► Μινώταυρος ο Μουζάλας, καταπίνει τον ένα μετά τον άλλο τους γενικούς γραμματείς που του βάζει το Μαξίμου. Η παταγώδης παραίτηση Βουδούρη ψιλοκαλύφθηκε, γιατί ο Βουδούρης είναι… ο Βουδούρης. Ασε που είχε και αντιθέσεις από παλιά με τον Μουζάλα, στο πλαίσιο του ανταγωνισμού ανάμεσα σε ΜΚΟ και μηκυάρχες. Τώρα, όμως, φέρεται ως υπό παραίτηση και ο διάδοχος του Βουδούρη, Τάσος Σαλτερής, που ορκίστηκε γενικός γραμματέας μόλις στα τέλη του περασμένου Οκτώβρη και γενικά δεν ήταν άνθρωπος της μιντιακής προβολής και του θορύβου, όπως ο Βουδούρης. Η πολιτική εξήγηση μπορεί να αναζητηθεί σε μια… μνημειώδη ατάκα του παλιού ελληνικού κινηματογράφου: «Είναι πολλά τα λεφτά, Αρη»…
► Στον προσφυγικό καταυλισμό της Σούδας στη Χίο, πρόσφυγες και μετανάστες υπέστησαν σε μαζική κλίμακα τροφική δηλητηρίαση από το φαγητό που τους χορηγήθηκε (κοτόπουλο). Τριάντα πέντε απ' αυτούς, ανάμεσά τους και εφτά παιδάκια, χρειάστηκε να μεταφερθούν στο νοσοκομείο. Ακούσατε ή διαβάσατε καμιά δήλωση από το αρμόδιο υπουργείο ή από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο; Είδατε να γίνεται θόρυβος από τα αστικά ΜΜΕ; Τέτοια ζητήματα δεν εμπίπτουν στο πεδίο της πολιτικής αντιπαράθεσης των αστικών κομμάτων.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1683/content_o_k_e_i_d_e_v.jpeg)
► Τι κρίμα που ήταν τόσο λίγος ο κόσμος. Εχασε την ευκαιρία να απολαύσει γκλαμουριά αμερικάνικου τύπου. Αστέρια διάσπαρτα στη σκηνή, γιγαντοοθόνη, θεατρικό μονόπρακτο για εισαγωγή, μηνύματα του Τσόμσκι και της Κλάιν και μετά σόλο του πρωταγωνιστή. Α ναι, να μην το ξεχάσουμε: εκτός από τον σολίστα, στη σκηνή ανέβηκε μόνο η σύζυγός του. Για να μην χαλάσει η συνταγή της αμερικανιάς. Και βέβαια, είναι… κίνημα ααυτό που στήνει ο Μπαρουφάκης, τι άλλο θα μπορούσε να είναι;
► Πακτωλό κινέζικων επενδύσεων υπόσχεται στους λεγόμενους μικρομεσαίους ο Πιτσιόρλας. Κι έχει βρει σύμμαχο τον δεξιό Κορκίδη, που ελέγχει το συνδικάτο των εμπόρων, στο οποίο έχει προσδώσει εδώ και κάμποσο καιρό τον βαρύγδουπο τίτλο «Ελληνική Συνομοσπονδία Εμπορίου και Επιχειρηματικότητας». Δε νομίζουμε ότι χρειάζεται ιδιαίτερο σχόλιο. Πολιτικάντικη προπαγάνδα γίνεται και από τις δύο πλευρές. Ούτε ψίχουλο δε θα γλείψει η πλειοψηφία αυτών που εκπροσωπεί ο Κορκίδης. Δεν περισσεύουν.
►«Οι ανάγκες της νεωτερικότητας επιβάλλουν να υπερβούμε τα σχήματα του παρελθόντος. Αυτό αφορά και το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ και όλους». Μιλά ο Θόδωρος Μαργαρίτης της ΔΗΜΑΡ. Και καταπώς το συνήθιζαν πάντοτε οι παλιοί «εσωτερικάκηδες», αντικαθιστά την ουσία με μια ηχηρή λέξη. Η «νεωτερικότητα» είναι εν προκειμένω η ηχηρή λέξη, που δε σημαίνει απολύτως τίποτα (οι από καθέδρας κοινωνιολόγοι ονομάζουν νεωτερικότητα την περίοδο που ακολούθησε τον αστικό Διαφωτισμό – καμιά σχέση με την προσπάθεια των ορφανών του Κουβέλη να διασωθούν πολιτικά στη σκιά των υπολειμμάτων του ΠΑΣΟΚ).