![](/wp-content/uploads/2020/08/38/content_kontres.jpg)
► Για τα κατορθώματα του τέως Δασάρχη Αρναίας, που μόλις βγήκε στη σύνταξη μετατράπηκε σε προπαγανδιστή των χρυσοθήρων-καταστροφέων, πετώντας στα σκουπίδια όσα ο ίδιος υποστήριζε ως δασάρχης, μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά στη σελίδα 8. Το θέμα, όμως, δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος, για τον οποίο υπό άλλες συνθήκες δε θα συζητούσαμε καν. Ενα παράδειγμα αποτελεί για τον τρόπο με τον οποίο κινούνται οι χρυσοθήρες και τα μέσα που άρχισαν να ρίχνουν μπας και γυρίσουν την κατάσταση. Γιατί οι χρυσοθήρες καταλαβαίνουν ότι έχουν αρχίσει να χάνουν το παιχνίδι. Από τη μια οι κάτοικοι της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής δεν το βάζουν κάτω, παρά την άγρια καταστολή και τρομοκρατία, και από την άλλη ο λόγος τους φτάνει πια σε όλη την Ελλάδα, η οποία αρχίζει να μαθαίνει τι πάει να γίνει εκεί. Γι’ αυτό και έχει σημασία να τσακιστεί η γκεμπελική προπαγάνδα των χρυσοθήρων και να στηριχτεί με όλα τα μέσα ο αγώνας των κατοίκων, που διέρχεται την πιο κρίσιμη φάση του. Η έμπρακτη αλληλεγγύη είναι τώρα δυο φορές απαραίτητη.
♦ Τα δικά μας παιδιά
Ηλεκτρονικό μήνυμα έστειλε στα μέλη της ΔΗΜΑΡ ο Χατζησωκράτης κι όταν ένα μήνυμα στέλνεται σε εκατοντάδες παραλήπτες, λογικό είναι να διαρρεύσει. Τους ενημέρωνε, λοιπόν, ότι θα προκηρυχτούν θέσεις διοικητών και υποδιοικητών στα νοσοκομεία (παρέθετε και τον σχετικό κατάλογο με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες) και τους σύστηνε όσοι διαθέτουν τα τυπικά προσόντα να σπεύσουν να καταθέσουν έγκαιρα τα χαρτιά τους και να ενημερώσουν σχετικά το κόμμα!
Οταν ο Χατζησωκράτης βρέθηκε αντιμέτωπος με σχόλια περί «ημετέρων» και «δικών μας παιδιών», τα οποία προσπαθεί να βολέψει η ΔΗΜΑΡ παίρνοντας το δικό της μερίδιο από τη νομή του κρατικού μηχανισμού, απάντησε πως δεν πρόκειται για κάτι το αθέμιτο, αλλά για μια νόμιμη διαδικασία που γίνεται ώστε να ενημερωθούν πλατιά οι ενδιαφερόμενοι και όχι μόνο μια κάστα καθηγητάδων! Αν ήταν έτσι, γιατί πρέπει να ενημερώνεται και το κόμμα για το ποιοι από τους υποψήφιους είναι δικοί του;
Φυσικά και ξέρουμε πολύ καλά πως η ΔΗΜΑΡ δεν συμμετέχει στη συγκυβέρνηση μόνο για να… σώσει τη χώρα. Φυσικά και ξέρουμε πως αν δεν βολέψει δικούς της στον κρατικό μηχανισμό θα τους χάσει. Σκεφθείτε –κατόπιν και αυτής της είδησης– πόση αλήθεια περιέχει η φιλολογία ότι η ΔΗΜΑΡ μπορεί ακόμη και να ρίξει τη συγκυβέρνηση, αν δεν της επιτραπεί κάπου-κάπου να απέχει από τις ψηφοφορίες της Βουλής για να κάνει το πολιτικό του κομμάτι ο Κουβέλης.
