Σκοτσέζικο ντους θυμίζει η κυβερνητική προπαγάνδα τις τελευταίες μέρες. Από τη μια προετοιμάζουν το έδαφος για τα νέα σαρωτικά μέτρα που έρχονται και από την άλλη διαβεβαιώνουν πως δεν πρόκειται να ληφθούν νέα μέτρα.
Ομως, η φιλολογία περί νέων μέτρων, που αναπτύσσεται από τα ΜΜΕ, δεν είναι αποκύημα της φαντασίας των δημοσιογράφων. Από διαρροές στελεχών του οικονομικού επιτελείου ξεκινά. Ετσι παίζεται το παιχνίδι: διαρρέουν τα μέτρα στ’ αυτιά των δημοσιογράφων, αυτοί αναλαμβάνουν να στρώσουν το έδαφος, να μετρήσουν αντιδράσεις, να συνηθίσουν τον κόσμο στην ιδέα, να παραλύσουν διαθέσεις, για να έρθει στο τέλος η κυβέρνηση, να κάνει ενδεχομένως καναδυό ρετουσαρίσματα και να ανακοινώσει τα μέτρα.
Αν δεν μεσολαβούσαν οι τοπικές εκλογές του πρώτου δεκαπενθήμερου του Νοέμβρη, όλα θα είχαν τελειώσει από τώρα. Γιατί το πρόγραμμα του Μνημόνιου δεν βγαίνει. Αυτό προκύπτει ακόμα και από το κωλόχαρτο που ονομάστηκε Προσχέδιο Κρατικού Προϋπολογισμού 2011, το οποίο θα πεταχτεί στα σκουπίδια αμέσως μετά τις εκλογές. Κι όταν το πρόγραμμα δεν βγαίνει, το Μνημόνιο έχει τη λύση: συμπληρωματικά μέτρα. Η κυβέρνηση έχει αναλάβει αυτή την υποχρέωση και το έχει επαναλάβει και στο πρώτο επικαιροποιημένο Μνημόνιο.
Δεν χρειάζεται να προβληματιστούμε για το περιεχόμενο των συμπληρωματικών μέτρων. Το κεφάλαιο έχει τεθεί στο απυρόβλητο. Οταν διαμαρτύρονται ακόμα και για την έκτακτη εισφορά στις κερδοφόρες επιχειρήσεις (η οποία δεν είναι νέο μέτρο, αλλά μέτρο που προβλεπόταν από το Μνημόνιο), όταν οι καπιταλιστές παρουσιάζονται σαν μεσσίες που θα σώσουν τη χώρα με τις «επενδύσεις», όταν παίρνουν τα λεφτά των ανέργων και τους τα μοιράζουν με διάφορα προγράμματα του ΟΑΕΔ, καταλαβαίνετε ότι δεν θα τους θίξουν ούτε στο ελάχιστο.
Η καμπάνα θα χτυπήσει και πάλι για εργαζόμενους σε Δημόσιο και ΔΕΚΟ και για τους συνταξιούχους. Η καμπάνα θα χτυπήσει για την κοινωνική ασφάλιση, την περίθαλψη, τις συγκοινωνίες, για όλα τα κοινωνικά προγράμματα που θα εξαθλιωθούν παραπέρα. Πέρα από τα άμεσα πλήγματα σε μισθούς και συντάξεις, πέρα από τα νέα πακέτα έμμεσων φόρων, θα εξαθλιωθεί ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά μας. Από τους δρόμους που κυκλοφορούμε μέχρι τον αέρα που αναπνέουμε.
Οι δυνάμεις του συστήματος, με επικεφαλής την κυβέρνηση Παπανδρέου, ασκούν μια συστηματική οικονομική τρομοκρατία, η οποία έχει ως σκοπό την παράλυση κάθε κοινωνικής αντίστασης. Η τακτική τους συνοψίζεται στο αμερικάνικο πολεμικό δόγμα «σοκ και δέος». Στοιχείο της τακτικής τους είναι και η προεκλογική ύπνωση, για να είναι απόλυτος ο νέος αιφνιδιασμός.