ, Τορίνο-Γιουβέντους), που σφραγίζουν πολιτικά το ποδόσφαιρο.