MIΣΘΟΦΟΡΟΙ
Επάγγελμα: δέρνω τον κόσμο. Εργασιακή σχέση: μισθοφόρος. Απαντάται σε όλο τον κόσμο. Με διάφορες διαβαθμίσεις. Ανάλογα με τον εχθρό, ανάλογα με την εποχή, ανάλογα με το είδος της σύγκρουσης. Ανάλογοι είναι και οι μισθοί και οι υπόλοιπες απολαβές του μισθοφόρου. Αλλο να είσαι υπάλληλος της Black Rock και να υπηρετείς στη Φαλούτζα ή έξω από την Κανταχάρ, κινδυνεύοντας καθημερινά να εξαερωθείς από μια βομβιστική επίθεση ή να φας μια σφαίρα στο δοξαπατρί από ελεύθερο σκοπευτή των Ταλιμπάν ή κάποιας σουνιτικής πολιτοφυλακής και άλλο να είσαι υπάλληλος του ελληνικού κράτους, ΜΑΤατζής, και να πουλάς εκ του ασφαλούς μαγκιά σε διαδηλωτές που τις περισσότερες φορές δεν έχουν ούτε πείρα οδομαχιών ούτε στοιχειώδη οργάνωση με τέτοιο προσανατολισμό. Παρά ταύτα, οι μπατσοσυνδικαλιστές βγήκαν μπροστά για να διαμαρτυρηθούν απ' αφορμή την αποστολή ΜΑΤατζήδων στα νησιά. Προσοχή, όχι για την αποστολή αυτή καθεαυτή, επ' αυτού δεν έχουν αντίρρηση («εκατοντάδες συνάδελφοί μας από Υ.ΜΕ.Τ., Υ.Α.Τ., Ο.Π.Κ.Ε. και άλλες Υπηρεσίες μετέβαιναν στα ανωτέρω νησιά με διαταγή της Υπηρεσίας, ώστε να εργαστούν σε συνθήκες “πολέμου“, για ένα ακόμη ζήτημα που από εθνικό τείνει να μετατραπεί σε αστυνομικό», έγραψαν στην ανακοίνωσή τους), αλλά διότι δεν τους εξασφαλίστηκαν οι απαραίτητες ανέσεις («ορισμένοι το μόνο που όφειλαν να κάνουν ήταν η εξασφάλιση της ομαλής μετάβασης των αστυνομικών δυνάμεων, η διαμονή και η σίτισή τους»). Δεν είχαν τις απαιτούμενες καμπίνες τα πλοία «ώστε οι συνάδελφοί μας να μπορέσουν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους να ξεκουραστούν και να αναλάβουν υπηρεσία, εάν διατάσσονταν σχετικά». Κι όταν έφτασαν τους έριξαν αμέσως στη «δουλειά». «Οι συνάδελφοί μας, με την άφιξή τους στα δυο νησιά, διατάχθηκαν απευθείας να εκτελέσουν υπηρεσία σε πολεμικές συνθήκες, ενώ την ίδια στιγμή η Διοίκηση δεν είχε μεριμνήσει ούτε για ένα μπουκάλι νερό»! Αυτό είναι το πρόβλημα. Οχι το μακέλεμα των κατοίκων, αλλά η μη εξασφάλιση όλων των ανέσεων στους μακελάρηδες. Φρόντισαν, όμως, οι μπατσοσυνδικαλιστές να επιλυθούν τα προβλήματα, ώστε οι ΜΑΤατζήδες να δέρνουν με όλη τους την όρεξη. Εκαναν παρεμβάσεις και εξασφάλισαν «τη διάθεση των ελάχιστων καμπινών για τους συναδέλφους μας», καθώς και «α) Σίτιση έστω και στις 10.00 π.μ. και β) Τη διαμονή των συναδέλφων μας». Περισσότερο και από τις ανέσεις των ΜΑΤατζήδων τους απασχολεί το ότι «η έκδοση των Διαταγών την τελευταία στιγμή δίνει την εντύπωση σ’ όλους ότι όλα λειτουργούν εκ του προχείρου με ορατή και επακόλουθη αρκετές φορές την αποτυχία του στοχευμένου αποτελέσματος, γεγονός που προκαλεί σωρεία δυσμενών και αρνητικών σχολίων για τον τρόπο λειτουργίας των Αστυνομικών Υπηρεσιών»!
