♦ Δικτατορία
Για μια ακόμη φορά (δεύτερη στη σειρά) υπογράφτηκε αναθεώρηση του Μνημόνιου, χωρίς να γνωρίζει κανείς το περιεχόμενό του, από τον υπουργό Οικονομικών και τον διοικητή της ΤτΕ, που το υπογράφουν, και τον πρωθυπουργό βεβαίως (άλλο αν ο Παπανδρέου ενημερώνεται στο πόδι, την ώρα που αλλάζει όργανο στο γυμναστήριο).
Το σημειώνουμε γιατί όταν υπογράφτηκε το αρχικό Μνημόνιο και η κυβέρνηση οργάνωσε ένα κοινοβουλευτικό πραξικόπημα, αλλάζοντας τη ρύθμιση έτσι που ο υπουργός Οικονομικών απλά να ενημερώνει τη Βουλή, αφού έχει υπογράψει Μνημόνια, Συμφωνίες και Συνθήκες, ο Παπακωνσταντίνου έσκιζε υποκριτικά τα ρούχα του και έλεγε πως αυτό έγινε κατ’ ανάγκη, επειδή έπρεπε να υπογραφεί άμεσα η πρώτη δανειακή σύμβαση και πως μετά τα πάντα θα πηγαίνουν πρώτα στη Βουλή. Και τις δυο φορές, όμως, το Μνημόνιο πρώτα υπογράφτηκε και μετά δόθηκε στη δημοσιότητα. Ετσι το πληροφορήθηκαν και οι βουλευτές. Μάλιστα, δεν μιλάμε για μια τυπική επικαιροποίηση, αλλά για μια αναθεώρηση που περιλαμβάνει πληθώρα νέων μέτρων, όπως μπορείτε να διαβάσετε σε επόμενες σελίδες.
♦ Νομιμοποιώντας την αυθαιρεσία
Ξέρεις τι είναι να σου τη βγαίνει από τ’ αριστερά ο Χατζηνικολάου; Το είδαμε κι αυτό. Είχε βάλει κάτω την Κατσέλη (δελτίο ειδήσεων Alter, 11.12.10) και την κωλοχτυπούσε, κατηγορώντας την για προώθηση εργασιακού μεσαίωνα και για κατάργηση κάθε νομοθετικής προστασίας των εργαζόμενων, που είναι η αδύνατη πλευρά στις σχέσεις τους με τους εργοδότες. Ζαλισμένη η Κατσέλη, κάποια στιγμή πέταξε τη μεγάλη κοτσάνα: «Τέλος, υπάρχει δημοσιότητα και ενισχύουμε αυτό που πραγματικά και εγώ και όλοι μας πιστεύουμε ότι επιτέλους αυτά που γίνονται στη ζούλα στην αγορά, καλό είναι να βγουν να γίνουν νόμιμα».
Επιδιώκουμε τη νομιμοποίηση αυτών που γίνονται στη ζούλα, δηλαδή παράνομα, είπε η υπουργός Εργασίας. Τι σημαίνει αυτό; Οτι οι εργαζόμενοι είναι αδύναμοι, γι’ αυτό και αναγκαστικά υφίστανται την αυθαιρεσία των καπιταλιστών. Και τι κάνει το κράτος; Αντί να εφαρμόσει το νόμο, έρχεται και νομιμοποιεί την παρανομία. Και τι θα γίνει στην πράξη; Η παρανομία, η ζούλα που λέει η Κατσέλη, θα περάσει σε νέα επίπεδα. Και θα ‘ρθει μετά η κυβέρνηση, η σημερινή ή η επόμενη μνημονιακή κυβέρνηση, να επικαλεστεί αυτό που γίνεται στη ζούλα και να κάνει ακόμα χειρότερο το καθεστώς.
♦ Αιφνιδιασμός
Απόλυτος αιφνιδιασμός Παπαρήγα από τον Παπανδρέου στη Βουλή. Απαντώντας σε επίκαιρη ερώτησή της για την οικονομική και κοινωνική πολιτική της κυβέρνησης, ο Παπανδρέου αρπάχτηκε από τη βρομερή ιστορία της «Τυποεκδοτικής» και προσπάθησε να κρυφτεί πίσω απ’ αυτή:
«Κι εσείς, κυρία Παπαρήγα, στις δικές σας επιχειρήσεις, την Τυποεκδοτική και στον 902, κάνατε και μειώσεις μισθών, κάνατε και απολύσεις. Και έχετε πει εδώ στη Βουλή, ότι το κάνατε γιατί είχαμε μείωση κύκλου εργασιών. Και στην περίπτωση αυτή η λύση είπατε ότι είναι να νοικοκυρέψεις τις εταιρίες αυτές. Αυτό είπατε εσείς σε σχέση με τις δικές σας επιχειρήσεις. Και δεν δίνετε το δικαίωμα σε κανέναν άλλον να κάνει αυτό το νοικοκύρεμα σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Εμείς ευχόμαστε να νοικοκυρέψετε την Τυποεκδοτική και τον 902. Αλλά θέλουμε να σας πούμε ότι εμείς θα νοικοκυρέψουμε τη χώρα σε όφελος και της χώρας και των πολιτών και των εργαζομένων και με την πρόνοια να μην χαθούν θέσεις εργασίας».
