![](/wp-content/uploads/2020/08/2131/content_022018_kathari_eksodos_web.jpg)
Αποκαλύψεις
Σε πρόσφατη συνέντευξή του στην ΕΡΤ Ρόδου, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Κρεμαστινός, αναφερόμενος στο σκάνδαλο Novartis, υποστήριξε ότι ήταν οι φαρμακευτικές εταιρίες που τον «έφαγαν» από το υπουργείο Υγείας, γιατί κατέθεσε ένα νομοσχέδιο που έβαζε τέλος στα συμφέροντα στο χώρο του φαρμάκου. «Ο νόμος μπορεί να ψηφίστηκε, αλλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ, γιατί αυτοί που δεν τους συνέφερε να εφαρμοστεί, με απομάκρυναν από το υπουργείο», τόνισε.
Ο Κρεμαστινός υπήρξε προσωπικός γιατρός του Ανδρέα Παπανδρέου και έτσι πέρασε στην πολιτική. Χρημάτισε εξωκοινοβουλευτικός υπουργός Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων στην τελευταία κυβέρνηση του Ανδρέα Παπανδρέου (1993 – 1996). Σύμφωνα με όσα λέει τώρα, οι εταιρίες μπορούν να ανεβοκατεβάζουν υπουργούς. Πώς; Μέσω των πρωθυπουργών, φυσικά, που είναι αυτοί που διορίζουν και… ξεδιορίζουν τους υπουργούς τους. Πώς γίνεται η «επικοινωνία» εταιριών-πρωθυπουργών; Παρασκηνιακά, φυσικά. Με το αζημίωτο; Φυσικά με το αζημίωτο.
Γιατί μαντάμ;
«Υποθέτουμε ότι τον Αύγουστο το τρέχον πρόγραμμα θα τελειώσει. Μπορώ να αντιληφθώ το ότι η ελληνική κυβέρνηση θέλει να το γιορτάσει ως χειραφέτηση, αλλά η χώρα θα παραμείνει υπό επιτήρηση, θα πρέπει να τηρηθούν οι συμφωνημένοι κανόνες. Οι Ευρωπαίοι επένδυσαν πολλά χρήματα στην Ελλάδα και γι’ αυτό έχουν δικαιολογημένο συμφέρον στο να συνεχίσει η Αθήνα τις μεταρρυθμίσεις και να υλοποιήσει όσα υποσχέθηκε».
Μια συνέντευξη με την Κριστίν Λαγκάρντ σε ευρωπαϊκό έντυπο πρέπει απαραιτήτως να περιλαμβάνει και μια ερώτηση για την Ελλάδα. Η «σιδηρά κυρία» του ΔΝΤ, παρά την πανθομολογούμενη κομψότητά της, απαντά όχι με γαλατική αβρότητα αλλά με τευτονική ψυχρότητα, προσαρμοζόμενη στο έντυπο που της κάνει την ερώτηση (εν προκειμένω στη «Ζιντόιτσε Τσάιτουνγκ»). Θέλει να το γιορτάσει ως χειραφέτηση η κυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων, αλλά θα είναι μία από τα ίδια! Δε χρειάζεται να εξηγήσουμε τίποτα παραπέρα.
Καυγάς με άρωμα εκλογών;
Εξεπλάγησαν, λέει, οι υπουργοί στο Eurogroup, όταν είδαν τον συνήθως ήρεμο Τσακαλώτο να «τα παίρνει» με τον Ντράγκι και να τον διακόπτει την ώρα που μιλούσε. Θύμωσε, λέει, ο Τσακαλώτος επειδή ο Ντράγκι έλεγε «γενικολογίες» για τους πλειστηριασμούς και επειδή αμφισβήτησε την επιτυχία της τελευταίας «εξόδου στις αγορές», σημειώνοντας ότι το επιτόκιο του επταετούς ομολόγου αυξάνεται.
