♦ Κλόουν
Ξεπέρασαν κάθε όριο γελοιότητας οι προπαγανδιστές του Μαξίμου, στέλνοντας τον Σαμαρά να κάνει τον αφέτη στο «Ράλι Ακρόπολις». Και καλά, τον έστειλαν να παραστήσει τον αφέτη για να έχει διεθνή προβολή. Την ελληνική σημαία τι του την έβαλαν στο χέρι; Οτι στα ράλι χρησιμοποιείται καρό σημαία το γνωρίζουν ασφαλώς. Δεν σκέφτηκαν ότι η εικόνα του Σαμαρά με μια πλαστική γαλανόλευκη, σαν αυτές που χρησιμοποιούνται στις προεκλογικές συγκεντρώσεις, θα τον εξίσωνε με κλόουν σε όσους στο εξωτερικό θα έβλεπαν τη σκηνή;
♦ Προσαρμογές (1)
«Ο ΣΥΡΙΖΑ θα διορθώσει με νόμιμες διαδικασίες κάθε αποκρατικοποίηση που αφορά βασικά αγαθά και βασικές υποδομές», δηλώνει ο Γ. Σταθάκης στο περιοδικό «Επίκαιρο» (τεύχος της 30ής Μάη). Σοβαρή και θεσμική στάση. Οχι ανατροπές, αλλά διορθώσεις. Και πάντοτε με νόμιμο τρόπο: εξαγορά και, φυσικά, στο βαθμό που ο ιδιώτης θέλει να πουλήσει. Τα υπόλοιπα, τα «ηρωικά» που εξαπολύει ο Τσίπρας από τα «μπαλκόνια», είναι προεκλογική τροφή για απειλές.
♦ Προσαρμογές (2)
Στην ίδια συνέντευξη, ο Σταθάκης ερωτάται «ποιες είναι οι τρεις πιο σημαντικές προϋποθέσεις για έξοδο από το Μνημόνιο». Αντί –όπως θα περίμενε ο αθεράπευτος οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ– να απαντήσει ότι δεν υπάρχουν προϋποθέσεις, πλην μιας: να αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ τη διακυβέρνηση, οπότε θα καταργήσει αμέσως τα Μνημόνια και τους εφαρμοστικούς τους νόμους, αυτός αρχίζει να περιγράφει τις… τρεις προϋποθέσεις: «Πρώτον, η ακύρωση των περαιτέρω περικοπών σε δημόσιες δαπάνες και η σταθεροποίηση των δημοσίων εσόδων με αναδιανομή των βαρών από τα ασθενέστερα στα πιο ευκατάστατα στρώματα. Δεύτερον, η επαναφορά των συλλογικών συμβάσεων ως βασικού μηχανισμού προσδιορισμού των μισθών στον ιδιωτικό τομέα. Τρίτον, η διαμόρφωση ενός συντεταγμένου επενδυτικού προγράμματος για την ανάκαμψη της οικονομίας».
Μ’ άλλα λόγια, «ζήσε Μάη να φας τριφύλλι». Διότι η πρώτη και ιδιαίτερα η τρίτη προϋπόθεση απαιτούν χρόνια και χρόνια και κυρίως απαιτούν επενδύσεις από ιδιώτες καπιταλιστές, οι οποίοι φυσικά βάζουν όρους για να κάνουν επενδύσεις.
Γι’ αυτό αμέσως μετά ο Σταθάκης διορθώνει τη δημοσιογράφο που αναφέρει πως ο Τσίπρας διακηρύσσει ότι οι μισθοί και οι συντάξεις θα αποκατασταθούν στα προ Μνημονίου επίπεδα: «Ο κ. Τσίπρας δεν διακηρύσσει παρά τη σταδιακή αποκατάσταση μισθών και συντάξεων ανάλογα με την ανάκαμψη της οικονομίας. Οι μισθοί και οι συντάξεις δεν θα αποκατασταθούν άμεσα στα προ Μνημονίου επίπεδα, καθώς αυτό είναι αδύνατον».
♦ Ποιοι είναι οι προβοκάτορες;
Οι κάτοικοι της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής συνεχίζουν να αγωνίζονται και να θεωρούν ότι στον αγώνα τους έχουν θέση και οι μαχητικές ενέργειες. Η νυχτερινή επίθεση στις Σκουριές, άλλωστε, είναι αυτή που έβγαλε τον αγώνα τους από την αφάνεια που τον είχε καταδικάσει το σιωπητήριο των αστικών ΜΜΕ. Ποιος έχει αντίθετη άποψη; Ο Περισσός (και όχι μόνο), φυσικά, που εκδίδει ανακοινώσεις σαν την παρακάτω:
«Το ΚΚΕ καταδικάζει την επίθεση των ΜΑΤ εναντίον της κινητοποίησης της συντονιστικής επιτροπής των κατοίκων που οδήγησε στη σύλληψη τριών διαδηλωτριών. Η κινητοποίηση αυτή καμία σχέση δεν έχει με τις ενέργειες ομάδων που οδήγησαν στην καταδικαστέα πράξη του τραυματισμού αστυνομικού. Αυτές οι ενέργειες αξιοποιούνται για τη συκοφάντηση του αγώνα του λαού της Χαλκιδικής. Οσοι προσπαθούν με άμεσο ή έμμεσο τρόπο να συσχετίσουν τα δύο γεγονότα παίζουν το παιχνίδι αυτών που επιδιώκουν τη δυσφήμηση και την καταστολή των λαϊκών κινητοποιήσεων. Ο λαός χρειάζεται με καλά οργανωμένους, μαζικούς και περιφρουρημένους αγώνες να παλέψει για το δίκιο του».
