Είναι γνωστό, ότι η πολεοδομία Αρναίας, μετά από καταγγελίες των αγωνιζόμενων κατοίκων της Χαλκιδικής και μετά από δύο επισκέψεις υπηρεσιακών παραγόντων της Πολεοδομίας στις εγκαταστάσεις της «Ελληνικός Χρυσός», επέβαλε στην εταιρία, στις αρχές Δεκέμβρη, πρόστιμο ανέγερσης ύψους 39.442,86 ευρώ και πρόστιμο διατήρησης ύψους 6.573, 81 ευρώ. Προσπερνώντας το κατά πόσο τα πρόστιμα αυτά είναι υψηλά ή χαμηλά, θα σταθούμε στο κατά πόσο τα πρόστιμα θα πληρωθούν και –το σπουδαιότερο– στο κατά πόσο μπορούν να δράσουν αποτρεπτικά.
Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η εταιρία έχει το δικαίωμα να υποβάλει ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ (Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων) και στη συνέχεια, εάν το ΣΥΠΟΘΑ επικυρώσει τα πρόστιμα, μπορεί να προσφύγει στα Διοικητικά Δικαστήρια (Πρωτοδικείο, Εφετείο) και στο ΣτΕ. Η εταιρία προσέφυγε στο ΣΥΠΟΘΑ και όπως μας δήλωσε ο προϊστάμενός του η απόφαση θα βγει το Μάη του 2013, λόγω φόρτου εργασίας. Μας είπε χαρακτηριστικά, ότι προηγούνται γύρω στις 150 υποθέσεις, χωρίς όμως να μας διευκρινίσει τη βαρύτητα των υποθέσεων που προηγούνται αυτής της «Ελληνικός Χρυσός».
Μήπως τα πρόστιμα αυτά «συμμάζεψαν» καθόλου την εταιρία; Μετά την καθ’ όλα νόμιμη και επιβεβλημένη καταστροφή των παράνομων εγκαταστάσεων της «Ελληνικός Χρυσός», η εταιρία έσπευσε να εγκαταστήσει νέα κοντέινερ. Μετά από καταγγελίες των κατοίκων, ο εκπληρών χρέη προϊσταμένου της πολεοδομίας Αρναίας επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις της εταιρίας και διαπίστωσε την παρανομία, όμως επειδή η εταιρία υπέβαλε αίτηση για εγκατάσταση εργοταξίου, δεν προχώρησε προς το παρόν στη λήψη μέτρων. Θα εξετάσει πρώτα την αίτηση, σε συνδυασμό με την ισχύουσα νομοθεσία, και μετά θα προχωρήσει στη λήψη ή μη μέτρων, όπως μας δήλωσε.
Αντιλαμβάνεστε, λοιπόν, ότι η χρονοβόρα διαδικασία επιβολής των προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, που θα πάρει χρόνια, σε συνδυασμό με την πρακτική που ακολουθούν οι προϊστάμενοι των Πολεοδομιών (στη συντριπτική τους πλειοψηφία), αφήνει τις εταιρίες ασύδοτες να αλωνίζουν και να μη σέβονται τίποτα.