Ηταν μια αυθόρμητη έκρηξη του Τσακαλώτου, που ξέρει ότι ο Ντράγκι είναι αυτός που βάζει τον Στουρνάρα να αμφισβητεί την «καθαρή έξοδο» και να προτείνει «προληπτική γραμμή πίστωσης», ή ήταν ένας στημένος καυγάς με άρωμα εκλογών; Δεν μπορούμε, φυσικά, να δώσουμε απάντηση (δεν ξέρουμε τι συζητούν στα άδυτα του Μαξίμου), όμως ξέρουμε τα παιχνίδια της αστικής πολιτικής και το modus operanti των συριζαίων. Δεν αποκλείουμε, λοιπόν, να ετοιμάζουν από τώρα μια… ηρωική έξοδο με εκλογές, επικαλούμενοι δυσκολίες στον καθορισμό του μεταμνημονιακού καθεστώτος. Εκτός αν είναι ο Τσακαλώτος αυτός που προετοιμάζει την προσωπική του «ηρωική έξοδο». Τα σημειώνουμε και θα περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις.
Μπλέξαν οι γραμμές τους
«Η θέση της Βουλγαρίας είναι σαφής. Η λύση για το θέμα του ονόματος να μην εμπεριέχει γεωγραφικό προσδιορισμό, ο οποίος θα περιλαμβάνει εδαφικά τμήματα της Βουλγαρίας», δήλωσε ο πρόεδρος της τελευταίας Ρούμεν Ράντεφ, μετά από συνάντηση με τον πρόεδρο της Δημοκρατίας της Μακεδονίας Γκιόργκι Ιβάνοφ. Η Βουλγαρία έχει αναγνωρίσει την ΠΓΔΜ με το συνταγματικό της όνομα, ως Δημοκρατία της Μακεδονίας δηλαδή, αλλά έχει πρόβλημα αν η σύνθετη ονομασία είναι Βόρεια Μακεδονία, γιατί έτσι ονομάζεται κάποιος δικός της νομός!
Η υπόθεση θα ήταν γελοία, αν δεν ήταν τόσο εξοργιστική. Οι ιμπεριαλιστές τράβηξαν τις γραμμές των συνόρων μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, μοίρασαν ένα λαό σε τρία κράτη (Σερβία, Ελλάδα, Βουλγαρία) και οι σημερινοί ηγήτορες των δύο τελευταίων κρατών κάνουν παιχνίδι με τις λέξεις, για να συγκαλύψουν τη μη αναγνώριση των εθνικών δικαιωμάτων των Σλαβομακεδόνων (σε όποιο κράτος κι αν κατοικούν αυτοί).
Τούμπα
Τα πράγματα ήρθαν τούμπα. Μέχρι τώρα ήταν οι συριζαίοι που με διάφορες αφορμές την έπεφταν στον δικαστικό μηχανισμό, που δεν τους έκανε τα χατίρια, προκαλώντας οργίλες αντιδράσεις είτε ατομικά από ανώτατους δικαστές είτε από τις δικαστικές ενώσεις. Και η αντιπολίτευση αναλάμβανε την υπεράσπιση της «ανεξάρτητης» Δικαιοσύνης από τις επιθέσεις του ΣΥΡΙΖΑ.
Τώρα, είναι στελέχη της αντιπολίτευσης που επιτίθενται στο δικαστικό μηχανισμό (ο Σαμαράς μέχρι μήνυση έκανε στην Τουλουπάκη) και ο ΣΥΡΙΖΑ που παριστάνει τον υπερασπιστή της «ανεξάρτητης» Δικαιοσύνης. Πάντως, και η κοινή δήλωση του προέδρου και της εισαγγελέα του Αρείου Πάγου και η (σχεδόν λακωνική, εν αντιθέσει με ό,τι συνηθιζόταν στις ανακοινώσεις εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ) ανακοίνωση της Ενωσης Δικαστών και Εισαγγελέων ήταν σε εξαιρετικά χαμηλούς τόνους και χωρίς καταγγελίες κατά Σαμαρά και σίας. Περιορίστηκαν απλώς να συστήσουν… ψυχραιμία και χαμηλούς τόνους.
