Celebrities
Το Αmerican Hellenic Institute βράβευσε φέτος «δύο εξέχουσες προσωπικότητες της ελληνικής και διεθνούς κοινότητας». Την κυρία Κατερίνα Παναγοπούλου (σύζυγο του εφοπλιστή Περικλή Παναγόπουλου, για να ξέρουμε για τι μιλάμε) με το βραβείο «AHI Hellenic Heritage PUBLIC SERVICE Award» και τον κ. Δημήτρη Κοντομηνά (αυτός δε χρειάζεται συστάσεις) με το βραβείο «AHI Hellenic Heritage Achievement Award». Η εκδήλωση έγινε σε σάλα της «Μεγάλης Βρετανίας» (πού θέλατε να γίνει, στο ψητοπωλείο «Ο Αραχθος»;). Στη λαμπρή εκδήλωση, την οποία «τίμησαν με τη παρουσία τους, πάνω από 450 άτομα από το χώρο της πολιτικής, της ακαδημαϊκής, πανεπιστημιακής και εκπαιδευτικής κοινότητας, των ΜΜΕ, της τέχνης, των επιχειρήσεων, καθώς και εκπρόσωποι φορέων και οι οικογένειες των βραβευθέντων», η κυβέρνηση υπερεκπροσωπήθηκε. Εκτός από την υπουργό Τουρισμού Ελενα Κουντουρά (που λόγω προγενέστερης θητείας ως μοντέλα αισθάνεται άνετα σε κάτι τέτοια), πήραν μέρος και δύο από την ηγετική τρόικα του Μαξίμου, οι υπουργοί Αλέκος Φλαμπουράρης και Νίκος Παππάς. Ο φωτογραφικός φακός των κουτσομπολίστικων ιστοσελίδων τους συνέλαβε σε διάφορες πόζες ή τυχαία στιγμιότυπα, με γίγαντες της πολιτικής και της υγιούς επιχειρηματικότητας, όπως ο Κοντομηνάς, ο Ψινάκης, η Παναγοπούλου κ.ά. Είδατε πόσο γρήγορα αποκτά άνεση (καμιά σχέση με τη μαντάμ Σουσού) η… «Αριστερά του χαβιαριού»;
Ψυχρολουσία(1)
«Παραμένουμε στη θέση ότι η δουλειά πρέπει να συνεχιστεί στο επίπεδο των θεσμών και του Eurogroup». Μ' αυτό τον κοφτό τρόπο απάντησε στον ανταποκριτή των «Νέων» η αναπληρώτρια εκπρόσωπος της Μέρκελ, όταν την ρώτησε αν η καγκελάριος περιμένει να τεθεί το ελληνικό ζήτημα στη σύνοδο κορυφής της 22ης του Ιούνη. Αναμενόμενη η απάντηση, δεν έβαλε παρά ταύτα φρένο στη συριζαίικη προπαγάνδα περί «πολιτικής διαπραγμάτευσης», την οποία υποτίθεται ότι θα κάνει ο Τσίπρας στη σύνοδο κορυφής, μεταφέροντας εκεί το πρόβλημα, αν δε δοθεί λύση από το Eurogroup στις 15 Ιούνη.
Οπως έγραφε η εφημερίδα μας στο προηγούμενο φύλλο, δεν υπάρχει περίπτωση η Μέρκελ να αδειάσει τον Σόιμπλε για χάρη του Τσίπρα και μάλιστα σε προεκλογική περίοδο. Αλλωστε, και αν ακόμα δεν υπάρξει απόφαση στο Eurogroup στις 15 Ιούνη, θα βγάλουν μια ανακοίνωση περί «συνέχισης των προσπαθειών», που θα επιτρέπει στην Μέρκελ, στον Μακρόν και στους υπόλοιπους να πουν στον Τσίπρα -αν αυτός τολμήσει έστω να κάνει μια αναφορά στο δείπνο- ότι αυτό είναι ζήτημα αρμοδιότητας Eurogroup, το οποίο «έχει σημειώσει πρόοδο».
