•«Δεν ήμουν θύμα αντιδράσεων, ήταν παρεξήγηση, έχασα μόνο τα γυαλιά μου που κόστιζαν μόλις 3 ευρώ», δήλωσε ο γερμανός πρόξενος στη Θεσσαλονίκη ••• Γάτα με πέταλα ο διπλωμάτης ••• Εξέθεσε ακόμη περισσότερο τους δωσίλογους που έκαναν προγραφές και έσπασαν τα κούτελά τους από τις συγγνώμες μετά βαθέων υποκλίσεων ••• Η είδηση της περασμένης εβδομάδας, την οποία δεν πρόλαβε η «Κ», ήταν ότι η κυρία Θεοδώρα Τζάκρη «διατύπωσε επιφυλάξεις για τον τρόπο της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών, διερωτώμενη πώς θα επιτευχθεί η ρευστότητα στην αγορά» ••• Αυτά για να το βουλώσουν μερικοί-μερικοί που έχουν πάρει στο ψιλό την κα Τζάκρη ••• Μια άλλη κυρία, η Ρένα Δούρου, προχώρησε σε απερίφραστη καταδίκη της «βίας» των εργαζόμενων κατά του γερμανού προξένου στη Θεσσαλονίκη ••• Αυτά από τη συχνότητα μεγάλου ραδιοσταθμού ••• Διότι στην ιστοσελίδα του ΣΥΡΙΖΑ, όσο κι αν ψάξει κανείς, δε θα βρει ίχνος αποσπάσματος από τη συγκεκριμένη ραδιοφωνική εμφάνιση της κας Ρένας, εν αντιθέσει με όσα μας έχει συνηθίσει ••• Πρέπει να λειτουργήσει και η διγλωσσία, ρε παιδιά ••• Αλλη γλώσσα για τους εργαζόμενους και το εσωτερικό του ΣΥΡΙΖΑ, άλλη γλώσσα για το αστικό κοινό ••• Γίγαντας ο Ρουπακιώτης, τα ‘χωσε στην τρόικα, τα ‘χωσε σε όλους και στο φινάλε ανακοίνωσε ότι παραμένει στην κυβέρνηση ••• Ακολούθησε, δηλαδή, το παράδειγμα της Τζάκρη κατά τη συζήτηση για το πολυνομοσχέδιο-εφιάλτη ••• Οσο για την απειλή ότι από εδώ και πέρα θα είναι… υπουργάρα, το μόνο που έχουμε να πούμε είναι «προσοχή στο καλσόν, Αντώνη» ••• Τα έχουν ψευτίσει οι κερατάδες και οι πόντοι φεύγουν με την παραμικρή κίνηση πλέον ••• Ανεξάρτητα από τα προηγούμενα, πάντως, πρέπει να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Ρουπακιώτη ••• Είναι αυτός που φώναξε δημόσια ότι όλοι οι υπουργοί έβαλαν τις υπογραφές τους κάτω από ένα νόμο-σκούπα τον οποίο δεν είχαν καν διαβάσει ••• Αυτό, βέβαια, ονομάζεται δωσιλογισμός, αλλά κανένας τους δεν πρόκειται να το παραδεχτεί ••• «Αναστολή» και όχι καταγγελία της «στρατιωτικής και αμυντικής συμφωνίας Ελλάδας-Ισραήλ» ζήτησε ο ΣΥΡΙΖΑ ••• Ακόμα και σ’ αυτό το επίπεδο, το καθαρά φραστικό, συμπεριφέρονται με απόλυτη νομιμοφροσύνη στο ιμπεριαλιστικό στάτους ••• Σημειώνουμε πως την περασμένη άνοιξη, προεκλογικά, στη φιέστα της «Αθηναΐδας», μιλούσαν για καταγγελία της συμφωνίας ••• Στη συνέχεια ήρθε η αυγουστιάτικη συνάντηση του Τσίπρα με τον σιωνιστή χασάπη Πέρες ••• Οπως βλέπετε, οι προσαρμογές γίνονται με μορφή χιονοστιβάδας ••• Βαρεθήκαμε να διαβάζουμε αναλύσεις του κώλου για συντηρητικούς και μεταρρυθμιστές στη νέα ηγεσία του ΚΚ (Καπιταλιστικού Κόμματος) Κίνας ••• Εμείς εκείνο που διαπιστώσαμε είναι πως όλοι τους είναι βαψομαλλιάδες ••• Σύντροφοι των πολιτικών στηλών, σας διέφυγε η –καθόλου ασήμαντη– λεπτομέρεια ότι Βούδ-ας και Βουδ-ούρης είναι λέξεις ομόρριζες ••• Μην περιμένετε, λοιπόν, να χάσει την αταραξία του ο Οδυσσέας, επειδή του την πέφτουν ο Φώτης και τ’ άλλα παιδιά ••• Τον δε Φώτη δεν τον απασχολεί αυτή την ώρα η συμμετοχή του στην κυβέρνηση •