♦ A la cart
«Η δική μου θέση είναι σαφής, διατυπωμένη δημόσια σε όλους τους τόνους και σε όλες τις αποχρώσεις. Ευρώ πάση θυσία διότι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή επιστροφή στη δραχμή που να μην έχει τεράστιο, τεράστιο αρνητικό κόστος, για τους εργαζόμενους αυτής της χώρας» (Γ. Σταθάκης, εκπομπή Κοτρώτσου, Real FM, 17.5.2012).
«Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι σταθερά και απόλυτα προσανατολισμένος στην παραμονή της χώρας εντός της ΕΕ και στην παραμονή της χώρας εντός του ευρώ» (Γ. Σταθάκης, πρωινάδικο ΣΚΑΙ, 18.5.2012).
«Σας απαντώ λοιπόν όχι. Πάση θυσία για τίποτα και σε τίποτα. Προφανώς όχι και για το ευρώ» (Π. Σκουρλέτης, εκπομπή Χατζηνικολάου, Real FM, 28.3.2013).
Διαλέγετε και παίρνετε. Πολιτική a la cart από τους πολιτικούς απατεώνες του ΣΥΡΙΖΑ, που θεωρούν ότι ο ελληνικός λαός είναι ένα τσούρμο από Χαχόλους.
♦ Μνήμη ασθενής
Μέρες που ‘ναι, ας αναδιφήσουμε λίγο στην πρόσφατη (πολύ πρόσφατη) ιστορία. Στις 28-29 Ιούνη έγινε μια σύνοδος κορυφής της ΕΕ, στην οποία πάρθηκαν ορισμένες αποφάσεις διαχείρισης της κρίσης, οι οποίες από τον εγχώριο Τύπο παρουσιάστηκαν σαν «νίκη του ΝΑΤΟ». Εκείνοι, βέβαια, που ήταν ασυγκράτητοι στους πανηγυρισμούς τους ήταν οι ΣΥΡΙΖΑίοι. Η «σκιώδης» υπουργός Εξωτερικών Ρένα Δούρου έσπευσε να κάνει δήλωση στην οποία ανέφερε:
«Η χθεσινή ημέρα της ευρωσυνόδου στις Βρυξέλλες ήταν απολύτως ενδεικτική του τι σημαίνει "σκληρή διαπραγμάτευση", με ξεκάθαρη τακτική και σαφείς στόχους. Η άσκηση συντονισμένης πίεσης από τους ηγέτες Ιταλίας και Ισπανίας, με τη στήριξη της Γαλλίας, ανάγκασαν τη γερμανική πλευρά να κάνει ένα μικρό βήμα πίσω στην αδιαλλαξία της, αποδεχόμενη τον πυρήνα των προτάσεων των δύο χωρών του Νότου. Η χθεσινή ημέρα θα πρέπει να διδάσκεται ως παράδειγμα των κανόνων του αποτελεσματικού "διαπραγματεύεσθαι" … Πράγματι η χθεσινή ημέρα ήταν αποκαλυπτική: όταν υπάρχει πραγματική θέληση και τακτική για διαπραγμάτευση, υπάρχουν αποτελέσματα».
Λίγες μέρες αργότερα, μιλώντας στην Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ, ο Τσίπρας έλεγε: «Η Ελλάδα, αν ο ΣΥΡΙΖΑ σχημάτιζε κυβέρνηση, δε θα ήταν σήμερα το μαλακό μαξιλαράκι για την κυρία Μέρκελ. Θα ήταν βασική συνιστώσα της συμμαχίας του Νότου».
Τι νόημα έχει να τα θυμόμαστε όλ’ αυτά; Εχει και παραέχει. Γιατί το βασικό περιεχόμενο της «νίκης του Νότου» ήταν η απόφαση της συνόδου κορυφής να μπορεί ο ESM, ο μόνιμος μηχανισμός στήριξης της ΕΕ, να ανακεφαλαιοποιεί απευθείας τις τράπεζες που έχουν πρόβλημα, ώστε τα σχετικά κεφάλαια να μη μετρούν στο δημόσιο χρέος της χώρας στην οποία ανήκουν οι συγκεκριμένες τράπεζες. Ο Τσίπρας, μάλιστα, τις πρώτες μέρες της συγκυβέρνησης Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη, την καλούσε να απαιτήσει να εφαρμοστεί η συγκεκριμένη απόφαση και κατά την ανακεφαλαιοποίηση των ελληνικών τραπεζών. Να μη βαρύνουν, δηλαδή, αυτά τα κεφάλαια το ελληνικό δημόσιο χρέος.
