Επί 22 μέρες η αεροπορία, το πυροβολικό και τα τεθωρακισμένα του υπερσύγχρονου στρατού των Σιωνιστών βομβάρδιζαν τον άμαχο πληθυσμό της Γάζας. Ξεπέρασαν τους 1.300 οι νεκροί (ανάμεσά τους 400 παιδιά και 100 γυναίκες) και τους 5.300 οι τραυματίες (1.900 παιδιά και 800 γυναίκες). Βομβάρδισαν σχολεία, τζαμιά, αγορές, πολυκατοικίες. Χρησιμοποίησαν απαγορευμένα όπλα μαζικής καταστροφής, όπως οι βόμβες διασποράς και οι βόμβες φωσφόρου. Σώριασαν παντού ερείπια.
Ομως, η ηρωική Γάζα δεν παραδόθηκε. Τα παιδιά της ζώστηκαν τα όπλα και πολέμησαν τον ναζί εισβολέα. Υπό ενιαία διοίκηση όλες οι οργανώσεις της Αντίστασης (Χαμάς, Ισλαμική Τζιχάντ, Λαϊκό Μέτωπο για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης, Ταξιαρχίες Μαρτύρων του Αλ-Ακσα) έδωσαν όρκο να πέσουν μέχρις ενός υπερασπίζοντας τον τόπο τους.
Τόσες μέρες από τα κυρίαρχα ΜΜΕ πληροφορούμαστε μόνο για τα μαζικά εγκλήματα πολέμου που διέπραξαν οι Σιωνιστές. Δεν μαθαίνουμε τίποτα όμως για την ηρωική αντίσταση των μαχητών της Γάζας, που μετέτρεψαν τις πόλεις και τους προσφυγικούς καταυλισμούς σε άπαρτα κάστρα, χρησιμοποιώντας πρωτότυπες τακτικές μαζικού αντάρτικου πόλεων.
Οι Ισραηλινοί προσπαθούν να κρύψουν τις απώλειές τους. Ομως οι οργανώσεις της Αντίστασης έχουν δώσει όλα τα στοιχεία. Ξεπερνούν τους 80 οι νεκροί του σιωνιστικού στρατού. Τουλάχιστον δύο είναι οι αιχμάλωτοι που έπιασε η Αντίσταση και που κάποια στιγμή στο μέλλον θα τους ανταλλάξει με εκατοντάδες Παλαιστίνιους πολιτικούς κρατούμενους. Ελαφρά και βαρέα όπλα του σιωνιστικού στρατού πέρασαν στα χέρια της Αντίστασης και επιδείχτηκαν σε φωτογραφίες και βίντεο που διοχετεύτηκαν στο Διαδίκτυο.
Γι’ αυτό και οι Σιωνιστές αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν από τη Γάζα. Επί 15 μέρες οι χερσαίες δυνάμεις τους έμειναν καθηλωμένες στα ίδια σημεία. Δεν τόλμησαν να μπουν στις πόλεις και τους προσφυγικούς καταυλισμούς, γιατί κατάλαβαν πως εκεί οι απώλειές τους θα ήταν τεράστιες. Ετσι, αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν, καταγράφοντας τη δεύτερη ήττα τους μετά το Λίβανο. Κανένας από τους στόχους τους δεν επιτεύχθηκε. Οι ρουκέτες εξακολούθησαν να εκτοξεύονται. Η Χαμάς και οι άλλες οργανώσεις της Αντίστασης διατήρησαν τη στρατιωτική τους ικανότητα και την πολιτική τους ισχύ.
Παρά τις μεγάλες απώλειες στον άμαχο πληθυσμό, αποτέλεσμα των σιωνιστικών εγκλημάτων πολέμου, η Παλαιστινιακή Αντίσταση νίκησε. Είναι η πρώτη μεγάλη νίκη του Παλαιστινιακού λαού επί των Σιωνιστών. Είναι μια μεγάλη νίκη για όλους τους λαούς του κόσμου, για όλους όσους μάχονται για τη λευτεριά. Για μια ακόμη φορά εκείνος που έκρινε την τύχη ενός πολέμου ήταν ο αγωνιστής άνθρωπος με το υψηλό φρόνημα και τη διάθεση αυτοθυσίας και όχι τα όπλα ενός βάρβαρου στρατού.
Ο αδελφός Παλαιστινιακός λαός έχει τώρα περισσότερο ανάγκη την αλληλεγγύη μας. Οχι μόνο σε φάρμακα, τρόφιμα, είδη πρώτης ανάγκης. Εχει την ανάγκη να τον στηρίξουμε πολιτικά, ώστε η νίκη που κατέκτησαν τα ένοπλα παιδιά του και ο βαρύς φόρος αίματος που πλήρωσε ο άμαχος πληθυσμός να μην πάνε στράφι.
– Απαιτούμε από την ελληνική κυβέρνηση να διακόψει αμέσως τις διπλωματικές, οικονομικές και στρατιωτικές σχέσεις με το Ισραήλ. ΕΞΩ Η ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΩΝ ΣΙΩΝΙΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
– Να αρθεί άμεσα ο αποκλεισμός της Γάζας από στεριά, αέρα και θάλασσα.
– Να αποχωρήσουν οι Σιωνιστές από τα κατεχόμενα και να ιδρυθεί ανεξάρτητο παλαιστινιακό κράτος με πρωτεύουσα την Ιερουσαλήμ.