![](/wp-content/uploads/2020/08/1031/content_proti31012016.jpg)
♦ Δίπλα-δίπλα, κρεμασμένες στα μανταλάκια, οι εβδομαδιαίες φυλλάδες της συγκυβέρνησης, μας προσέφεραν πάλι ένα μέτρο για να μετρήσουμε τα ζόρια που περνάει αυτή την εποχή η πέμπτη κατά σειρά (μετά απ' αυτές των Παπανδρέου, Παπαδήμου, Σαμαρά δις) μνημονιακή κυβέρνηση. Τι ενώνει τα δύο πρωτοσέλιδα, τα οποία κατά τα άλλα διαφέρουν ως προς το ύφος (όχι όμως και το ήθος); Οτι και τα δυο πετάνε τη μπάλα στην εξέδρα. Η «Εποχή» ασχολείται με το προσφυγικό και τις απειλές έξωσης της Ελλάδας από τη Σένγκεν. Το δεύτερο θέμα της είναι η αντίθεσή της στη λογοκρισία της γνωστής θεατρικής παράστασης του Εθνικού, την οποία αποφάσισε βέβαια η κυβέρνηση, όμως έβαλε τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Εθνικού να πάρει την ευθύνη. Αρα, μια χαρά βολεύονται οι «ευαίσθητοι» της «ανανεωτικής αριστεράς». Το «Χωνί» τα χώνει στις «μούχλες» της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ που «τα δίνουν όλα για τους καναλάρχες». Με μια τεράστια φωτογραφία του υπουργού Παππά, για να μην ξεχάσει κανείς τις ιδιαίτερες σχέσεις που έχει αναπτύξει ο εν λόγω μουστερής με τον Καμμένο (μέχρι και τον Πλούταρχο κουβάλησαν άρον-άρον τη βραδιά των εκλογών για να τραγουδήσει πριβέ στο σκυλάδικο για πάρτη τους). Κι επειδή οι αναγνώστες του «Χωνιού» θέλουν τις χουλιγκάνικες ντόπες τους, το δεύτερο θέμα του πρωτοσέλιδου τους το προσφέρει: «Ο Τσίπρας δεν χάνει από τον Κούλη… ΟΥΤΕ με τα χέρια κατεβασμένα»! Με το Ασφαλιστικό τι έγινε, ρε παιδιά; Ούτε ένα τοσοδούλι «χτύπημα» στην πρώτη σελίδα;
![](/wp-content/uploads/2020/08/1032/content_anastasiou.jpg)
♦ Aλιευμένο από «τοίχο» του facebook, κερδίζει μια θέση στη στήλη, γιατί το πενάκι του Τάσου Αναστασίου παραμένει ευθύβολο.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1033/content_twitter9fd6636.jpg)
♦ Καμιά αντίρρηση ως προς την πολεμική στις θέσεις του Περισσού για τα ναρκωτικά, τις εξαρτήσεις και τους εξαρτημένους. Θέσεις υπερσυντηρητικές. Μήπως όμως είναι καλύτερες οι θέσεις των «ελευθεριακών», που αποσπούν το πρόβλημα από το κοινωνικό του πλαίσιο; Τι κερδίζεις, λοιπόν, όταν επιδιώκεις απλά «να τους την πεις»; Ανοίγεις μήπως καμιά δυνατότητα για να καλλιεργήσεις προβληματισμούς στα μέλη τους;