Νεοφιλελεύθερη λύσσα
Χρόνια τώρα, οι γενικές συνελεύσεις των εργαζόμενων στις αστικές συγκοινωνίες γίνονται στη διάρκεια στάσεων εργασίας, προκειμένου να διευκολυνθούν οι εργαζόμενοι να πάρουν μέρος. Δικαίωμα των σωματείων τους είναι, που καμιά κυβέρνηση δεν τόλμησε να το αφαιρέσει. Ο Κούλης και το επιτελείο του, όμως, αποφάσισαν να… βάλουν τέρμα και σ' αυτό, ανοίγοντας μέτωπο με έναν ακόμα εργατικό κλάδο. «Οι συνελεύσεις αυτές πρέπει να γίνονται τα ΣΚ κι όχι σε ώρες αιχμής. Είναι από αυτά που θα αλλάξουμε αμέσως», ανακοίνωσε μέσω twitter.
Διαφορά στιλ
Εχει καμιά διαφορά το «ευχαριστώ την κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών», που είχε πει από το βήμα της Βουλής το 1996 ο Σημίτης, από τη γραμμή της «διεθνοποίησης», που επέλεξαν οι Τσιπροκαμμένοι στο πρόσφατο επεισόδιο των Ιμίων, υπό τις επιδοκιμασίες σύμπαντος του αστικού Τύπου και τη συναινετική σιωπή της αντιπολίτευσης; Επί της ουσίας, καμία απολύτως. Απλώς, ο Σημίτης θεώρησε σκόπιμο να διασαλπίσει την ξενοδουλεία του, ενώ οι Τσιπροκαμμένοι έκαναν το ίδιο πράγμα στα μουλωχτά. Αν δεν υπήρχε το προηγούμενο του Σημίτη (αυτή η φράση τον «κυνηγούσε» σε όλη την πολιτική του διαδρομή), ίσως να μην ήταν τόσο προσεκτικοί οι σημερινοί.
Αποκαλυπτήρια
Το παίζει «πολύ μορφωμένος», αλλά όσοι έχουν παρακολουθήσει τη διαδρομή του Κοτζιά, από τα χρόνια του Περισσού ακόμα, ξέρουν ότι δεν είναι. Χρόνια προσπαθούσε να φτιάξει μια «φούσκα» γύρω από το όνομά του. Αυτό είναι όλο: μια φούσκα. Οσο για τη χρήση των ελληνικών, ποτέ δεν ήταν το δυνατό του σημείο.
Λογαριάστε και την αλαζονεία (τη βλέπει κανείς με την πρώτη ματιά) και θα αντιληφθείτε γιατί ξεστόμισε το ότι θα ήταν ευτυχής να αποδείξουν την αθωότητά τους οι εμπλεκόμενοι στο σκάνδαλο Novartis, επιτρέποντας ακόμα και σε ανθρώπους σαν τον Μπουμπούκο να του θυμίσουν το «τεκμήριο της αθωότητας» και την αρχή του σύγχρονου αστικού ποινικού δικαίου που λέει ότι η κατηγορούσα αρχή οφείλει να αποδεικνύει την ενοχή του κατηγορούμενου και όχι αυτός την αθωότητά του.
