Βρήκαν πάνω του 10 γραμμάρια χασίς. Ποσότητα που μόνο για ατομική χρήση θα μπορούσε να προορίζεται και όχι για εμπόριο. Τον συνέλαβαν και τον έριξαν σ’ ένα κελί με τα χέρια δεμένα με χειροπέδες. Μερικές ώρες αργότερα βρέθηκε απανθρακωμένος.
Ολα αυτά συνέβησαν στην Πτολεμαΐδα και οι μπάτσοι εξέδωσαν μια ανακοίνωση στην οποία ισχυρίζονταν ότι ο νεκρός έβαλε μόνος του φωτιά στο στρώμα και αυτοκτόνησε. Οι ίδιοι δε δεν μπόρεσαν να μπουν έγκαιρα στο κελί, γιατί φρακάρισε η κλειδαριά λόγω υπερθέρμανσης.
Τη σημαντική λεπτομέρεια, ότι τον είχαν κλειδωμένο στο κελί με χειροπέδες δεν την αποκάλυψαν. Την αποκάλυψε ο ιατροδικαστής, ο οποίος κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ο κρατούμενος πέθανε από ασφυξία και αφού είχε ήδη υποστεί ένα έμφραγμα του μυοκαρδίου. Θα μπορούσε δηλαδή ο άνθρωπος να είχε υποστεί το έμφραγμα, χωρίς να μπορέσει να κάνει τίποτα, να του έπεσε κάποιο αναμμένο τσιγάρο και να πήρε φωτιά, χωρίς οι μπάτσοι να πάρουν είδηση.
Θα μπορούσαν να έχουν συμβεί και ένα σωρό άλλα πράγματα. Ακόμα και απευθείας δολοφονική ενέργεια των μπάτσων, που έσπευσαν να τη συγκαλύψουν καταπώς το συνηθίζουν. Δεν θέλουμε να κάνουμε σεναριολογία, αλλά τόσα έχουν δει τα μάτια μας απ’ αυτούς τους άνανδρους πραιτοριανούς. Πάντως, και μόνο το γεγονός ότι έκλεισαν κρατούμενο σε κελί φορώντας του χειροπέδες, πράγμα που απαγορεύεται από τους ισχύοντες κανονισμούς, και ότι αδιαφόρησαν παντελώς για το αν ζει ή πεθαίνει (προφανώς έβλεπαν τηλεόραση και έπιναν φραπέδες σε κάποιο γραφείο) αποτελούν μόνα τους εγκληματική συμπεριφορά. Που μάλλον και αυτή τη φορά θα μείνει ατιμώρητη.