Δεν είναι κακό να μη θυμάσαι καλά και να λες τον Αυγεία, Αυγέα. Ούτε να μη θυμάσαι πως ο Οδυσσέας βούλωσε τ' αυτιά των ανδρών του, τα δικά του όμως τα άφησε ανοιχτά και διέταξε να τον δέσουν στο κατάρτι για να μην τον παρασύρει το τραγούδι των Σειρήνων. Κακό είναι να παριστάνεις τον ξερόλα και να «κουτσουλάς» σαν θρασύ περιστέρι από εδώ κι από εκεί. Πότε σε ποιητές, πότε στα αρχαία έπη και πότε στον Γκράμσι. Κι αυτό αφορά και τον (εμφανέστατα χαμηλής φιλολογικής μόρφωσης) Τσίπρα και τους λογογράφους του.
Διαβάζεις το τιτίβισμα του Τσίπρα για την επίσκεψη Μακρόν και η πρώτη αυθόρμητη αντίδραση είναι να γελάσεις. Ο Μακρόν ήρθε στην Αθήνα για να κουβεντιά-σει με τον Τσίπρα το μέλλον της Ευρώπης. Διότι, ως γνωστόν, τίποτα δεν μπορεί να γίνει στην Ευρωλάνδη αν δεν έχει τη σύμφωνη γνώμη του Τσίπρα. Μιλάμε τον τρέμουν, γι' αυτό έστειλαν τον Μακρόν να τον καλοπιάσει. Γι' αυτό ήρθε και η Μπριζίτ (που αρχικά ήταν να μην έρθει γιατί φοβάται τα αεροπλάνα). Για να καλοπιάσει την Περιστέρα που όσο να 'ναι, ως συμβία, έχει κάποια επιρροή στον σύζυγό της. Μετά το γέλιο, αντιλαμβάνεσαι την κουτοπονηριά. Ο Μακρόν δεν ήρθε σαν «μπροστινός» των γαλλικών μονοπωλιακών ομίλων που θέλουν μερίδιο από το πλιάτσικο στην Ελλάδα, ούτε για να βγάλει μια ομιλία με φόντο την Ακρόπολη, αλλά μόνο για να… οραματιστεί από κοινού με τον Τσίπρα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1831/content_n_m_v_i_k_s_m_n_th_x_v_n_ch_k.png)
Ξέρετε ποια είναι η διαφορά των σύγχρονων ιμπεριαλιστών ηγετών από τους ηγέτες των ίδιων χωρών κατά την εποχή της αποικιοκρατίας; Οτι οι σημερινοί είναι αναγκασμένοι να παριστάνουν πως έχουν δίπλα τους έναν ισότιμο, περήφανο, ανεξάρτητο ηγέτη. Από μέσα τους μπορεί και να ξινίζουν άμα βλέπουν ότι ο φύλαρχος είναι και λιγουλάκι θρασύς και τους μιλάει στον ενικό ακόμα και στις επίσημες προσφωνήσεις, όπου το πρωτόκολλο επιβάλλει το «κύριε πρόεδρε», «κύριε πρωθυπουργέ». Το έχουν συνηθίσει, όμως. Είναι μέρος του παιχνιδιού. Ετσι δουλεύει το σύστημα της νεοαποικιοκρατίας (ιμπεριαλιστικής εξάρτησης).
«Από μόνη της [η επίσκεψη Μακρόν] ήταν μία σημαντική επίσκεψη – η πρώτη που κάνει ο Γάλλος Πρόεδρος σε μια χώρα εκτός Γαλλίας – που έχει το συμβολικό του στοιχείο». Και να φανταστείτε ότι ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εσωτερικών, Κώστας Πουλάκης, αυτός με το ύφος της σιγανοπαπαδιάς, που έκανε αυτή τη δήλωση, θεωρείται από τους… σοβαρούς συριζαίους. Περιττεύει να πούμε ότι ο Μακρόν έχει διατρέξει την Ευρώπη οριζοντίως και καθέτως και ότι ο Τσίπρας είναι ο δωδέκατος πρωθυπουργός ή πρόεδρος που είδε ο Μακρόν μέσα σε δυο βδομάδες.
«Είναι η πρώτη επίσημη επίσκεψή μου στην Ελλάδα και έχει σημασία αυτό», δήλωσε η Μακρόναινα! Υπό ποια επίσημη ιδιότητα μας ήρθε η μαντάμ Μπριζίτ; Γιατί απ' όσο ξέρουμε, η προσπάθεια του συζύγου της να θεσπίσει θεσμό «πρώτης συζύγου», κατά το αμερικάνικο πρότυπο, δεν πέρασε. Τον σιχτίρισε ομαδικά ο γαλλικός αστικός Τύπος κι αυτός «μαζεύτηκε». Η μαντάμ, όμως, δεν καταλαβαίνει από θεσμικά ζητήματα. Αυτή ζει τον μύθο της (και το απολαμβάνει) στο Ελιζέ και στις Βερσαλλίες (δική της ιδέα φαίνεται πως ήταν να μιλήσει ο Μακρόν από το χρυσοποίκιλτο παλάτι των Βουρβώνων, κίνηση που ενόχλησε, γιατί δεν την είχε ξανακάνει γάλλος πρόεδρος).