Μόλις δυο βδομάδες κράτησε η γκεμπελίστικη προπαγάνδα για το νέο Ασφαλιστικό. Πλέον, τα ίδια τα αστικά ΜΜΕ «αδειάζουν» τον υπουργό Εργασίας Α. Λοβέρδο, στον οποίο έλαχε ο κλήρος να εμφανιστεί σαν Λεωνίδας που φυλάει τα στενά των Βρυξελλών, για να μη περάσει η 40ετία. Η απόφαση να ζητηθεί από την ιμπεριαλιστική τρόικα μια δεκαπενθήμερη περίοδος χάριτος, για να μαλακώσει λίγο η οργή των εργαζόμενων, που είχε φουντώσει μετά το Μνημόνιο, ήταν βέβαια της κυβέρνησης, του ίδιου του Παπανδρέου, ο οποίος και τη ζήτησε, στην έκτακτη σύνοδο κορυφής. Κάποιος, όμως, πρέπει να φάει την ξεφτίλα κι αυτός δεν θα είναι, βέβαια, ο Παπανδρέου. Είναι ο πολυπράγμων και δημοσιοσχεσίτης Λοβέρδος, που από το βράδυ της περασμένης Δευτέρας έχει γίνει ρεντίκολο της κάθε εκπομπής. Γι’ αυτό και από την Τετάρτη γύρισε την πλάκα, έκοψε τα ηρωικά και περιορίζεται να δηλώνει ότι… ισχύουν όσα έχει πει, χωρίς όμως και να τα επαναλαμβάνει.
Και πάλι, όμως, η δημόσια συζήτηση μανιπουλάρεται από τα ΜΜΕ. «Θυμήθηκαν» ξαφνικά το Μνημόνιο, περιορίζουν τις αναφορές τους σε δυο-τρία επιμέρους θέματα (40ετία και 60 χρόνια για συνταξιοδότηση, πλήρης έναρξη από το 2015 και όχι το 2018) και συσκοτίζουν εντελώς το μεγάλο θέμα του ριζικού πετσοκόμματος των συντάξεων, που είναι ο πυρήνας του νέου ασφαλιστικού συστήματος.
Ετσι, οι εργαζόμενοι και πάλι δε γνωρίζουν την ουσία. Παρά το ντόρο που γίνεται όλη αυτή τη βδομάδα, καμιά συζήτηση επί των πραγματικών δεδομένων του νέου Ασφαλιστικού δεν αναπτύσσεται. Ολοι ασχολούνται με το τι λέει το Μνημόνιο και τι παπαριές λέει ο Λοβέρδος.
Η πλατιά ενημέρωση των εργαζόμενων, επομένως, είναι το βασικό καθήκον της στιγμής. Γιατί μόνο η αλήθεια φτιάχνει κίνημα. Μόνο αν οι εργαζόμενοι πληροφορηθούν ποιο ακριβώς είναι το μέγεθος της επιχειρούμενης ανατροπής θα βγουν στο δρόμο. Αλλιώς, θα σέρνονται πίσω από τις ψόφιες, εκτονωτικές κινητοποιήσεις της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας και απλά θα καταγράφουν την πολιτική τους διαφωνία στην κυβερνητική πολιτική. Ζητούμενο, όμως, δεν είναι η καταγραφή μέσα από συλλαλητήρια, αλλά η δημιουργία ενός μαχητικού ρεύματος ανάσχεσης της επίθεσης.
Σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από την έκβαση της μάχης, η πλατιά ενημέρωση των εργαζόμενων αποτελεί όρο για να δοθούν με καλύτερες αξιώσεις οι επόμενες μάχες. Γιατί ενημέρωση σε βάθος δεν σημαίνει να λες μόνο τι φέρνει η νέα αντι-ασφαλιστική μεταρρύθμιση, αλλά και να ξεσκεπάζεις το καθεστώς σε όλες του τις πτυχές, δημιουργώντας το υπόβαθρο για την ανάπτυξη της ταξικής συνείδησης. Βοηθήστε, λοιπόν, να αναπτύξουμε ταχύτατα το έργο της ενημέρωσης, το έργο της ζύμωσης. Πριν μας προλάβουν τα γεγονότα και η συνδικαλιστική γραφειοκρατία αποκτήσει την πρωτοβουλία.