Αγαπητά μου παιδιά
Οντας μη μέλος της οργάνωσης «ΑΓΑ.ΠΟ» (Αγανακτισμένοι Πολίτες) και ως μη διαθέτων τηφλεόραση, ε, πώς να περάσει το διάλειμμα; Αναφέρομαι στον ελεύθερο χρόνο των κυνωνικών αθλοπαιδιών που έχει προκηρύξει το υπουργείο Δημόσιας Τάξης, με το Σαββατιάτικο εναρκτήριο λάκτισμα του αφέ(ν)τη-δολοφόνου. Το πρώτο τετραήμερο ήταν πραγματικά συναρπαστικό, αν και αντιβαίνει καταφανώς την κυβερνητική αισθητική ήτις προτιμά να ρίχνει παρά να δέχεται πάσης φύσεως τούβλα… Να καίει νοικοκυριά κι όχι να την καίνε, να είναι μόνη στο κάψιμο της αγοράς και στο πλιάτσικο κι όχι να την αντιγράφουν κι άλλοι και δη ψιλικατζήδες. Κι αν δεν υπήρχε ο χειροκίνητος «κοινωνικός αυτοματισμός» και οι «ΑΓΑ.ΠΟ», θα μιλούσαμε για μια διοργάνωση-πρότυπο, για ένα ακόμη κόσμημα στην Ελλάδα της ανάπτυξης, του 12ου αιώνα (μην ξεγελιέστε με τον 21ο που λένε, είναι αναριθμητισμός. Στον μεσαίωνα είμαστε, μάρτυς μου ο Εφραίμ και το δεσποτάτο των προσκυνημένων). Στην Ελλάδα – πρωτοπόρο της ευρωπαϊκής οικογένειας, που έκανε τα βαρβαρικά φύλα να παραμιλούν και τις νύχτες του Παρισιού να μοιάζουν με φιλικό κίτρινοι-μαύροι στο ξερό γήπεδο της Τραχανοπλαγιάς. Με πληροφορούν τώρα από το κοντρόλ ότι με μπαράζ πυροβολισμών από τσιγγάνικες καραμπίνες (τι βιολιά ρε;), το ματς μεταξύ Κρανοφόρων– Κουκουλοφόρων (λευκοί-μαύροι) θα κριθεί στην παρά(σ)ταση.
Οι περιστάσεις απαιτούν σήμερα να στραφούμε στην αρχαία τραγωδία, έστω και για να ξεφύγουμε λίγο από τη νέα κωμωδία και τη νέα δημοκρατία. Κρατώντας τον παραδοσιακό δεκαπεντασύλλαβο (που ως άλλος ΣυΡιζΑ εγκολπώνει κουκουλοφόρες απειλές, αν πιστέψουμε την επαΐουσα επί θεμάτων πρακτόρων, προβοκατόρων και πραιτόρων), αλλά ξεφεύγοντας από τη μεταγενέστερη διαδημοτική και διακρατική παράδοση. Περιμένοντας ως άλλοι Νεύτονες να πέσει το ώριμο κυβερνητικό μήλο, θα σας μεταδώσουμε την υπερπαραγωγή «Προμηθέας Δεσμώτης» του e-σκύλου (είναι διαδικτυακή). Πρωταγωνιστούν: Κράτος – Βία, Ηφαιστος, Προμηθέας, Χορός Ωκεανίδων, Ωκεανός, Ιώ και Ερμής (ο τελευταίος απουσιάζει από το σημερινό κείμενο, γιατί οπτοπλινθορίπτει συμμετέχων στις αθλοπαιδιές της Πανεπιστημίου). Καλή διασκέδαση (δεν μιλάω μόνο σ’ εσάς):
Κάποιοι που ξεχωρίζουν απ’ το μικρό τους IQ
έχουν ψυχή κτηνώδη, όψη άπλυτου καθικιού
Ηφαιστος
Ω Δία, μέσα στο λαμπρό που ιερουργώ μπορντέλο
να τους φυτέψω στην πρασιά όλους ετούτους θέλω
και στο θυσιαστήριο που ‘χτισαν Μασαγέτες
να τους τέμνω ισομερώς εις λίαν λεπτές φέτες.
Κι έπειτα να διανεμηθούν βορά στα Παναθήναια
όλοι οι μισαλλόδοξοι κτηνώδεις άνδρες-γύναια.
Ιώ
Ωιμέ, αλί και τρισαλί ο Ήφαιστος τα ‘χει παίξει
στου Αρη τους πολέμους πάει πάλι να μας μπλέξει.
Κράτος
Ζουμ τριαλαριλαρό, Τζον Γουέιν, Ρόκι, Ράμπο
βλέπω ‘γω στο dvd τώρα που ‘φυγα απ’ τον κάμπο
Βία
Εγώ ήμουν τσοπάνος κάποτε ορεσίβιος
θαρρώ πως είμαι κάτι, ο δόλιος ο βραχύβιος
μα δεν πολυνοιάζει, άτρωτο με λογίζω
έχω το μέγα χάρισμα: το πνεύμα εξοργίζω.
Ωκεανός
Οι κοινωνικές συγκρούσεις έγιναν εξαίρεση
κι απ’ τις πράξεις βασιλεύουν διαίρεση κι αφαίρεση
γι’ αυτό φτάσαμε στον πάτο, μέσα σ’ όλα ξαναείδες
πως τον τόπο τον ορίζουν πια οι επιδιδυμίδες.
Δεν το θέλουν οι θεοί κάτι τέτοιο να συμβαίνει
κι η τυφλή υποταγή κάθε πνεύμα αντιβαίνει
γι’ αυτό και οι Ολύμπιοι την Εριδα διατάζουν
και σε προάστια Παρισιού τη χώρα μεταλλάζουν.
Κράτος
Η ζωή μας όλη είναι μαμ, κοκό, κακά και τέζα
με τζόγο, νταβατζιλίκι, τηλεόραση και πρέζα.
Περπατάμε με τα χέρια και τα πόδια ανοιχτά
έμπλεοι μαγκιάς, αγνοίας, έμμισθα λαμπρά σφαχτά
Προμηθέας
Η ζωή σας όλη είναι στη χαμέρπεια θυσία
πρωτοπόροι ω εσείς, ζώντες μες στην αφασία.
Γι’ αυτό φέρνω τη φωτιά – δώρο μέγα στους ανθρώπους.
Συνεχίζετε την πλάκα; Τώρα θα σας μάθουν τρόπους!…
Gas prom-ηθέας