Εμείς τότε γράφαμε πως καμιά «νίκη του Νότου» δεν υπήρξε, πέρα από το προπαγανδιστικό επίπεδο, το οποίο δεν είχε κανένα λόγο να θίξει η Γερμανία (και ο Μόντι και ο Ραχόι αντιμετώπιζαν σημαντικό πρόβλήμα στο εσωτερικό των χωρών τους). Ετσι και έγινε. Η απόφαση αυτή δεν εφαρμόστηκε ποτέ και κυρίως δεν εφαρμόστηκε στην περίπτωση των κυπριακών τραπεζών. Δεν ακούσαμε, όμως, τον ΣΥΡΙΖΑ, όταν η κυπριακή κρίση βρισκόταν στο φόρτε της, να ζητήσει να εφαρμοστεί η απόφαση της 29ης Ιούνη και να ανακεφαλαιοποιηθούν οι κυπριακές τράπεζες από τον ESM. Δεν είδαμε τα λαλίστατα στελέχη του να θυμίζουν τη «νίκη του Νότου».
♦ Τρικυμία
Οσο κορυφαίος είναι στις τηλεοπτικές του εμφανίσεις (μ’ αυτό το ύφος του ιεροκήρυκα που διδάσκει από άμβωνος τη μία και μοναδική αλήθεια του θεού) το ίδιο κορυφαίος εμφανίστηκε και στη συμμετοχή του στον (άγριο) προσυνεδριακό «διάλογο» του Περισσού ο Π. Μεντρέκας. Τα έβαλε με τους «οπορτουνιστές» και τους κατατρόπωσε, κατορθώνοντας να κατατροπώσει τη γραμμή της ηγεσίας, την οποία υποτίθεται ότι ανέλαβε να υπερασπιστεί (Ριζοσπάστης, 28.3.13). Ξεκίνησε με αναφορά σε συντρόφισσά του της «άλλης» κατεύθυνσης: «Γράφει η Ελ. Μαυρούλη: "Χαρακτηριστικό παράδειγμα ατεκμηρίωτης εκτίμησης (σ.σ. εννοεί του Κόμματος) η άποψη περί ιμπεριαλιστικής Ελλάδας". Πού το βρήκε αυτό; Πού έχει διατυπώσει αυτή την άποψη το ΚΚΕ; Πουθενά». Απνευστί ο Μεντρέκας παραθέτει την επίσημη κομματική γραμμή, την οποία υποτίθεται ότι διαστρεβλώνει η Μαυρούλη: «Οι Θέσεις της ΚΕ για το 19ο Συνέδριο λένε: "Ο ελληνικός καπιταλισμός βρίσκεται στο ιμπεριαλιστικό στάδιο ανάπτυξής του, σε ενδιάμεση θέση στο διεθνές ιμπεριαλιστικό σύστημα, με ισχυρές εξαρτήσεις από τις ΗΠΑ και την ΕΕ"»!
Κατηγορεί τη συντρόφισσά του ότι φορτώνει στην ηγεσία την ανύπαρκτη άποψη περί «ιμπεριαλιστικής Ελλάδας» και αμέσως μετά παραθέτει την άποψη της ηγεσίας, σύμφωνα με την οποία «ο ελληνικός καπιταλισμός βρίσκεται στο ιμπεριαλιστικό στάδιο ανάπτυξής του», επιβεβαιώνοντας έτσι αυτό που μόλις είχε καταγγείλει! Εχεις καμιά επαφή με την πραγματικότητα, ωρέ Μεντρέκα;
♦ Στα πράσα
Ολοσέλιδη διαφήμιση στις σαββατοκυριακάτικες εφημερίδες γνωστής φίρμας αλλαντικών, που πιάστηκε στα πράσα να πουλάει… παριζάκι με αλογάκι. Δεν ήξερε λέει, αλλά επειδή η ασφάλεια των καταναλωτών αποτελεί προτεραιότητά της (το κέρδος των ιδιοκτητών μπαίνει πάντοτε σε δεύτερη μοίρα!), μέχρι και μηχάνημα ανίχνευσης DNA αγόρασε «ώστε μέσα από εσωτερικούς ελέγχους να εγγυηθεί περαιτέρω στους καταναλωτές την υγιεινή υψηλών προδιαγραφών και την ασφάλεια των προϊόντων της»!