Ναζισμός
Πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί μια τυπική αστυνομική έρευνα για τον μακελάρη του Χανάου, που σκότωσε εννιά άτομα που κάθονταν σε καφενεία με ναργιλέδες, τα παπαγαλάκια είχαν φροντίσει να διασπείρουν την «είδηση» σε όλο τον κόσμο (και στη χώρα μας): «ήταν ψυχοπαθής, απόδειξη ότι αυτοκτόνησε, αφού σκότωσε και τη μητέρα του». Στη συνέχεια, ανακαλύφθηκε ότι ο δράστης είχε ακροδεξιό παρελθόν και διέθετε ολόκληρο οπλοστάσιο. Αφησε μάλιστα και βίντεο με ναζιστικό μανιφέστο, πριν αυτοκτονήσει. Μπορεί να έπασχε από ψυχική νόσο, όμως την επιλογή των στόχων την έκανε με βάση τη ναζιστική συνείδησή του.
Μερικές μέρες αργότερα, άλλη ναζιστική επίθεση δεν είχε ευτυχώς το ίδιο αποτέλεσμα. Δυο εργάτες ξεφόρτωναν έπιπλα από φορτηγό σε μια συνοικία του Μαγδεμβούργου. Οταν τελείωσαν και ετοιμάζονταν να φύγουν, είδαν έναν 63χρονο να ορμάει καταπάνω τους κραδαίνοντας μια καραμπίνα και φωνάζοντας «τι θέλετε εδώ εσείς οι ξένοι;». Ευτυχώς δεν πάτησε τη σκανδάλη, αλλά κατάφερε ένα χτύπημα στο κεφάλι στον οδηγό που ήταν Ελληνας (Σωκράτης Τσιοναράς το όνομά του). Οι μπάτσοι συνέλαβαν τον 63χρονο που ήταν μεθυσμένος (όπως και η σύζυγός του). Ισως είχε ανάγκη το πιοτό για να εκδηλωθεί. Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται για το ρατσισμό ενός μεθυσμένου, αλλά για το ρατσισμό ενός ναζιστή που ήταν μεθυσμένος.
Δεσμοφύλακες
Είπε ο Μητσοτάκης στην πολιτική επιτροπή της ΝΔ, αναφερόμενος στο Προσφυγικό: «Ακούω κάποιους να ισχυρίζονται: “πάρτε τους όλους από τα νησιά, και πηγαίντε τους όλους στην ηπειρωτική Ελλάδα”. Μα, δεν γνωρίζουν, αυτοί που το λένε, ότι η συμφωνία Ευρωπαϊκής Ενωσης – Τουρκίας -την οποία οι ίδιοι υπέγραψαν- δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε επιστροφές από την ηπειρωτική Ελλάδα; Πώς τα λένε, λοιπόν, έτσι αβίαστα; Το πρόβλημα είναι εθνικό αλλά και ευρωπαϊκό. Και αν σωστά διεκδικούμε την αλληλεγγύη της Ευρώπης -που την διεκδικούμε και θα την κερδίσουμε- πρέπει, όμως, να αποδείξουμε ότι αυτή την αλληλεγγύη την έχουμε πρώτα απ’ όλα μεταξύ μας!».
Ως προς την κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ, είναι όπως τα λέει. Ο ΣΥΡΙΖΑ υπερψήφισε τη συμφωνία ΕΕ-Τουρκίας. Γιατί, όμως, αυτή η συμφωνία προβλέπει ότι από την ηπειρωτική Ελλάδα δε θα γίνονται απελάσεις προς την Τουρκία; Οχι βέβαια για να διευκολύνει την Τουρκία, αλλά για να διευκολύνει την ΕΕ. Αν οι πρόσφυγες φτάνουν στην ηπειρωτική Ελλάδα, κάποιοι απ' αυτούς θα βρουν τον τρόπο -μέσω των κυκλωμάτων διακίνησης- να περάσουν προς την Κεντρική και τη Βόρεια Ευρώπη. Πράγμα που από τα νησιά είναι πρακτικά αδύνατο. Επομένως, η Ελλάδα έχει μετατραπεί σε δεσμοφύλακα της ΕΕ, με χώρους κράτησης τα νησιά. Αυτό το υπέγραψε ο ΣΥΡΙΖΑ και το συνεχίζει η ΝΔ.
