Στην ιστοσελίδα aek-watch.gr, η οποία ασκεί προσεκτική αντιπολίτευση στον Μελισσανίδη, δημοσιεύτηκε την περασμένη Τρίτη το εξής σχόλιο:
«Α.Μ.Κ. “Δικέφαλος 1924 ΑΕ’’.
Ντροπή, αίσχος, κατάντια, ξεφτίλα. Αυτοί που είχαν την τιμή να διαχειρίζονται τις υποθέσεις του Σωματείου μας απέτυχαν παταγωδώς. Το μόνο που κατάφεραν μέχρι στιγμής ήταν να μας παραδώσουν βορά (τροφή) στους “εξεγερμένους’’ (βλέπε εδώ) οι οποίοι και καλά πληροφορημένοι είναι και “πλάκα’’ μας κάνουν. Οχι τίποτα άλλο αλλά την σκυτάλη θα πάρουν σε λίγο και οι γάβροι που “αντιμάχονται τους μηχανισμούς’’ αναδημοσιεύοντας (όπως και στο παρελθόν) τις αναρτήσεις τους. Κάποιοι (και σίγουρα όχι όσοι ψάχνουν την αλήθεια βάζοντας σε δοκιμασία την ψυχική τους υγεία) θα πρέπει να λογοδοτήσουν και μάλιστα άμεσα.
Αυτά για την ώρα. Αν και ήμασταν ήδη έτοιμοι να γράψουμε σχετικά με την Α.Μ.Κ. δεν το κάνουμε γιατί προσπαθούμε να συμπληρώσουμε την εικόνα, όπως και να καταγράψουμε τις όποιες αντιδράσεις».
Η λέξη «εδώ» είναι σύνδεσμος (link), που παραπέμπει στο άρθρο μας της προηγούμενης βδομάδας, στο οποίο αποκαλύψαμε το φιάσκο της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας του Μελισσανίδη.
Θα μπορούσαμε να αρκεστούμε στην παράθεση της είδησης, μιας και αναπαράγει την αποκάλυψή μας, χωρίς να την αμφισβητεί (το αντίθετο), όμως δεν έχουμε συνηθίσει να σιωπούμε όταν κάτι μας ενοχλεί. Μας ενοχλεί, λοιπόν, και το «υφάκι» των συγγραφέων της συγκεκριμένης ιστοσελίδας και η προσπάθεια να παρουσιάσουν ειρωνικά ως «εξεγερμένους» όσους αντιτάσσονται στα καταστροφικά σχέδια του Μελισσανίδη. Οι κύριοι αυτοί κάνουν αντιπολίτευση στον Μελισσανίδη, φιλοδοξώντας να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη. Με την καταστροφή του άλσους ουδόλως ενοχλούνται. Αντίθετα, εμείς κάνουμε πολιτική αρχών, αδιαφορώντας ποιος είναι αυτός τον οποίο πρέπει να πολεμήσουμε.
Θα απαιτούσαμε, λοιπόν, λίγη ντροπή από αυτούς που κάνουν αντιπολίτευση στον Μελισσανίδη εκμεταλλευόμενοι τη δική μας δουλειά. Οσο για το «υφάκι», όταν αναφέρονται σ’ εμάς δεν τους παίρνει να το έχουν. Παριστάνουν τους μεγάλους ερευνητές, αλλά κάνουν γαργάρα αυτά που έγραφαν μόλις στις 28 Οκτώβρη. Οτι ακούγεται πως ο Μελισσανίδης μάζεψε «επταψήφιο ποσό ανάμεσα στα 8 με 10 εκατομμύρια ευρώ» και πως οι ίδιοι συνεχίζουν το ψάξιμο, αν μη τι άλλο για να διασταυρώσουν το παραπάνω νούμερο, «το οποίο όμως μας φαίνεται πάρα πολύ πιθανό»!
Από τα 8-10 εκατ. που τους φαινόταν ως ποσό «πάρα πολύ πιθανό» μέχρι το 1,8 εκατ. που συγκεντρώθηκε τελικά υπάρχει μια… μικρή διαφορά. Kαλύτερα να πάψετε να παριστάνετε τους… ερευνητές, κύριοι, και να δείξετε στοιχειώδη σεβασμό προς εκείνους που ερευνούν πραγματικά και αποκαλύπτουν.