Ψυχρολουσία(2)
Μπορεί ο Τσακαλώτος στο συνέδριο του Economist στο Βερολίνο να έλεγε τις γνωστές χαριτωμενιές του με ποδοσφαιρικά παραδείγματα και τα βιβλία που διάβασε όταν ήταν δεκαεξάχρονος μαθητής στην Αγγλία, όμως οι τροϊκανοί δεν τον ακολούθησαν στις χαριτωμενιές. Αν και Ιταλός, ο Νικόλα Τζιαμαρόλι, που εκπροσωπεί στην τρόικα τον ΕSM, μίλησε σαν Γερμανός, κοπιάροντας τον Σόιμπλε. Οπως είπε, «η υπερβολική εστίαση στην ελάφρυνση του χρέους αποσπά την προσοχή από αυτό που πραγματικά χρειάζεται να γίνει». Και ποιο είναι αυτό; Η «ιδιοκτησία του προγράμματος» και η «εμμονή στις μεταρρυθμίσεις». Για το τέλος φύλαγε έναν κάρφαρο. Απέδωσε την υπερβολική συζήτηση για το χρέος σε «πολιτικούς λόγους» («ζήτημα πρεστίζ» που έλεγε ο Σόιμπλε).
Πρόκειται, φυσικά, για ιμπεριαλιστικά καθάρματα. Από το κυνικό στόμα αυτών των καθαρμάτων, όμως, μαθαίνεις καμιά φορά την αλήθεια που κρύβει η υποτελής κυβέρνηση των Αθηνών.
Βραβεύουν τη χούντα
Ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κο-τζιάς έκανε την πρόταση και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος υπέγραψε το Προεδρικό Διάταγμα με το οποίο απονέμεται στον Νικόλαο Μέρτζο το κρατικό παράσημο «Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικος». Οι νεότεροι έχουν ενδεχομένως γνωρίσει τον Μέρτζο από τα εθνικιστικά του παραληρήματα, ιδιαίτερα την περίοδο του «Μακεδονικού». Οι παλαιότεροι τον θυμούνται ως ακροδεξιό-αντικομμουνιστή ΕΚΟΦίτη πριν τη δικτατορία της χούντας και μετά ως αντιπρόεδρο της περιβόητης Συμβουλευτικής Επιτροπής, μιας μάζωξης ακροδεξιών που είχε στήσει η χούντα ως υποκατάστατο της Βουλής που είχε διαλύσει.
Ολοι οι χουντικοί τύπου Μέρτζου απαλλάχτηκαν από το μεταπολιτευτικό καθεστώς που φρόντισε να χαρακτηρίσει το αδίκημα της χούντας «στιγμιαίο», για να προστατέψει εκείνους που υπηρέτησαν τη δικτατορία. Σήμερα, τους δίνουν και παράσημα για τις υπηρεσίες τους «στο έθνος». Και τους τα δίνει η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, με εισηγητή έναν υπουργό που κάποτε ήταν μέλος της ΚΕ του Περισσού και υπεύθυνος για τα ιδεολογικά ζητήματα.
Αποκαλυπτήρια
Στις 9 Μάη, ο Λοβέρδος υπέβαλε Ερώτηση στον Κοντονή, ζητώντας να πληροφορηθεί αν «υπήρχε δίκη σε εξέλιξη για την υπόθεση των προστίμων από λαθρεμπορία που είχαν επιβληθεί στη ΣΕΚΑΠ, ενώ η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ κατέθεσε στη Βουλή και η πλειοψηφία ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ψήφισε την τροπολογία-Σαββίδη» και αν ναι, «ποιο ήταν το δικαστήριο το οποίο είχε επιληφθεί της συγκεκριμένης υποθέσεως και σε ποιο στάδιο βρισκόταν η συγκεκριμένη επιδικία».
