![](/wp-content/uploads/2020/08/268/content_kontres.jpg)
Η φίλη του Τσίπρα
Η αστυνομία της… σοσιαλίστριας Ντίλμα Ρούσεφ, προτύπου του ΣΥΡΙΖΑ, αντιμετώπιζε διαδηλωτές έξω από τον κεντρικό σταθμό του Ρίο ντε Τζανέιρο, οι οποίοι διαμαρτύρονταν για μια ακόμη αύξηση στα εισιτήρια.
♦ Ζήτω η… αναθεώρηση
Στην αρχή είχαμε την κατάργηση ή το σκίσιμο (ανάλογα με το ακροατήριο) του μνημονίου και των εφαρμοστικών του νόμων. Μετά (τον Απρίλη του 2013) είχαμε την αναστολή, που την ανακοίνωσε ο Τσίπρας στο συνέδριο του Economist στην Αθήνα, ενώπιον ενός εκλεκτού αστικού κοινού.
Τώρα, έχουμε την «αναθεώρηση του μνημονίου σε συνεργασία με την ΕΕ», την οποία ανακοίνωσε ο Τσίπρας σε συνέντευξη Τύπου που έδωσε στη Ρώμη.
Την περίοδο της «αναστολής» είχε ξεσπάσει ένας μικρός σάλος. Κάποια στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ μίλησαν για γλωσσικό ολίσθημα (σε γραπτή ομιλία!), ενώ ο Σκουρλέτης είχε καταφύγει στον… πλούτο της ελληνικής γλώσσας, που επιτρέπει να λέγεται το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις.
Τώρα δεν έγινε κανένας ιδιαίτερος ντόρος. Κακή μετάφραση αποκλείεται να έγινε. Ο δημοσιογράφος της «Αυγής» Αργύρης Παναγόπουλος ήταν αυτός που συνόδευε τον Τσίπρα και έκανε τη διερμηνεία. Οι λέξεις «αναθεώρηση, σε συνεργασία με την ΕΕ» δεν ειπώθηκαν τυχαία. Γι’ αυτό και τις έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Στην ιστοσελίδα του ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν βίντεο από όλες τις εκδηλώσεις στις οποίες πήρε μέρος ο Τσίπρας στη Ρώμη, εκτός από τη συνέντευξη Τύπου. Γι’ αυτήν υπάρχουν μόνο δυο φωτογραφίες με λεζάντα που αναφέρεται στο πόσο μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε από τα ΜΜΕ της Ιταλίας. Για να βρούμε το περιεχόμενο της συνέντευξης καταφύγαμε στην ιστοσελίδα της ιταλικής Repubblica, δημοσιογράφος της οποίας έκανε και τη σχετική ερώτηση (ποιο θα είναι το πρώτο μέτρο που θα πάρετε όταν σχηματίσετε κυβέρνηση;). Στα ιταλικά η απάντηση του Τσίπρα είναι: «Rivedere con la Ue non solo il fallimentare memorandum impostoci, ma tutta la politica europea per affrontare la crisi», που μεταφράζεται ως εξής: «Nα αναθεωρήσουμε με την ΕΕ όχι μόνο το αποτυχημένο μνημόνιο που μας επιβλήθηκε, αλλά όλη την ευρωπαϊκή πολιτική αντιμετώπισης της κρίσης».
♦ Πινόκιο (1)
Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Φλεβάρης 2014: «Οι αυξήσεις στα διόδια προβλέπονται από τις συμβάσεις του 2007 και όποιος δεν πληρώνει διόδια κλέβει τον ελληνικό λαό και θα διωχθεί ποινικά και αστικά».
Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, 4 Δεκέμβρη 2013, Βουλή: «Σε ό,τι αφορά τα διόδια. Δεν υπάρχει καμιά πρόβλεψη για αύξηση διοδίων». (Ανάλογου περιεχομένου μήνυμα έγραψε και στο twitter).