Δε θα πούμε τίποτα για την αγωνιώδη προσπάθεια της συγκεκριμένης φίρμας να σώσει όσα έχει επενδύσει στο σήμα της. Θα θυμίσουμε μόνο, ότι ολόκληρο το σύστημα ελέγχου στην ΕΕ στηρίζεται στον περιβόητο «αυτοέλεγχο των επιχειρήσεων». Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε στα διάφορα σκάνδαλα που ξεσπούν και μόνο αθεράπευτα αφελείς μπορούν να πιστέψουν πως όσα βλέπουν το φως της δημοσιότητας αποτελούν εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι, διότι η δίψα για το μέγιστο κέρδος δεν σταματά με κανέναν ηθικό κανόνα.
♦ Φτωχαδάκι κι ο Ανθόπουλος!
Βρε, βρε, τον τέως υφυπουργό Ανθόπουλο, το «πουλέν» του Σημίτη, τον «κολλητό» του Γιωργάκη, που με πόνο ψυχής «αποκεφάλισε» ο τελευταίος, λόγω της συμμετοχής του στη ντροπολογία Πάχτα υπέρ του Κ. Στέγκου. Τον είχαμε χάσει τον Ανθόπουλο τόσα χρόνια και τον ξαναβρήκαμε κατηγορούμενο για τοκογλυφία, να αφήνεται ελεύθερος με περιοριστικούς όρους (μεταξύ των οποίων και εγγύηση 200.000 ευρώ, που σημαίνει ότι… έχει τον τρόπο του).
Δεν έχουμε τα στοιχεία για να μιλήσουμε αναλυτικά για την υπόθεση, αλλά υπάρχουν δύο δεδομένα. Μεγαλοκαπνέμπορος της Καβάλας τον κατηγορεί ότι της πήρε μίζα 1.757.000 ευρώ για να της βγάλει δάνειο, επειδή αντιμετώπιζε προβλήματα. Οι δικαστικές αρχές έσπασαν το απόρρητο των λογαριασμών του Ανθόπουλου και βρήκαν εμβάσματα από την εταιρία ύψους 700.000 ευρώ. Ο Ανθόπουλος υποστηρίζει ότι το ποσό αυτό ήταν δάνειο από την επιχειρηματία για να χτίσει σπίτι στη Βούλα! Με πολλά μηδενικά παίζει ο πρώην υφυπουργός με τη σκαιά, σχεδόν φασιστική συμπεριφορά τότε που ήταν στα πράγματα. Τώρα, κλαψουρίζει επικαλούμενος το τεκμήριο της αθωότητας!
♦ Λιγούρι
Την ώρα που η κυπριακή κυβέρνηση ολοκλήρωνε την επεξεργασία του Μνημόνιου, υπό την υπαγόρευση της τρόικας, ο Καμμένος έκανε περατζάδα-εφέ στην Κύπρο και εξέφραζε την… ελπίδα ότι η Κύπρος θα μείνει έξω από τη λογική των Μνημονίων! Καμμένος είν’ αυτός, θα πείτε, κάποια παπαριά (πέρα από τους… ψεκασμούς) έπρεπε να πει, αφού του έτρεχαν τα σάλια που τον δέχτηκε ο Αναστασιάδης. Σωστό, αλλά να μην ξεχνάμε ότι είναι επισήμως σύμμαχος του ΣΥΡΙΖΑ πλέον.