Στις 29 Μάη, ο Παπαγγελόπουλος απάντησε στον Λοβέρδο ότι στις 10.3.2016 κατατέθηκε «προσφυγή της εταιρίας με την επωνυμία ΣΕΚΑΠ ΑΕ, η οποία στρέφεται κατά της υπ' αριθ. 36/2014/8.2.2016 καταλογιστικής πράξης της Προϊσταμένης της Διεύθυνσης Τελωνείου Ξάνθης, περί επιβολής εισαγωγικών δασμών πολλαπλών τελών και λοιπών δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων για τελωνειακές παραβάσεις (λαθρεμπορία). Η υπόθεση έχει συζητηθεί, μετά από αναβολή με αίτημα της αιτούσας (αρχική δικάσιμος: 06.12.2016) , στις 04.04.2017 και βρίσκεται στο στάδιο της διασκέψεως».
Δηλαδή, η διοίκηση Σαββίδη στη ΣΕΚΑΠ προσέφυγε κατά της απόφασης του Τελωνείου που επέβαλε στην εταιρία πρόστιμο για λαθρεμπόριο. Η υπόθεση ορίστηκε να δικαστεί στις 6 του περασμένου Δεκέμβρη, αλλά η ΣΕΚΑΠ ζήτησε αναβολή. Η υπόθεση εκδικάστηκε εξ αναβολής στις 4 Απρίλη και ενώ αναμενόταν η απόφαση του δικαστηρίου, οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ έσπευσαν να καταθέσουν εσπευσμένα και στα μουλωχτά (το τελευταίο δεν το κατάφεραν) τη γνωστή (ν)τροπολογία με την οποία απάλλαξαν τον Σαββίδη από το πρόστιμο! Περιττεύει να πούμε ότι ο Σαββίδης αντιλήφθηκε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κερδίσει τη δίκη (μια ανώνυμη εταιρία έχει συνέχεια και η επιβολή ενός προστίμου δεν ακυρώνεται επειδή στο μεταξύ άλλαξε η μετοχική της σύνθεση), οπότε έβαλε μπροστά τα «μεγάλα μέσα».
Aπορία ψάλτου…
Γράφει ο Μπαρουφάκης στο βιβλίο του με τον γαργαλιστικό τίτλο «Ενήλικες στο δωμάτιο», αναφερόμενος σε συνομιλία του με τον Τσίπρα τη νύχτα του δημοψηφίσματος: «Ο Αλέξης τότε υπαινίχθηκε πως φοβόταν την περίπτωση πραξικοπήματος, λέγοντάς μου πως ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Στουρνάρας, οι μυστικές υπηρεσίες και μέλη της κυβέρνησης βρίσκονταν σε επιφυλακή».
Σε άλλη περίπτωση, θα είχε ήδη κινητοποιηθεί ο εισαγγελέας. Οταν ένας πρώην υπουργός λέει πως ο πρωθυπουργός υπαινίχτηκε ότι υπάρχει έτοιμο πραξικόπημα, με συνωμότες τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον διοικητή της ΤτΕ, μέλη της κυβέρνησης (αυτά δεν ανήκαν σίγουρα στην ομάδα Λαφαζάνη, αλλά στους λεγόμενους «δεξιούς» του ΣΥΡΙΖΑ) και τις μυστικές υπηρεσίες, ο εισαγγελέας οφείλει να τον καλέσει να δώσει εξηγήσεις. Από ποινική άποψη, το ακαταλόγιστο που -από πολιτική άποψη- καταλογίζουν στον Μπαρουφάκη, μόνο οι δικαστικές αρχές, κατόπιν ψυχιατρικής πραγματογνωμοσύνης, μπορούν να του αποδώσουν. Οσο για τον Τσίπρα και την υπόλοιπη ηγετική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ, τηρούν αιδήμονα σιγή, για ευνόητους λόγους. Ασε που φοβούνται ότι ο Μπαρουφάκης μπορεί να έχει μαγνητοφωνήσει διάφορα (το έχει το χούι).
