Καμιά φορά η ζωή δημιουργεί πολύ σημαδιακές συμπτώσεις. Τη μέρα που οι υπουργοί Σταθάκης και Ξανθός πήγαν να πουλήσουν αναπτυξιακά φούμαρα στις εκλογικές τους περιφέρειες (Χανιά και Ρέθυμνο) και χρειάστηκε να οργανωθεί αστυνομική επιχείρηση για να φυγαδευτούν υπό τις αποδοκιμασίες και τις βρισιές αγροτοκτηνοτρόφων που τους είχαν αποκλείσει στο κτίριο του ΕΒΕΡ, ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Β. Αποστόλου, που προσπαθεί να κερδίσει τον τίτλο του «Μαυρογιαλούρου της πρώτη φορά Αριστεράς» ανακοίνωνε ότι «συναντήθηκε με κρητικούς αγρότες».
Μια χούφτα νοματαίοι ήταν, βέβαια, οι «κρητικοί αγρότες». Οπως ανακοίνωσε ο Αποστόλου, ήταν «αντιπροσωπεία Ομάδων Παραγωγών και Ανεξάρτητων Συνεταιρισμών από το Νομό Ηρακλείου της Κρήτης». Τρέχα-γύρευε, δηλαδή, αν εκπροσωπούσαν κανέναν άλλο εκτός από τους εαυτούς τους. Ο Αποστόλου, αφού τους χρησιμοποίησε ως «γλάστρες» στη φωτογράφιση, έκανε και μια μακροσκελή δήλωση στην οποία επανέλαβε τις γνωστές παπάρες που λέει, μεταξύ των οποίων και τα εξής προκλητικά: «Αυτό που προκύπτει ως αποτέλεσμα της διαπραγμάτευσης είναι ότι ο αγροτικός χώρος θα συνεχίσει να μην έχει μεγάλες επιβαρύνσεις, τέτοιες που να του δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα».
Αφού είναι τόσο σίγουρος για την αποδοχή που έχει η κυβερνητική πολιτική στους αγρότες, γιατί δεν έκανε τον κόπο ο Αποστόλου να πεταχτεί μέχρι την Κρήτη για να τα πει από κοντά και σε πιο πολλούς;