♦ Ο βουλευτής του Περισσού Συντυχάκης διακόπτει τον Λεβέντη την ώρα που μιλάει στη Βουλή. Ακολουθεί ο εξής διάλογος: ΛΕΒΕΝΤΗΣ: Παρακαλώ, ηρεμήστε εσείς του ΚΚΕ. Είστε οι πιο «άτακτοι», αν είστε του ΚΚΕ, δεν ξέρω. Γιατί με είπατε «λαγό» εχθές. Θα φανεί ποιος είναι ο «λαγός». Με τον Μητσοτάκη ξέρουμε ποιος έκανε κυβέρνηση. Θα φανεί ο «λαγός» ποιος είναι. Η Ιστορία θα δείξει ποιος είναι ο «λαγός». ΣΥΝΤΥΧΑΚΗΣ: Εκτός από «λαγός» είστε και αντικομμουνιστής! Ποιος εκτέθηκε; Ο γραφικός Λεβέντης ή ο «άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε» Συντυχάκης;
♦ O α(η)δός της σκυλοκαψούρας Πλούταρχος επιβεβαίωσε πως το βράδυ των εκλογών (για την ακρίβεια τα χαράματα της επόμενης μέρας) άνοιξε το παραλιακό σκυλάδικο «Ποσειδώνιο», προκειμένου να διασκεδάσουν «πριβέ» (το μαγαζί ήταν κλειστό) στελέχη των ΑΝΕΛ και του ΣΥΡΙΖΑ. «Με παρακάλεσε ο Βασίλης Κοντόπουλος να ανοίξουμε το μαγαζί και εγώ σαν επαγγελματίας έπρεπε να το ανοίξω. Εγώ είμαι για τον κόσμο. Και όταν μου ζητάνε να κάνω κάτι τέτοιο εγώ θα πρέπει να το κάνω!», είπε ο α(η)δός. Δεν έδωσε περισσότερες λεπτομέρειες (ως σωστός επαγγελματίας) αλλά τα δημοσιεύματα που πρωτοαποκάλυψαν την είδηση έλεγαν πως στο τραπέζι του προέδρου Πάνου καθόταν η σύζυγός του, ο υπουργός Παππάς με τη δική του σύζυγο (μες στη βαριά κουλτούρα αυτό το παιδί), ο «γέροντα η ευχή» Νικολόπουλος (έφτιαχνε κλίμα ο άνθρωπος, αλλά οι συριζαίοι είναι αγνώμονες), η Κουντουρά, ο Κουΐκ και οι γραμματείς του Καμμένου. Ο πρόεδρος Πάνος, μάλιστα, πήρε και το μικρόφωνο και τραγούδησε, ενώ οι υπόλοιποι τον έραιναν με λέλουδα. Και τι τραγούδησε; Το μοναδικό άσμα που ταίριαζε στη βραδιά. Τη μεγάλη επιτυχία του α(η)δού «Ο άνθρωπός σου». Αφιερωμένο εξαιρετικά στον πρόεδρο Αλέξη, με τον οποίο λίγη ώρα πριν είχαν ανέβει και πανηγύριζαν αγκαλιά στην εξέδρα του εκλογικού κέντρου του ΣΥΡΙΖΑ.
♦ Και μια που η είδηση επιβεβαιώθηκε επισήμως, να ρωτήσουμε τρία πραγματάκια: πόσο πήγε ο λογαριασμός της πριβέ σκυλοκαψουροδιασκέδασης, ποιος τον πλήρωσε και αν κόπηκε απόδειξη. Γιατί αν υποψιαστούμε ότι η σεμνή τελετή ήταν προσφορά του «αυτοδημιούργητου επιχειρηματία» της νύχτας, υπάρχει πρόβλημα, όπως αντιλαμβάνεστε. Τι λέει επ' αυτού ο «Ιαβέρης των φοροφυγάδων» αναπληρωτής υπουργός Τρύφων;
♦ «Γιατί από την ΑΕΚ δεν λείπει ένα φωτογραφικό άλμπουμ με γραβατοφορεμένους παράγοντες, αλλά τα πολλά χρήματα που απαιτούνται για την κατασκευή του γηπέδου». Το έγραψε αθλητικογράφος των «Νέων», απ' αφορμή τη συνάντηση των ανθρώπων του Μελισσανίδη με τη Δούρου.
♦ «Ηρθε η ώρα να αφήσουμε στη λήθη το Grexit και να εστιάσουμε στο Greform (Greece-reforms), αποδεικνύοντας την ισχυρή μεταρρυθμιστική μας βούληση». Οταν ο υφυπουργός Αμανατίδης αφήνει τα της Ορθοδοξίας, που είναι η ειδικότητά του, και αρχίζει τη λεξιπλαστική παπαρολογία, το αποτέλεσμα είναι ξεκαρδιστικό.