Ακροδεξιά παρτάλια
«Παραιτηθείτε – Δημοκρατία, Αξιοκρατία, Ομοψυχία – 20 Ιουνίου όλοι Σύνταγμα». Οι τύποι πήγαν να κάνουν την ίδια συγκέντρωση και πέρυσι κι έκαναν μια τρύπα στο νερό, παρά την «κατάσταση» που είχαν φτιάξει στο facebook. Φέτος το ξαναεπιχειρούν. Μα μαλάκες είναι; αναρωτιέται πολύς κόσμος. Αν σκεφτούμε ότι ο Τζήμερος δηλώνει φίλος των διοργανωτών, δηλώνει ότι θα πάει και καλεί και τους… οπαδούς του να κάνουν το ίδιο, η απάντηση στο ερώτημα είναι «ναι». Ακροδεξιά παρτάλια, νεοφιλελέδες του Διαδικτύου, που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει αστική πολιτική και πώς ασκείται η αντιπολίτευση. Αν δεν υπήρχαν, ίσως ο ΣΥΡΙΖΑ θα έπρεπε να τους κατασκευάσει. Τέτοιους αντιπάλους θέλει.
Το παρέλειψαν
Η είδηση είναι λίγο μπαγιάτικη, αλλά μας έκανε εντύπωση πόσο στο «ντούκου» πέρασε, γι' αυτό τη σχολιάζουμε. Το A’ Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων έκανε δεκτή την πρόταση της εισαγγελέως της έδρας και κήρυξε άκυρες σχεδόν όλες τις συνομιλίες που κατέγραψε ο υπερ-κοριός της ΕΥΠ και που αποτελούσαν το βασικό στοιχείο στην υπόθεση του σκανδάλου στημένων αγώνων της περιόδου 2008-2011, γνωστό και ως «Koriopolis». Ως αιτιολογία για την ακύρωση των βασικών εγγράφων της δικογραφίας προβλήθηκε το ότι δεν έφεραν την υπογραφή του υπαλλήλου που έκανε την απομαγνητοφώνηση! Το «ξέχασαν» οι ΚΥΠατζήδες και έβαλαν στη δικογραφία δικονομικά άκυρα έγγραφα. Και τόσα χρόνια κανείς από τους δικαστικούς που χειρίστηκαν την υπόθεση δεν το πρόσεξε! Ομορφιές…
Εξαφάνιση
Αναφερόμενος στη συζήτηση που ο Μπαρουφάκης ισχυρίζεται ότι είχε με τον Τσίπρα το βράδυ του δημοψηφίσματος και όσα φέρεται να του είπε ο Τσίπρας (υπαινιγμός για προετοιμαζόμενο πραξικόπημα), ο Μανώλης Κοττάκης έγραψε στη «Δημοκρατία»:
«Αυτό που μάλλον δεν του είπε (σ.σ. ο Τσίπρας του Μπαρουφάκη) είναι ότι κάποιος μια νύχτα τον προέτρεψε να αγνοήσει τους Λαφαζάνηδες, του εγγυήθηκε ότι η συμφωνία θα περάσει από το Κοινοβούλιο και τον προέτρεψε ευγενικά “στρίψ’ το, γιατί θα κατηγορηθείς για προδοσία“».
Η αναφορά πέρασε ασχολίαστη από το τσιπραίικο που δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω, εκτός αν δεν έχει συμφέρον να υποδαυλίσει τη σχετική συζήτηση. Κι εμείς θυμηθήκαμε μια φήμη που έφερε τον πανίσχυρο πρώτο γενικό γραμματέα της κυβέρνησης επί Τσίπρα, Σπύρο Σαγιά, μεγαλοδικηγόρο των ιδιωτικοποιήσεων επί πολλά χρόνια, αλλά άγνωστο στην πολιτική πιάτσα, να είναι ο άνθρωπος που είπε στον Τσίπρα τη φράση που αναφέρει ο Κοττάκης. Ο Σαγιάς εξαφανίστηκε από το Μαξίμου τις μέρες του δημοψηφίσματος και μετά τις εκλογές του Σεπτέμβρη 2015 δεν ξαναδιορίστηκε γενικός γραμματέας της κυβέρνησης. Εξαφανίστηκε από την πολιτική πιάτσα το ίδιο ξαφνικά όπως εμφανίστηκε.