Για τέταρτη φορά το αρμόδιο συμβούλιο των Φυλακών Κορυδαλλού απέρριψε την αίτηση του Χριστόδουλου Ξηρού για χορήγηση άδειας, την οποία δικαιούται από πέρυσι τον Ιούλιο, όταν συμπλήρωσε τα προβλεπόμενα από τον Σωφρονιστικό Κώδικα οχτώ χρόνια φυλάκισης.
Οπως μας είπε ο ίδιος, σε τηλεφωνική μας επικοινωνία, το συμβούλιο του ανακοίνωσε προφορικά την απόφασή του (περιμένει το γραπτό κείμενο), χωρίς να επικαλεστεί την αιτιολογία των προηγούμενων απορρίψεων, ότι δηλαδή είναι ύποπτος φυγής και ύποπτος τέλεσης νέων αδικημάτων, αλλά επιστρατεύοντας μια πρωτοφανή δικαιολογία: ότι έχει σε βάρος του πειθαρχικό, το οποίο αναστέλλει το δικαίωμα λήψης άδειας. Ομως, στο πειθαρχικό που πέρασε το Φλεβάρη δεν του επιβλήθηκε καμιά ποινή. Επομένως, δεν υφίσταται.
Είναι προφανές πως η απόφαση έχει καθαρά πολιτικά κίνητρα. Οπως ο ίδιος ο Χρ. Ξηρός είπε στα μέλη του συμβούλιου, «αν ήμουν έμπορος ναρκωτικών ή παιδεραστής θα μου είχατε δώσει τις άδειες που δικαιού-μαι». Τυχαίνει, όμως, να έχει καταδικαστεί για συμμετοχή στη 17Ν (κατηγορία που δεν αποδέχτηκε) και έναντι των πολιτικών κρατούμενων το αστικό κράτος κρατάει εκδικητική στάση. Χαρακτηριστικά είναι αυτά που έγιναν με την απόρριψη της αίτησης προσωρινής αποφυλάκισης του Σάββα Ξηρού, προκειμένου να νοσηλευτεί σε νοσοκομείο για να φροντίσει τη βαριά κλονισμένη υγεία του, για τα οποία γράψαμε αναλυτική την προηγούμενη βδομάδα.