Χρειάζεται, μήπως, κανένα σχόλιο; Να επισημάνουμε μόνο εκείνο το «κλέβει τον ελληνικό λαό», που με το θράσος που τον χαρακτηρίζει λέει ο Χρυσοχοΐδης. Οι μεγαλοεργολάβοι, ντόπιοι και ξένοι, έγιναν… ελληνικός λαός.
♦ Πινόκιο (2)
«Εμείς θα προσλάβουμε επί τόπου νέο γιατρό στη θέση του. Σε ένα μήνα από την ημέρα υπογραφής της ΚΥΑ με τον κύριο Μητσοτάκη σε περίπου μια εβδομάδα από σήμερα, θα έχουμε το νέο σύστημα σε λειτουργία, στο οποίο θα έχουνε πρόσβαση και οι ανασφάλιστοι», δήλωσε στο ΣΚΑΙ ο γνωστός Μπουμπούκος, αναφερόμενος στους γιατρούς που δε θα δεχτούν να κλείσουν τα ιατρεία τους και να περάσουν ως πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης στο ΠΕΔΥ.
Τότε γιατί ο ιδρυτικός νόμος του ΠΕΔΥ προβλέπει ότι οι οργανικές θέσεις των γιατρών που δε θα περάσουν στο ΠΕΔΥ καταργούνται και το δικαίωμα δημιουργίας νέων οργανικών θέσεων το έχουν οι υπουργοί; Γιατί στην ειδική έκθεση του Γενικού Λογιστήριου του Κράτους γίνονται υπολογισμοί για το πόση εξοικονόμηση θα υπάρξει στον κρατικό προϋπολογισμό ανάλογα με τον αριθμό των γιατρών που δε θα κλείσουν τα ιατρεία τους για να περάσουν στο ΠΕΔΥ;
Η αστική πολιτική ήταν πάντοτε συνώνυμη με το ψέμα. Απλά, κάποιοι αστοί πολιτικοί ξεπερνούν κάθε όριο. Σαν τον Χρυσοχοΐδη που πριν από ενάμιση μήνα έλεγε ότι δε θα αυξηθούν τα διόδια και σαν τον Μπουμπούκο που από τη μια καταργεί όλες τις οργανικές θέσεις των γιατρών που δε θα περάσουν στο ΠΕΔΥ και από την άλλη υπόσχεται ότι για κάθε γιατρό που δε θα περνά στο ΠΕΔΥ θα προσλαμβάνεται «επί τόπου» νέος γιατρός στη θέση του.
♦ Περί διαπλοκής
Μπορεί ο Βίτσας να προσπάθησε να κρύψει ότι το περιφερειακό όργανο του ΣΥΡΙΖΑ στη Δυτική Μακεδονία έκανε ψηφοφορία για την υποψηφιότητα Καρυπίδη, όμως εκπρόσωπος του οργάνου (Γ. Χιωτίδης) δεν είχε κανένα πρόβλημα να βγει αμέσως μετά τον Βίτσα και να δηλώσει ότι και ψηφοφορία έγινε και αυτή κατέληξε με ψήφους 9 έναντι 3 υπέρ της υποψηφιότητας Καρυπίδη. Και το ερώτημα είναι γιατί τα τοπικά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν με τόσο μεγάλη πλειοψηφία υπέρ του Καρυπίδη; Η απάντηση δε νομίζουμε ότι είναι δύσκολη. Ο Καρυπίδης είναι καναλάρχης και τους έχει στο χέρι. Αν τους κόψει από το κανάλι του, θα έχουν γενικότερο πολιτικό πρόβλημα. Γι’ αυτό και πέταξαν το μπαλάκι στα κεντρικά του ΣΥΡΙΖΑ στην Αθήνα. Κατά τα άλλα, ο ΣΥΡΙΖΑ εξαπολύει μύδρους κατά της διαπλοκής.
