Πολύ πιο ζόρικα ήταν (και εξακολουθούν να είναι) τα πράγματα για τον Χριστόδουλο Ξηρό, σε σχέση με όσα γράψαμε «επί του πιεστηρίου» την προηγούμενη εβδομάδα. Τρομαγμένοι οι γιατροί στο Τζάννειο, σήκωσαν ψηλά τα χέρια και τον έστειλαν στο ειδικευμένο «Συγγρού», όπου επιβεβαίωσαν το αλλεργικό σοκ, του έδωσαν μια συμπτωματική αγωγή και ζήτησαν επαναδιαμετακόμισή του σε μια βδομάδα, προκειμένου να υποβληθεί σε αλλεργιολογικές εξετάσεις, που η κατάσταση σοκ δεν επέτρεπε να γίνουν εκείνη τη στιγμή.
Εκείνο που αποκαλύφθηκε (καταγγέλθηκε από τους συνηγόρους του) είναι πως δεν είναι μόνο ο δερματολόγος που τόσο καιρό δεν τον έστελνε σε νοσοκομείο για εξετάσεις, αλλά και ο εφημερεύων παθολόγος του κατ’ ευφημισμόν «νοσοκομείου» της φυλακής, που έβλεπε έναν άνθρωπο σε σοκ και αρνιόταν να τον στείλει σε νοσοκομείο, γιατί… είχε κρυολόγημα. Ηταν ο διευθυντής της φυλακής (αναλογιζόμενος προφανώς τις συνέπειες) που έδωσε την εντολή και έτσι δεν επήλθαν τα χειρότερα. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν στη θέση του Χριστόδουλου ήταν ένας απλός ποινικός κρατούμενος και πολύ περισσότερο ένας αλλοδαπός.
Φανταστείτε, όμως, και κάτι άλλο. Αν σ’ έναν «ταύρο», όπως ο Χριστόδουλος, επιφέρει τέτοιες συνέπειες η απομόνωση στα υγρά, ανήλιαγα και υπόγεια κελιά της (τυπικά ανύπαρκτης) 6ης πτέρυγας του Κορυδαλλού, ποιες είναι οι συνέπειες στον σακατεμένο Σάββα Ξηρό. Αυτό τόνισε και ο Χριστόδουλος σε δήλωση που έκανε μετά τη νέα άκαρπη μεταφορά του στο «Συγγρού» την περασμένη Πέμπτη. Οπως τον πήγαν έτσι τον γύρισαν, αφού δεν είχαν φροντίσει να κάνουν προηγουμένως συνεννόηση. Το πρόβλημα συνεχίζεται και οι εξετάσεις δεν γίνονται.