Τη γνωστή μέθοδο της πείνας και της δίψας, που εφάρμοζαν οι μοναρχοφασίστες στα ξερονήσια για να κάμψουν την αντίσταση των εξόριστων κομμουνιστών, εφαρμόζει η Διεύθυνση των φυλακών Μαλανδρίνου ενάντια στους κρατούμενους. Εδώ και μια βδομάδα, κόντρα σε κάθε έννοια ανθρωπιάς, κόντρα στον ίδιο τον Σωφρονιστικό Κώδικα που επιβάλλει την κανονική σίτιση των κρατού-μενων, η Διεύθυνση δίνει στους κρατού-μενους για φαγητό μόνο παστές σαρδέλες και ψωμί, όπως μας κατήγγειλαν κρατούμενοι που τηλεφώνησαν στην εφημερίδα. Για να τραφεί κάποιος ανθρώπινα, θα πρέπει να ψωνίσει μόνος του από το κυλικείο και βέβαια τα λεφτά δεν ξεχειλίζουν από τις τσέπες των κρατούμενων και των οικογενειών τους. Αυτή η τακτική δημιουργεί κινδύνους για τους αρρώστους, ενώ γιατρός δεν υπάρχει σε καθημερινή βάση.
Ο λόγος αυτού του μαρτύριου; Οι κρατούμενοι κάνουν αποχή από τα μεροκάματα και αρνούνται το μεσημέρι να μπουν στα κελιά τους, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις άθλιες συνθήκες κράτησης. Οπως ξαναγράψαμε, αυτή η μορφή διαμαρτυρίας ακολουθείται από κρατούμενους και σε άλλες φυλακές της χώρας, γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο: οι κρατούμενοι στοιβάζονται ο ένας πάνω στον άλλο, οι άδειες κόβονται χάρη στη φασιστική νοοτροπία των εισαγγελέων, τα πειθαρχικά δίνουν και παίρνουν κ.λπ.
Οπως μας κατήγγειλαν, οι κρατούμενοι προσπάθησαν κατ’ επανάληψη να επικοινωνήσουν με τη Μητρόπολη Φωκίδας, αλλά προφανώς βλέπουν την ένδειξη «ΑΠΟΚΡΥΨΗ» και δεν σηκώνουν το τηλέφωνο (ενδεχομένως να έχει υπάρξει συνεννόηση και με τη Διεύθυνη των φυλακών). Προφανώς, οι κρατούμενοι σε μια από τις πιο σκληρές φυλακές της χώρας δεν ανήκουν στο «ποίμνιο του Κυρίου» με το οποίο ασχολούνται οι παπάδες.