♦ Ο Βουλγαράκης μοιράζει cd με τραγούδια του Μάνου Χατζηδάκι και εξώφυλλο τη μάπα του! Οσοι γνωρίζουν το πολιτιστικό του επίπεδο θα περίμεναν cd με τραγούδια καμιάς Νατάσας Θεοδωρίδου, έστω κανενός Κιάμου ή Νότη. Είναι γνωστό ότι κοσμεί πάντοτε τις εκδηλώσεις στα… πολιτιστικά κέντρα όπου «άδουν» οι παραπάνω και άλλοι ανάλογου ύψους αηδοί (και αηδές). Αλλά, για να μην τον αδικούμε, οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε τη μεγάλη βοήθεια που έχει προσφέρει ως υπουργός Πολιτισμού στο δημιούργημα του Χατζηδάκι, την «Ορχήστρα των Χρωμάτων», που της έκοψε την κρατική επιχορήγηση (όπως και σε άλλες ορχήστρες) με το απείρου πολιτιστικού κάλλους επιχείρημα: «Πώς μπορείς να χρηματοδοτείς ορχήστρες με 1,5 εκατομμύριο το χρόνο και αυτές να έχουν έσοδα 54 χιλ. ευρώ ετησίως;»!!!
♦ Η κ. Εύα Καμινάρη, ηθοποιός, θεώρησε πρέπον να εκφράσει την υποστήριξή της στον Περισσό με μια σύντομη, πλην όμως βαθυστόχαστη τοποθέτηση. «Στην ιστορία της ανθρωπότητας» -δήλωσε- δεν υπάρχει ούτε ένας που να βασανίστηκε για την ιδεολογία του καπιταλισμού», αλλά υπάρχουν «εκατομμύρια άνθρωποι που αγωνίστηκαν για το δίκαιο των αδυνάτων» κ.λπ. κ.λπ. Αν αυτά τα έλεγε ένας απλός εργαζόμενος δεν θα κάναμε κανένα σχόλιο. Οταν τα λέει, όμως, ένας που πλασάρεται σαν πνευματικός άνθρωπος (γι’ αυτό, άλλωστε, η δήλωση στήριξης φιλοξενήθηκε, συνοδεία φωτογραφίας, στο «Ριζοσπάστη»), δε μπορούμε να ξεπεράσουμε την παρατήρησή μας για την αμορφωσιά. Στην ιστορία της ανθρωπότητας, κυρία Εύα μας, υπάρχουν πάρα πολλοί που βασανίστηκαν, φυλακίστηκαν, δολοφονήθηκαν για την ιστορία του καπιταλισμού. Διότι κάποτε ο καπιταλισμός αντιπροσώπευε την πρόοδο έναντι της φεουδαρχίας και η αστική τάξη ήταν επαναστατική τάξη. Πάνε, βέβαια, μερικοί αιώνες από τότε, αλλά όταν μιλάμε για την Ιστορία της ανθρωπότητας οφείλουμε να ξέρουμε ότι κινήθηκε πάντοτε από την ταξική πάλη, που δεν είχε πάντοτε τις ίδιες αντιπαρατιθέμενες τάξεις και βέβαια δεν είχε και δεν έχει καμιά σχέση με την πάλη μεταξύ «καλών» και «κακών» που διαβάζουμε στα σενάρια. Ν’ ανοίγουμε και κάνα βιβλιαράκι κάπου-κάπου…
♦ Τη μεγαλύτερη πλάκα στο debate την είχαν Καρατζαφέρης και Παπαθεμελής, καθώς προσπαθούσαν να πείσουν (με τάχα αδιάφορο ύφος) πως θέμα αυτοδυναμίας δεν τίθεται, γιατί κάποιο από τα δυο μεγάλα κόμματα θα την κερδίσει άνετα. Οπερ εστί μεθερμηνευόμενον: ρίξτε και σε μας καμιά ψήφο, γιατί οι μεγάλοι δεν την έχουν ανάγκη.
♦ Κάποτε δήλωνε «αριστερός», αλλά αφού έχτισε την καριέρα του ως καπιταλιστής της αρπαχτής κοιτάζει μόνο την τσέπη του. Γι’ αυτό και δεν δίστασε να προσφέρει προεκλογική βοήθεια (λέγεται και κερδοσκοπία με τα φίλαθλα αισθήματα) στη ΝΔ, τον Δούκα και τον Αλογοσκούφη. Πώς ακριβώς πάει η σειρά; Λαμόγιο, ρουφιάνος, εξωμότης… μετά τι;
♦ «Ποτέ δεν είπα ότι δεν είμαι ΠΑΣΟΚ. Εγώ ΠΑΣΟΚ είμαι και επιπλέον στηρίζω τον Ευάγγελο Βενιζέλο, για τον οποίο οργανώνω εκδήλωση στις 9 απόψε στην Αίγλη», δήλωσε στην «Ελευθεροτυπία» ο Γ. Μπουτάρης. Σχόλιο δικό μας ουδέν.