Τι απάντησε η Παπαρήγα; Τίποτα: «Δεύτερον, με συγχωρείτε, κύριε Πρωθυπουργέ, αλλά με μικροπρέπεια μιλήσατε απέναντι στο Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας σε σχέση με την Τυποεκδοτική και τον 902. Στο σπίτι του κρεμασμένου μη μιλάτε για σκοινί. Δεν πρόκειται να σας απαντήσω γι’ αυτά, γιατί πρόκειται για μικροπρέπεια»!
Αυτά παθαίνεις όταν λειτουργείς σαν στυγνός καπιταλιστής, την ίδια ώρα που καταγγέλλεις τους υπόλοιπους καπιταλιστές.
Αυτά παθαίνεις όταν λειτουργείς σαν στυγνός καπιταλιστής, την ίδια ώρα που καταγγέλλεις τους υπόλοιπους καπιταλιστές.
♦ Και γελοίος
Σπαρταριστός διάλογος μεταξύ Χρυσοχοΐδη και δημοσιογράφου («Βήμα»,12.12.10)
– Με την ακρίβεια τι θα γίνει, κύριε υπουργέ; Η αμόλυβδη και το πετρέλαιο κίνησης έφθασαν και πάλι στα ύψη…
«Η τιμή της αμόλυβδης και του πετρελαίου αυξάνεται όταν αυξάνεται η διεθνής τιμή. Το ζήτημα είναι να υποχωρεί, όταν υποχωρεί η διεθνής τιμή. Και αυτό στο εξής θα γίνεται, κύριε Χιώτη. Η ακρίβεια δεν μπορεί να υπάρξει όταν υπάρξουν εύρυθμη λειτουργία της αγοράς και υγιής ανταγωνισμός. Το πρώτο βήμα ήταν να σταματήσουν οι ανατιμήσεις, όπως και έγινε».
– Εσείς όμως είχατε πει ότι θα μειωθούν οι τιμές ως τις γιορτές…
«Ο,τι έχω πει εξακολουθεί να ισχύει. Είπα ότι θα υπάρξουν μειώσεις ως τις γιορτές. Και ό,τι είπα το εννοώ».
Δηλαδή, ως τις γιορτές, οι τιμές στα περισσότερα είδη πρώτης ανάγκης θα πέσουν κατά 20-30%, όπως «δεσμευόταν» ο Χρυσοχοΐδης όταν διορίστηκε υπουργός Ανάπτυξης και πριν του κόψουν τη φόρα οι μανατζαρέοι των πολυεθνικών (Nestle, Unilever, Amstel κ.ά.). Αλήθεια, δεν καταλαβαίνει ότι εκτός από ψευτοπαλικαράς φαίνεται και γελοίος;
♦ Πόντιος Πιλάτος
Βουλή, Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010. Η Ηρώ Διώτη του ΣΥΡΙΖΑ θυμίζει στον Καστανίδη τι είχε πει στις 13 Νοέμβρη του 2009, δηλαδή πριν από ένα χρόνο και ένα μήνα για τον κουκουλονόμο (νόμος 3772/2009): «Εκείνο, λοιπόν, που έχω να πω είναι ότι ο νόμος για την κουκούλα θα καταργηθεί άμεσα και από την πλευρά μας θα καταδειχθεί με κάθε δυνατό τρόπο, ότι οι δικαστές απονέμουν τη δικαιοσύνη, όπως πρέπει να την απονείμουν».
Ο Καστανίδης δεν έχει κανένα πρόβλημα να δηλώσει με το γνωστό πομπώδες ύφος του: «Κυρία συνάδελφε, κύριοι συνάδελφοι, με αφορμή την ερώτηση θα επαναλάβω ακριβώς τα ίδια πράγματα που έχω πει και στο πρόσφατο ή απώτερο παρελθόν: “Ολες οι δεσμεύσεις μας ισχύουν”». Στη συνέχεια επαναλαμβάνει αυτά που κατά καιρούς λέει: «Σε περιόδους οικονομικής και κοινωνικής κρίσης οι κατασταλτικοί μηχανισμοί πρέπει να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί και αυτοσυγκρατημένοι. Η δε δικαιοσύνη, όπως και οι ίδιοι οι πολιτικοί μηχανισμοί, πρέπει να αντιμετωπίζουν τη νεολαία σε τέτοιες περιόδους κρίσης όχι με διάθεση καταστολής, αλλά με διάθεση και με πνεύμα συγκατάβασης, κατανόησης και επιείκειας (…) Και έχω την εντύπωση ότι και δικαστικοί λειτουργοί και πολιτικοί και εκπρόσωποι άλλων υπηρεσιών, όπως η Ελληνική Αστυνομία θα αντιληφθούν και θα συμμεριστούν τη διατύπωση στην οποία μπορούμε σήμερα όλοι μαζί να συμφωνήσουμε ότι ιδιαίτερα απέναντι στους ανήλικους, απέναντι στη νεολαία, ανεξαρτήτως της ενηλικότητας ή της ανηλικότητάς της, θα πρέπει να είμαστε εξαιρετικά προσεκτικοί, να στηρίζουμε τη διάθεση έκφρασης στις διαμαρτυρίες τους –μέσα στα όρια, βέβαια, της νομιμότητας– και όχι να την καταστέλλουμε, να καταστέλλουμε τις διαθέσεις της και τα αιτήματά της».