♦ Ο σιωνισμός είναι φασισμός
Διαβάζουμε και ακούμε συνεχώς ειδήσεις, σύμφωνα με τις οποίες και οι ιθύνοντες του Τελ Αβίβ και οι διεθνείς σιωνιστικές οργανώσεις πιέζουν την κυβέρνηση Σαμαρά να αυστηροποιήσει το ποινικό καθεστώς για τους νεοναζί. Ας επισημάνουμε, λοιπόν, για μια ακόμη φορά, ότι οι σιωνιστές αντιτίθενται στον αντισημιτισμό των νεοναζί. Γιατί κατά τα άλλα είναι ολόιδιοι μ’ αυτούς. Είναι ρατσιστές σε βάρος των Παλαιστινίων, είναι εθνικιστές, είναι ένοχοι για διαρκή εγκλήματα γενοκτονίας.
♦ Περιμένουμε δράση
Οπως πληροφορηθήκαμε από τον αστικό Τύπο, ο γίγαντας Μιχελογιαννάκης ολοκλήρωσε με επιτυχία την περίοδο δοκιμασίας και προσχώρησε πλήρως στον ΣΥΡΙΖΑ. Το ότι το ιστορικό αυτό γεγονός δεν ανακοινώθηκε επίσημα δεν οφείλεται σε επιφυλάξεις της ηγεσίας του ΣΥΡΙΖΑ για την προσωπικότητα του Μιχελογιαννάκη, όπως γράφουν διάφοροι κακεντρεχείς, αλλά στη γνωστή σεμνότητα αυτής της τεράστιας προσωπικότητας του πολιτικού μας βίου. Εμείς περιμένουμε να αναλάβει δράση και είμαστε έτοιμοι να καλύψουμε δημοσιογραφικά την πρώτη αγόρευσή του ως βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ πλέον και όχι ανεξάρτητου.
♦ Σταθερή αξία
Ο «πολύς» Σλάβοϊ Ζίζεκ ανένηψε από τα νεανικά του αμαρτήματα και διακηρύσσει πλέον ότι «αυτό που χρειαζόμαστε είναι αληθινές και ρεαλιστικές συμμαχίες, όχι κομμουνιστικές επαναστάσεις, αλλά αστικά κοινοβούλια που θα φέρουν αποτελέσματα», καλώντας την αριστερά «να ξεφύγει από το σεχταρισμό της και να πλησιάσει την αποκαλούμενη πατριωτική αστική τάξη». Ο επίσης «πολύς» Ουμπέρτο Εκο, όμως, δεν έχει ανάγκη από ανανηπτικές κωλοτούμπες. Αυτός υπήρξε πάντοτε σταθερή αξία της αστικής-σοσιαλδημοκρατικής ιδεολογίας. Με το γνωστό ύφος του ξερόλα που δεν σηκώνει αντιρρήσεις, αυτός ο μετριότατος συγγραφέας ευπώλητων βιβλίων για το αστικό κοινό, απεφάνθη σε πρόσφατη συνέντευξή του ότι «δύο στρατόπεδα υπάρχουν σήμερα στην ήπειρό μας. Το ένα, το πιο μορφωμένο, έχει βαθιά ευρωπαϊκή συνείδηση. Οπως είχαν όσοι ακόμη και στη διάρκεια του πολέμου, όταν βομβαρδίζονταν από τους Γερμανούς, εξακολουθούσαν να μεταφράζουν Γκαίτε και Σίλερ.
Από την άλλη είναι εκείνοι, οι λιγότερο μορφωμένοι, οι οποίοι δεν έχουν αντιληφθεί ακόμη πόσο τυχεροί είμαστε που εδώ και 50 χρόνια δε σφαζόμαστε μεταξύ μας. Εκατομμύρια ήταν οι νεκροί του πολέμου, όμως καταφέραμε να ξεχάσουμε όσα περάσαμε χάρη στα ανοιχτά ευρωπαϊκά σύνορα, τη μόρφωση, την ευρωπαϊκή συνείδηση, την επαφή μας με τους άλλους».
Αν διακρίνατε μια βαθύτατη ελιτίστικη περιφρόνηση προς την «αδαή μάζα», δεν κάνατε λάθος. Εμείς όμως σας ζητούμε να παρατηρήσετε πόσο φτηνιάρηδες είναι αυτοί οι διάσημοι διανοούμενοι.
