Πιο κυριλέ διαδηλώσεις από τις κομματικές του Περισσού δεν υπάρχουν, όπως όλοι γνωρίζουμε. Τρίτος με… άγριες διαθέσεις δε μπορεί να διεισδύσει σ’ αυτές (θα φάει το ξύλο της αρκούδας και θα είναι τυχερός αν δεν παραδοθεί στα ΜΑΤ για τα… περαιτέρω), οι δε θερμόαιμοι από τους οπαδούς του Περισσού δεν τοποθετούνται ποτέ στις πρώτες γραμμές. Εκεί τοποθετούνται μόνο κομματόσκυλα που δεν το κουνάνε ρούπι από τις εντολές της ηγεσίας.
Ο Πολύδωρας κατέκτησε την πρωτιά και σ’ αυτό. Εβαλε τα ΜΑΤ να πνίξουν με τα ασφυξιογόνα κομματική διαδήλωση του Περισσού, η οποία ούτε πολύ κόσμο είχε ούτε διάθεση για «σπρώξιμο» με τα ΜΑΤ. Φαίνεται πως εν προκειμένω ενώθηκαν τα ακροδεξιά ανακλαστικά του Πολύδωρα και του Ν. Κακλαμάνη, καθώς και η θέλησή τους να στείλουν μήνυμα δουλοφροσύνης στον ανθύπατο Τσαρλς Ρις, ο οποίος επισκεπτόταν το δημαρχείο Αθήνας. Μάλιστα, ο Ρις είχε ήδη φύγει από το χώρο όταν έφτασε η διαδήλωση του Περισσού. Το σύνθημα για την απρόκλητη επίθεση των ΜΑΤ δόθηκε όταν οι διαδηλωτές έκαψαν την αμερικάνικη σημαία. Ευλόγως! Δεν επιτρέπεται να καίγεται η σημαία της μεγάλης συμμάχου χώρας.
Το δυστύχημα γι’ αυτούς είναι πως η σημαία αυτή καίγεται και θα εξακολουθήσει να καίγεται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης.
Το δυστύχημα γι’ αυτούς είναι πως η σημαία αυτή καίγεται και θα εξακολουθήσει να καίγεται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης.
Μετά τις καταγγελίες της ηγεσίας του Περισσού, ο μεν Ρουσόπουλος παρέστησε τον Κινέζο δηλώνοντας ότι δεν έχει δει τις σκηνές, αλλά και πως «ουδέποτε εδέχθη διαδηλωτής απρόκλητη επίθεση ή γενικότερα επίθεση από την Αστυνομία» (!), ο δε Κακλαμάνης αποκάλυψε εμμέσως πλην σαφώς ποιος ήταν ο ηθικός αυτουργός της επίθεσης των «πραιτόρων» του Πολύδωρα, δηλώνοντας: «Καλό ήταν να μην είχαν συμβεί αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος. Εκείνο που με ενόχλησε και με ενοχλεί πάντα, όχι σαν δήμαρχο αλλά σαν πολίτη, είναι να βανδαλίζεις τη σημαία ενός ξένου κράτους, όποιο και να είναι το κράτος αυτό. Οσο για τα υπόλοιπα, στις δημοκρατίες συμβαίνουν».