Στη δευτερολογία του παρέπεμψε στην υπό τον καθηγητή Μανωλεδάκη νομοπαρασκευαστική επιτροπή που ετοιμάζει «την αναμόρφωση του Ειδικού Μέρους του Ποινικού Κώδικα», στο οποίο εντάσσονται και οι διατάξεις του κουκουλονόμου, επικαλούμενος ως πρόσχημα ότι δεν ήθελε να επέμβει στο έργο αυτής της επιτροπής ρυθμίζοντας τα θέματα του κουκουλονόμου. Οταν δεσμεύονταν και αυτός και ο Χρυσοχοΐδης για άμεση κατάργηση του κουκουλονόμου, γιατί δεν το έκαναν; Δεν ξέρει, άραγε, ότι παραπέμπονται συνεχώς διαδηλωτές με τον κουκουλονόμο; Γιατί δεν αναστέλλει τις διατάξεις του, μέχρι να ολοκληρώσει το έργο της η επιτροπή Μανωλεδάκη; Γιατί δεν εισηγείται στην κυβέρνηση να δώσει εντολή στους μπάτσους να μη φτιάχνουν παραπεμπτικά με τον κουκουλονόμο;
♦ Σαλτιμπάγκος
Είναι προφανές ότι ο Παπακωνσταντίνου, που έχει αραιώσει τις ραδιοτηλεοπτικές εμφανίσεις του, έχει κάνει συμφωνία με τα παπαγαλάκια να μην του θυμίζουν τη δήλωσή του, ότι αν χρειαστεί να παρθούν νέα μέτρα αυτός θα παραιτηθεί, γιατί θα έχει αποτύχει. Την ερώτηση, όμως, δέχτηκε ο Σαχινίδης, στο πρωινάδικο του Mega, το περασμένο Σάββατο. Και τι είπε ο αθεόφοβος; Οτι «ο υπουργός Οικονομικών της χώρας κάνει πάρα πολύ σωστά και υπεύθυνα τη δουλειά του» και «δεν έχει αποκλίνει ούτε σπιθαμή από αυτά τα οποία έλεγε»! Για να δώσει, μάλιστα, κύρος στις παπαριές που έλεγε, επικαλέστηκε το ότι «ο κ. Παπακωνσταντίνου ήταν μεταξύ αυτών που κατετάγησαν στην 8η θέση, τη στιγμή που άλλοι υπουργοί Οικονομικών είχαν θέσεις πολύ χειρότερες από τη θέση την οποία πήρε ο υπουργός Οικονομικών»! Βέβαια, το αν θα παραιτηθεί ή όχι ο Παπακωνσταντίνου δεν είναι το μείζον πολιτικό θέμα. Ομως, είναι κι αυτό σημάδι της πολιτικής αλητείας που χαρακτηρίζει την παπανδρεϊκή διακυβέρνηση και ιδιαίτερα τη μικρή κλίκα που αποτελεί τον στενό παπανδρεϊκό πυρήνα.
♦ Τροϊκανό γαζί
Εκτός από τους υπουργούς, μας δουλεύουν τώρα και οι τροϊκανοί. «Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να κόβουμε μισθούς και συντάξεις, εάν θέλουμε να επιτευχθούν οι στόχοι του μνημονίου», δήλωσε στο συνέδριο του Economist, ο «πολύς» Πολ Τόμσεν του ΔΝΤ! Τα έλεγε αυτά τη μέρα που η κυβέρνηση, σε συνεργασία με την τρόικα, κατέθετε στη Βουλή, για να ψηφιστεί με διαδικασίες εξπρές, το νομοσχέδιο-σκούπα που πετσοκόβει τους μισθούς στις ΔΕΚΟ και στον ιδιωτικό τομέα!
ΥΓ: Πώς βρέθηκε ο Τόμσεν στην Ελλάδα, αφού η τρόικα έχει φύγει; «Σερσέ λα φαμ» που λένε οι Γάλλοι. Αλλωστε, στη συγκεκριμένη εμφάνισή του φρόντισε να επιδεικνύει μια ευδιάκριτη «πιπιλιά» στο δεξιό τμήμα του σβέρκου του (υπάρχουν και φωτογραφίες). Η ελληνική μπουρζουαζία το ‘χει παράδοση να προσφέρει στους κατακτητές «τα πάντα».