♦ Εκδίκηση (1)
Πως και πως περίμενε ο Γιωργάκης την ευκαιρία να πάρει την εκδίκησή του από εκείνους που τον θεωρούν τελειωμένο. Με τη μακροσκελή ανακοίνωση που εξέδωσε, χτυπώντας την κυβέρνηση, δηλαδή και τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο, για ζητήματα δημοκρατικής διακυβέρνησης, απέφυγε κάθε κατηγορία ότι υπονομεύει την οικονομική πολιτική και εστίασε σε ζητήματα που δεν έχουν κανένα οικονομικό κόστος, στηρίζοντας εκείνους στο ΠΑΣΟΚ που κατηγορούν τον Βενιζέλο ότι έχει γίνει υποτακτικός του Σαμαρά, συμφωνώντας στα πάντα, ακόμα και σε ζήτήματα που δεν αποτελούν μνημονιακή υποχρέωση, εξαφανίζοντας έτσι κάθε πολιτική διαφορά ανάμεσα στο ΠΑΣΟΚ και στη ΝΔ. Ηταν το πιο ηχηρό «παρών» που φώναξε ο Γιωργάκης από τότε που εγκατέλειψε την πρωθυπουργία και την προεδρία του ΠΑΣΟΚ, γι’ αυτό και ο Βενιζέλος αναγκάστηκε να εκδώσει ανακοίνωση με την οποία το ΠΑΣΟΚ εξέφραζε διαφοροποίηση σε πλευρές της τροπολογίας Μιχελάκη.
♦ Εκδίκηση (2)
Στο ίδιο μήκος κύματος με τον ΓΑΠ και ο Ραγκούσης (μολονότι εδώ και καιρό κινείται σε διαφορετική πολιτική τροχιά, πιο κοντά στον ΣΥΡΙΖΑ), επέλεξε το ζήτημα της ημερομηνίας του πρώτου και του δεύτερου γύρου των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών για να χτυπήσει τον Βενιζέλο, ξεσηκώνοντας τμήμα του ΠΑΣΟΚ εναντίον του. Κι επειδή οι Πασόκοι δεν χορταίνουν με αναφορές σε «παραβίαση των κανόνων», «πελατειακή φαυλότητα» και «μικροκομματική μεταχείριση των θεσμών» (αυτά τα έχουν γραμμένα όπου και ο Σαμαράς), ο Ραγκούσης τους μίλησε στη μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν: «Με ποιό λοιπόν ηθικό και πολιτικό έρεισμα θα οδηγήσουν χιλιάδες ικανότατα και σημαντικά στελέχη, –δημάρχους, περιφερειάρχες, συμβούλους που στήριξαν τις πιο μεγάλες θεσμικές καινοτομίες– θα τους οδηγήσουν στο εκλογικό θυσιαστήριο σαν σύγχρονες Ιφιγένειες, αφήνοντάς τους σχεδόν όλους εκτός δεύτερου γύρου; (…) Είναι βέβαιο ότι και ως παράταξη, το σημερινό ΠΑΣΟΚ, άρα και οι 58, θα πληρώσουν μια τέτοια εξέλιξη όχι μόνον με τον οριστικό ευτελισμό τους ως μεταρρυθμιστικής δύναμης που λειτουργεί θεσμικά, αλλά και με ποσοστά εκλογικού εκμηδενισμού και πολιτικής ταπείνωσης».
Αυτό, όμως, διαβάζεται και ανάποδα. Οτι όταν ο Ραγκούσης, ως πανίσχυρος «μεταρρυθμιστής» υπουργός του Γιωργάκη, όριζε τον πρώτο γύρο των τοπικών εκλογών ταυτόχρονα με τις ευρωεκλογές (και το δεύτερο μια βδομάδα μετά), δεν έκανε καμιά «τομή», όπως λέει τώρα, αλλά έναν υπολογισμό υπέρ των Πασόκων υποψηφίων, υπολογίζοντας ότι μερίδα των ψηφοφόρων μπορεί να εκτονωθεί στην ευρωκάλπη, ενώ στην κάλπη του δήμου και της περιφέρειας να στηρίξουν τα γνωστά ονόματα του ΠΑΣΟΚ.
♦ Μεγαλύτερος εχθρός ο ΣΥΡΙΖΑ!
