Για την κατάσταση της υγείας του Σάββα Ξηρού δεν χρειάζεται να γράψουμε τίποτα. Σχεδόν τυφλός, σχεδόν κουφός, με προβλήματα αναπνευστικά και καρδιαγγειακά, κρατείται στο ειδικό απομονωτήριο του Κορυδαλλού και η κατάστασή του καθημερινά χειροτερεύει. Η λίγη όραση που του έχει απομείνει κοντεύει να χαθεί, ενώ η απουσία οποιασδήποτε ιατρικής φροντίδας τον αφήνει έκθετο σε ένα ξαφνικό ισχαιμικό επεισόδιο.
Τον περασμένο Μάρτη, ο Σάββας υπέβαλε αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής του (προσωρινή αποφυλάκιση για λόγους υγείας). Ο εισαγγελέας Καρούτσος, προκλητικά, αυθαίρετα και παράνομα, αρνήθηκε να εισάγει την αίτηση για συζήτηση στο Πενταμελές Εφετείο Αναστολών, με το πρόσχημα ότι ο ίδιος δεν είχε υποβάλει έφεση στην πρωτόδικη καταδικαστική απόφαση. Ο Σάββας απευθύνθηκε στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Δ. Λινό, ζητώντας του να παρέμβει για την αποκατάσταση της νομιμότητας, διότι πρώτο ο εισαγγελέας δεν έχει κανένα δικαίωμα να υποκαθιστά ο ίδιος το δικαστήριο και να αποφαίνεται αν πρέπει ή όχι να εισαχθεί μια αίτηση αναστολής και δεύτερο ο ίδιος θα είναι παρών στο εφετείο, ανεξάρτητα από το αν έχει υποβάλει αίτηση, διότι συμπαρασύρεται από τους συγκατηγορούμενούς του.
Πράγματι, ο κ. Λινός παρενέβη για την αποκατάσταση της δικονομικής τάξης. Διέταξε την εισαγωγή της αίτησης αναστολής εκτέλεσης της ποινής του στο Πενταμελές Εφετείο. Ομως ο Κ. Καρούτσος προσπαθεί με άλλο τρόπο να πάρει τη ρεβάνς. Ορισε τη συζήτηση της αίτησης για τη δικάσιμο της 5ης Οκτώβρη! Το επιχείρημα ήταν πως όλες οι αιτήσεις που γίνονται τώρα ορίζονται γι’ αυτή τη δικάσιμο. Ομως, ο Σάββας έχει υποβάλει αίτηση το Μάρτη και όχι τώρα. Η ευθύνη για το ότι αυτή η αίτηση πέρασε από σαράντα κύματα δεν βαρύνει τον Σάββα αλλά τον Καρούτσο. Αυτός είναι που παρανόμησε και αρνήθηκε να εισαγάγει την αίτηση στο Πενταμελές και χρειάστηκε ο Σάββας να φτάσει στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου. Δεν μπορεί, λοιπόν, τη δική του παρανομία να τη χρεώνει στον άρρωστο κρατούμενο. Ο Σάββας την Πέμπτη υπέβαλε νέο αίτημα ζητώντας να οριστεί η υπόθεση στην επόμενη δικάσιμο.