Κουτοπονηριές
Είδε ο Καμμένος ότι η ΝΔ ανακοίνωσε την αναβολή κατάθεσης της πρότασής της για σύσταση κοινοβουλευτικής επιτροπής προκαταρκτικής εξέτασης κι άρχισε τις κουτοπονηριές. Πήρε τηλέφωνο τον Κικίλια για να του δώσει «μια πρώτη εικόνα» των εξελίξεων στα ελληνοτουρκικά και επί τη ευκαιρία «πέταξε την ιδέα» να ενημερώσει και απευθείας τον Μητσοτάκη, καθώς και οι δυο θα έπαιρναν μέρος στη Διάσκεψη του Μονάχου «για τη διεθνή ασφάλεια». Φυσικά, ο Μητσοτάκης δεν τσίμπησε. Διεμήνυσε μέσω «πηγών» ότι «δεν προτίθεται να έχει οιαδήποτε συνάντηση με τον Πάνο Καμμένο», ο οποίος «μπορεί ανά πάσα στιγμή να ενημερώνει για οτιδήποτε κρίνει αναγκαίο τον αρμόδιο τομεάρχη».
Ετσι η κουτοπονηριά του Καμμένου έπεσε στο κενό. Ο Μητσοτάκης αρνήθηκε να τον συναντήσει (θεσμικά, άλλωστε, ομόλογός του είναι ο Τσίπρας) και η πρόταση για σύσταση προανακριτικής απλά μπήκε στο συρτάρι για μερικές μέρες. Θυμίζουμε ότι ο Καμμένος απέφυγε να κάνει οποιοδήποτε σχόλιο για την υπόθεση Novartis, σε μια προσπάθεια να ρίξει γέφυρες σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για τη δική του υπόθεση.
Για το τζέρτζελο
Στο Επιστημονικό Συμβούλιο της Βουλής παρέπεμψε ο Βούτσης το αίτημα του Πάνου Καμμενου να επιστραφεί στην τακτική Δικαιοσύνη η δικογραφία για την πώληση βλημάτων στη Σαουδική Αραβία. Και το Επιστημονικό Συμβούλιο γνωμοδότησε αρνητικά, εξηγώντας ότι δε γίνεται να προσπεραστεί το άρθρο 86 του Συντάγματος. Το μόνο αρμόδιο όργανο για τον έλεγχο της συγκεκριμένης δικογραφίας και την ενδεχόμενη άσκηση δίωξης κατά του υπουργού είναι η Βουλή, απάντησε το Επιστημονικό Συμβούλιο, κλείνοντας το θέμα.
Ο Καμμένος έκανε το σχετικό τζέρτζελο (ίσως, μέσα στην απελπισία του, να πίστευε ότι ο Βούτσης μπορεί να κάνει μια τόσο χοντρή παρανομία) και πλέον περιμένει από τον ΣΥΡΙΖΑ να τον «καθαρίσει» στην ψηφοφορία που θα γίνει στη Βουλή, όταν η ΝΔ καταθέσει πρόταση για σύσταση επιτροπής προκαταρκτικής εξέτασης.
Για να μην ξεχνιόμαστε
Το 2008 «έσκασε» η υπόθεση του ενός εκατομμυρίου ευρώ που πήρε ο Τσουκάτος από τα «μαύρα ταμεία» της Siemens. Ο Τσουκάτος το παραδέχτηκε: ήταν χορηγία της εταιρίας προς το ΠΑΣΟΚ, είπε. Πριν από μερικές μέρες, στην εν εξελίξει δίκη του Τσουκάτου, ο τότε υπεύθυνος οικονομικών του ΠΑΣΟΚ, Σπύρος Αυγερινός, κεντρικός μάρτυρας της υπόθεσης, κατέθεσε στο δικαστήριο ότι «τα χρήματα που πήρε ο Τσουκάτος από την Siemens το 1999 κατέληξαν πράγματι στα ταμεία του ΠΑΣΟΚ». Συμπλήρωσε, μάλιστα, ότι το να φτάνουν λεφτά στο κομματικό ταμείο μ' αυτόν τον τρόπο εκείνη την περίοδο ήταν «συνήθης διαδικασία». Ο Τσουκάτος το πιθανότερο είναι να αθωωθεί, αφού επιβεβαιώνεται ο αρχικός ισχυρισμός του. Και τον Σημίτη, που ήταν τότε πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, κανείς δεν πρόκειται να τον ελέγξει ποινικά (ούτε πολιτικά πλέον).