Περί ανηθικότητας
«Θέλω, λοιπόν, με την ευκαιρία της σημερινής μας συγκέντρωσης, να διακηρύξω από αυτό το βήμα. Δεν αρκεί να θυμώνουμε, δε φτάνει να γκρινιάζουμε, δεν αρκεί να εκδηλώνουμε την πικρία μας για την πορεία που ανακόπηκε με τις πιο ανήθικες, είναι αλήθεια, μεθόδους». Το είπε ο Τσίπρας μιλώντας στη συριζοφιέστα του Τάε-Κβο-Ντο.
Ποιες είναι οι ανήθικες μέθοδοι; Προφανώς, η προπαγάνδα της ΝΔ για τις Πρέσπες, για την οικονομία, για τη Novartis και για όλα τα υπόλοιπα. Γιατί κάτι άλλο δεν είδαμε να συμβαίνει. Ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ κατήγγειλε κάτι σχετικό (νοθεία και τα παρόμοια). Αλλωστε, ο ΣΥΡΙΖΑ είχε στα χέρια του τον κρατικό μηχανισμό, δεν τον είχε η ΝΔ.
Ούτε καν Πόντιος Πιλάτος
«Αυτοί που δημαγωγούν λέγοντας ότι θα σκίσουν τα μνημόνια, παραπλανούν», δήλωσε σε ραδιοφωνική του συνέντευξη ο Παναγιώτης Λαφαζάνης. Και μετά μας… κούφανε: «Ημουν ο μόνος που έλεγα όταν με ρωτούσαν για το σκίσιμο, ότι δεν είναι σωστή φράση, και έλεγα συνεχώς: θα ακυρωθούν τα μνημόνια μέσα από ένα σχεδιασμό, μία πολιτική και μία στρατηγική που μπορεί να τα ακυρώσει». «Δεν ήμουν από αυτούς τους δημαγωγούς γιατί ήξερα και τις δυσκολίες αλλά και τις ρήξεις που έπρεπε να γίνουν», κατέληξε!
Κι εμείς (ούτε κανένας άλλος) γιατί δε θυμόμαστε καμιά τέτοια διαφοροποίηση του Λαφαζάνη; Μπορεί να χρησιμοποιούσε ελαφρώς διαφοροποιημένη γλώσσα, η οποία όμως ήταν απόλυτα ενταγμένη στη γενική ρητορική του σήμερα. Το πολύ ο Λαφαζάνης να πρόσθετε και τίποτα «ρήξεις» σ' αυτή τη ρητορική, για να παραστήσει τον… ούλτρα αριστερό του ΣΥΡΙΖΑ. Θα μπορούσε να τον κατηγορήσει κάποιος ότι τότε ο Λαφαζάνης παρίστανε τον Πόντιο Πιλάτο. Αυτή όμως θα ήταν «ποινή με ελαφρυντικά». Ο Λαφαζάνης ήταν απόλυτα συνυπεύθυνος για την εξαπάτηση του ελληνικού λαού. Και ανταμοίφθηκε γι' αυτό με μια υπουργειάρα (και μερικά ακόμα υπουργεία για τα μέλη της φράξιας του).
Αποκαλύφθηκαν τα ψέματα
Εδώ και μέρες ο Κικίλιας, με το γνωστό του ύφος, διαβεβαίωνε ότι η Ελλάδα είναι θωρακισμένη απέναντι στον νέο κοροναϊό και πως έχουν ληφθεί όλα τα μέτρα για την αντιμετώπιση τυχόν κρουσμάτων, έχουν δημιουργηθεί νοσοκομεία αναφοράς κτλ. κτλ. Δεν ξέρουμε αν υπάρχουν άνθρωποι που τον πίστεψαν (συνήθως οι Ελληνες είναι επιφυλακτικοί σε τέτοιες κυβερνητικές διαβεβαιώσεις), πάντως με το που εκδηλώθηκαν κρούσματα στην Ιταλία, όλες οι μπαρούφες του Κικίλια σκόρπισαν στους πέντε ανέμους.
Σε κλίμα πανικού οργάνωσαν σύσκεψη στο Μαξίμου, στην οποία εισήγηση δεν έκανε ο Κικίλιας, αλλά ο… Μόσιαλος, με τηλεδιάσκεψη από το Λονδίνο. Και τι τους είπε ο Μόσιαλος (που δεν είναι γιατρός αλλά μάνατζερ στον τομέα της Υγείας); Οτι το πρώτο που πρέπει να κάνουν είναι να ενεργοποιήσουν όλα τα απενεργοποιημένα κρεβάτια στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας της χώρας, ανεξαρτήτως του κόστους που θα απαιτηθεί. Τι σημαίνει αυτό; Οτι πρέπει να προσλάβουν προσωπικό. Γιατρούς και νοσηλευτές με εξειδίκευση στην εντατικολογία.
