«Οποιος καταφεύγει σε παράνομες πράξεις είναι φυσικό να περιμένει να υποστεί τις συνέπειες». Με ύφος χιλίων Ζαγοριαννάκων («αποφασίζομεν και διατάσσομεν») ο απίθανος αυτός Αντώναρος απειλεί τους πανεπιστημιακούς που δηλώνουν ότι δεν θα εφαρμόσουν αλλά θα μπλοκάρουν το νόμο-πλαίσιο της Γιαννάκου και του Καραμανλή.
Δίπλα στην κυβέρνηση στέκεται το ΠΑΣΟΚ. Οχι μόνο με τις δηλώσεις Πάγκαλου, που εξακολουθεί να παραμένει εξέχων στέλεχός του, αλλά με τον ίδιο τον πρόεδρό του, που δεν ζητά απόσυρση του νόμου («πρόχειρος, αντιφατικός και αδιέξοδος» είναι οι χαρακτηρισμοί στους οποίους εξαντλεί την κριτική του), δεν παραλείπει όμως να ζητήσει «ανοιχτά πανεπιστήμια, για να μπορέσει επιτέλους να γίνει διάλογος με νηφαλιότητα». Με ποιους θα γίνει διάλογος, μ’ αυτούς που λένε «ιδού ο νόμος, εφαρμόστε τον»;
Στις 8 Μάρτη η κυβέρνηση δοκίμασε για μια ακόμη φορά (όπως και τον περασμένο Ιούνη) να τσακίσει το φοιτητικό κίνημα με την κρατική βία. Επιστράτευσε ΜΑΤ, εισαγγελείς, δικαστές, ΜΜΕ, αλλά δεν της βγήκε. Οι φοιτητές αντιστάθηκαν (όσο μπορούσαν με τη δεδομένη κατάσταση του κινήματός τους) και για πρώτη φορά κατάφεραν να γυρίσουν, έστω και πρόσκαιρα, το κλίμα στα ΜΜΕ). Ετσι, η κυβέρνηση αποφάσισε τούτη τη βδομάδα να παίξει το χαρτί της ηπιότητας, μπας και μπορέσει η ΔΑΠ στα ΑΕΙ και ΤΕΙ να εισπράξει υπέρ της τον τρόμο που έσπειραν οι δυνάμεις της κρατικής καταστολής.
Το αποτέλεσμα ήταν και πάλι τζίφος. Ελάχιστες ήταν οι συνελεύσεις που κερδήθηκαν από τη ΔΑΠ. Η βελόνα στον πίνακα των κατειλημμένων τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ έμεινε καρφωμένη στο 250. Ανάμεσά τους όλα σχεδόν τα τμήματα των μεγαλύτερων ιδρυμάτων, αυτά που αποτελούν την εμπροσθοφυλακή αλλά και το βαρόμετρο του αγώνα.
Ενα φάντασμα πλανιέται πάνω από τα κυβερνητικά μέγαρα. Το ξεχασμένο 1979, στο οποίο ουδείς αναφερόταν μέχρι την προηγούμενη βδομάδα, τώρα όμως βρίσκεται στα χείλη όλων των αναλυτών των αστικών ΜΜΕ. «Να ξαναζήσει το ‘79, με ψηφισμένο νόμο κατάληψη ξανά». Το σύνθημα που εδώ και ένα μήνα σχεδόν ζυμώνουν οι φοιτητές της «Κόντρας» έγινε την περασμένη Πέμπτη μυριόστομα σύνθημα στα φοιτητικά μπλοκ της Αθήνας.
Οι καταλήψεις συμπλήρωσαν ήδη μια βδομάδα μετά την ψήφιση του νόμου-πλαισίου και βαδίζουν πλησίστιες στη δεύτερη. Ανεξάρτητα από το αν η ΠΟΣΔΕΠ θα έχει τα κουράγια να συνεχίσει τη δική της απεργία (δε μπορούμε να περιμένουμε και πάρα πολλά από το συγκεκριμένο κοινωνικό στρώμα, που τόσο έχει βληθεί τελευταία), οι φοιτητές δείχνουν αποφασισμένοι να συνεχίσουν. Το ερώτημα, που κουτοπόνηρα έβαζαν κάποιοι: «πόσο θ’ αντέξουν οι φοιτητές;», έχει αντιστραφεί: «πόσο θ’ αντέξει η κυβέρνηση;». Το παραμυθάκι για τις «μειοψηφίες» δεν περνάει πια, ειδικά όταν η ΔΑΠ πάει στις συνελεύσεις και τις χάνει πανηγυρικά.
Το δικό μας καθήκον. Των μη φοιτητών. Να σταθούμε πιο αποφασιστικά, πιο μαζικά στο πλευρό του φοιτητικού κινήματος. Για να γείρει αποφασιστικά η ζυγαριά προς τη μεριά της νίκης.