«Είναι πιο επικίνδυνος ένας σύμμαχος που έχει μια ανεύθυνη στάση παρά ένας δηλωμένος αντίπαλος. Δεν κάνουμε ένα διμέτωπο αγώνα. Κάνουμε έναν αγώνα εναντίον της πολιτικής που μας έφερε εδώ πέρα. Ταυτόχρονα, όμως, πρέπει να καταγγείλουμε και να καταπολεμήσουμε με τον πιο σαφή τρόπο την ανεύθυνη πολιτική του κ. Τσίπρα και της ηγεσίας του ΣΥΡΙΖΑ. Είναι πολύ σημαντικό γιατί αυτή η ανεύθυνη στάση δεν βάζει μόνο σε κίνδυνο την Αριστερά ολόκληρη, αλλά βάζει επίσης σε κίνδυνο –από τη στιγμή που ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ένα ποσοστό που του επιτρέπει να προσβλέπει σε μια κυβερνητική πορεία– ολόκληρη τη χώρα».
Στην εποχή των ιντερνετικών μηχανών αναζήτησης δεν ήταν καθόλου δύσκολο να βρεθεί αυτή η δήλωση του Οδυσσέα Βουδούρη (το 2012), που ονομάτιζε τον ΣΥΡΙΖΑ ως τον πιο επικίνδυνο εχθρό για τη χώρα.
♦ Σιγά, μη σκοτώνεστε
Οι Οικονομικοί Εισαγγελείς στέλνουν παραγγελίες στον φοροελεγκτικό μηχανισμό για τον έλεγχο συγκεκριμένων υποθέσεων που ερευνούν. Ο Θεοχάρης εκφράζει δημόσια τη δυσαρέσκειά του, διότι με τις παραγγελίες αυτές χαλάει ο προγραμματισμός των ελέγχων που έχει κάνει η Φορολογική Διοίκηση.
Σιγά, παιδιά, μη σκοτώνεστε, θα το πιάσετε το οικονομικό έγκλημα. Διά της παλαιάς και σίγουρης μεθόδου: πρώτα αποψιλώνεις τον ελεγκτικό μηχανισμό (300 κενά έχει μονάχα το ΣΔΟΕ, χώρια οι ΔΟΥ) και μετά φορτώνεις από καμιά εκατοντάδα υποθέσεις σε κάθε ελεγκτή, ώστε να μην μπορεί να κάνει κανέναν ουσιαστικό έλεγχο.
♦ Συμβαίνουν και αλλού
Με τον Γιωργάκη ξέρουμε πώς έγιναν τα πράγματα: πήγε στις Κάνες, άκουσε τα «γαλλικά» από Μέρκελ-Σαρκοζί και γύρισε στην Ελλάδα με εντολή να παραιτηθεί. Με τον Μπερλουσκόνι, όμως, τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα. Η Ιταλία δεν είναι Ελλάδα, είναι η τρίτη ιμπεριαλιστική δύναμη της Ευρωζώνης. Εκεί χρειάστηκε να κάνει υπερωρίες επί κάνα τετράμηνο ο πρόεδρος Ναπολιτάνο, ετοιμάζοντας τον Μόντι ως διάδοχη λύση, σε συνεργασία με διάφορους καπιταλιστές, όπως ο Μπενεντέτι και ο Πρόντι.
Μετά το σχετικό θόρυβο που έγινε με ρεπορτάζ των Financial Times, ο Ναπολιτάνο έστειλε επιστολή στην Corriere della Sera, στην οποία παραδέχεται ότι συνομίλησε πολλές φορές το 2011 με τον Μόντι, ο οποίος «αποτελούσε πολύτιμη εφεδρεία σε περίπτωση ανάγκης για τη διακυβέρνηση της χώρας». Ο δε Μόντι, σε βιντεοσκοπημένη συνέντευξη στους Financial Times, αρνήθηκε να αποκαλύψει «λεπτομέρειες των συνομιλιών που είχε» με τον Ναπολιτάνο, παραδέχτηκε όμως ότι αυτός «του έδωσε σήμα» να ετοιμάζεται!