Ακολούθησε η έκδοση ΠΝΠ «στη γραμμή Μόσιαλου». Τι σημαίνει αυτό; Οτι τόσο καιρό δεν έκαναν τίποτα σε επίπεδο προετοιμασίας. Οτι έλεγαν ψέματα στον κόσμο. Ετσι, χάθηκε πολύτιμος χρόνος και όλοι πλέον εύχονται να μη «χτυπήσει το κακό» και χαθεί κόσμος σαν το σκυλί στ' αμπέλι.
Χοντραίνει το παιχνίδι
Η ανακοίνωση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ (Σαββίδης), μετά την απόρριψη από το ΣτΕ του αιτήματός της για έκδοση προσωρινής διαταγής, μέχρι να εκδικαστεί η προσφυγή για τη νομιμότητα της σύνθεσης της ΕΕΑ (Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού), χοντραίνει πολύ το παιχνίδι. Την παραθέτουμε:
«Στη χώρα των θαυμάτων που ζούμε συνέβη και αυτό και φυσικά πλέον τίποτα δε μας εκπλήσσει. Ο εισηγητής της προσφυγής της ΠΑΕ ΠΑΟΚ στο ΣτΕ, ο οποίος είχε ορισθεί την Παρασκευή 21/2 αντικαταστάθηκε αιφνίδια χθες Τρίτη 25/2. Και -ω του θαύματος- σήμερα Τετάρτη, ανακοινώθηκε η απόρριψη του αιτήματος της προσωρινής διαταγής.Διαδικασία που παραπέμπει ξεκάθαρα στις πρόσφατες πρακτικές της ΕΕΑ και την αλλαγή μελών της εν μέσω εκκρεμοδικίας από τον- χαριτωμένο στις χθεσινές φωτογραφίες- Λευτέρη Αυγενάκη που κοντεύουμε να ξεχάσουμε ότι είναι υπαρκτό πρόσωπο.
Τα πλοκάμια του Βαγγέλη Μαρινάκη πλέον αγγίζουν όλους τους τομείς της χώρας και όσο πιο αργά το αντιληφθούν όλοι τόσο πιο πολύ θα διολισθαίνει η Δημοκρατία (;). Προφανώς η -ήσσονος σημασίας- εξέλιξη αυτή δεν αλλάζει την πρόθεσή μας να καταρρίψουμε τις φαντασιώσεις της καταγγελίας σε οποιοδήποτε κανονικό δικαστήριο όπως ήδη έχουμε προαναγγείλει».
Η Δικαιοσύνη (το ΣτΕ και ο φρέσκος πρόεδρός του Αθανάσιος Ράντος) καθώς και η κυβέρνηση καταγγέλλονται ως υποχείρια του Μαρινάκη! Είναι αυτή η ανακοίνωση απλώς μια εκτονωτική παπάτζα ή θα ακολουθήσουν και κινητοποιήσεις του «λαού»; Θα το ξέρουμε τις επόμενες μέρες, όταν αναγκαστικά θα γίνει και η εκδίκαση της υπόθεσης και ο ΠΑΟΚ είτε θα απαλλαγεί είτε θα τιμωρηθεί με αφαίρεση 5-10 βαθμών.
ΥΓ1. Οταν εκδικαζόταν η προσφυγή πολιτών για το γήπεδο Μελισσανίδη στη Νέα Φιλαδέλφεια, ο Αθ. Ράντος, ως πρόεδρος του Ε' Τμήματος που δίκαζε την υπόθεση, δεν είχε κρύψει τα αεκτζίδικα αισθήματά του. Και φυσικά, εξέδωσε μια εκτρωματική απόφαση. Αν ο ΠΑΟΚ τιμωρηθεί με αφαίρεση βαθμών, η ΑΕΚ θα τον φτάσει ή μπορεί και να τον ξεπεράσει, οπότε θα έχει ελπίδα στα play offs να πάρει τη δεύτερη θέση και το εισιτήριο για το Champions League που έχει τα χοντρά φράγκα.
ΥΓ2. Εμείς δεν κάνουμε σενάρια συνωμοσίας, γεγονότα παραθέτουμε.