♦ Η πρωτιά στην Αλέκα
Ο Ερντογάν τα ‘βαλε με τα λεγόμενα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Χαρακτήρισε το twitter εργαλείο του διαβόλου κι έβαλε τις τουρκικές εταιρίες τηλεπικοινωνιών να ρίξουν τα δίκτυά τους. Μίλησε ακόμη και για κύκλους «στην Τουρκία και το εξωτερικό», που συντονίζουν τις μαχητικές διαδηλώσεις. Ο,τι και να κάνει, όμως, την πρωτιά την έχει η Αλέκα Παπαρήγα. Αυτή ήταν που το Δεκέμβρη του 2008 μιλούσε για καλά συντονισμένο σχέδιο από τις μυστικές υπηρεσίες, επικαλούμενη τα SMS και τις αναρτήσεις του Indymedia.
♦ Υποκρισία
«Τούτοι οι μπάτσοι που ‘ρθαν τώρα…».
«Μπάτσοι και χωροφυλάκοι μας ξουρίσαν το μουστάκι…».
«Μάγκες πιάστε τα γιοφύρια, μπάτσοι κλάστε μας…».
Προφανώς η ΝΔ δεν έχει ακούσει τα ευρύτατα γνωστά ρεμπέτικα τραγούδια. Εκτός αν βγει και μας πει πως πρόκειται για χυδαία άσματα του περιθωρίου…
Αλλά τι να πεις για τον ΣΥΡΙΖΑ που άρχισε τις απολογίες; Χάσαμε τον αριθμό των δελτίων Τύπου που εξέδωσε ο Βούτσης για να… εξηγήσει τι εννοούσε. Κι επειδή οι δικαιολογίες του Βούτση κρίθηκε ότι δε φτάνουν, εκδόθηκε και non paper από το κόμμα που έλεγε τα εξής: «Είναι σαφές ότι η δήλωση του γραμματέα της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ Νίκου Βούτση δεν αφορούσε τους ευόρκως υπηρετούντες (sic!) αστυνομικούς, αλλά τις περιπτώσεις αυτών που παρέχουν “προστασία”»!
Γιατί τόση υποκρισία; Τι φοβόσαστε; Μήπως σας κακολογήσει ο λαός; Μα ο λαός αποκαλεί όλους τους μπάτσους μπάτσους, όχι μόνο όσους πουλάνε προστασία (που δεν τους ξέρουμε κιόλας). Και οι ελάχιστοι μπάτσοι που δεν έχουν τη λογική του μπάτσου (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι) δεν έχουν κανένα πρόβλημα να αυτοσαρκαστούν. Μήπως ελπίζει ο ΣΥΡΙΖΑ ότι θα πάρει ψήφους από τους μπάτσους; Η πλειοψηφία τους θα ψηφίσει έτσι κι αλλιώς τους νεοναζί κι ό,τι περισσέψει από τα τρία σημερινά κυβερνητικά κόμματα θα πάει στον ΣΥΡΙΖΑ. Αρα, εξετάσεις αστικού κομφορμισμού δίνει πάλι ο ΣΥΡΙΖΑ.
♦ Παντού και πάντα λαμόγια
Τρία εξέχοντα μέλη της βρετανικής Βουλής των λόρδων, οι δύο μέλη του Εργατικού Κόμματος και ο τρίτος μέλος του Ενωτικού Κόμματος του Ολστερ (τα γνωστά προτεσταντικά καθάρματα της Βόρειας Ιρλανδίας) πιάστηκαν με τη γίδα στην πλάτη. Δημοσιογράφοι των «Κυριακάτικων Τάιμς» εμφανίστηκαν στους λόρδους ως εκπρόσωποι νοτιοκορεατικής εταιρίας που δραστηριοποιείται στον κλάδο της ηλιακής ενέργειας και άρχισαν το παζάρι για τις υπηρεσίες που θα μπορούσαν να προσφέρουν οι λόρδοι-βουλευτές. Ενώ κρυφή κάμερα κατέγραφε τα καθέκαστα, οι λόρδοι έριχναν στο τραπέζι τις υπηρεσίες που μπορούσαν να προσφέρουν (δημιουργία ομάδας βουλευτών που θα λειτουργούσε ως λόμπι των συμφερόντων της εταιρίας) και παζάρευαν την τιμή. Ο λόρδος Κάνιγχαμ, για παράδειγμα, ζητούσε 144.000 στερλίνες (γύρω στα 170.000 ευρώ) για τις υπηρεσίες του. Αργότερα, φυσικά, θα ζητούσε κι άλλα.
Φυσικά, ξέσπασε σάλος. Διότι η Βρετανία επαίρεται ότι αποτελεί την κοιτίδα του αστικού κοινοβουλευτισμού. Ολοι άρχισαν να πέφτουν από τα σύννεφα και να εκφράζουν τον αποτροπιασμό τους για τους διεφθαρμένους βουλευτές. Δεν πρόκειται, βέβαια, να μιλήσουν –όπως κάνουμε εμείς– για απρόσεκτους βουλευτές, οι οποίοι πιάστηκαν στα πράσα από πονηρούς δημοσιογράφους.