♦ Συμβολισμοί με σημασία
Χάθηκαν οι αίθουσες στην Αθήνα; Γιατί, ας πούμε, δεν προτιμήθηκε η «Αθηναΐδα», όπου παρουσιάζει όλες τις «μεγάλες πρωτοβουλίες» του ο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά επιλέχτηκε η αίθουσα τελετών του ΕΒΕΑ (Εμπορικό-Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών) για να παρουσιάσει ο ΣΥΡΙΖΑ την πρότασή του για το φορολογικό;
Μα για να στρογγυλοκαθήσουν πλάι-πλάι στην πρώτη σειρά ο Τσίπρας με τον γνωστό Μίχαλο και να φωτογραφηθούν σε πλήθος φιλικών (μέχρι παρεξήγησης) ενσταντανέ. Για τον ίδιο ίσως λόγο απουσίασαν από την ίδια εκδήλωση όλα τα στελέχη της «πλατφόρμας Λαφαζάνη». Γιατί δεν ήθελαν να φωτογραφηθούν μαζί με τον Μίχαλο.
Η επιλογή του χώρου δεν έγινε τυχαία. Οταν υποτίθεται ότι παρουσιάζεις ένα σχέδιο φορολογικής μεταρρύθμισης υπέρ του λαού, δεν πας στο άντρο των βιομηχάνων να το κάνεις. Και μάλιστα εκείνου του συνδικάτου των βιομηχάνων που προεδρεύεται από έναν ακροδεξιό, με συνεχείς παρεμβάσεις και τηλεοπτική παρουσία υπέρ των πιο άγριων νεοφιλελεύθερων μέτρων.
Ο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στην ανάγκη για κοινωνική δημαγωγία και την ανάγκη να δίνει συνεχώς διαπιστευτήρια στην άρχουσα τάξη. Γι’ αυτό και τέτοιοι συμβολισμοί κάθε άλλο παρά χωρίς σημασία είναι. Οταν τάζεις το ένα και το άλλο, για να κοροϊδέψεις τον κοσμάκη, και ταυτόχρονα κάνεις την παρουσίαση από το άντρο ενός συνδικάτου καπιταλιστών, χαριεντιζόμενος με τον Μίχαλο, το κάνεις επειδή ευελπιστείς ότι δε θα σου την πέσουν τα αστικά ΜΜΕ. Στέλνεις μήνυμα για τη νομιμοφροσύνη σου έναντι του συστήματος, ζητώντας με νόημα να σε αφήσουν να κάνεις και το πολιτικάντικο παιχνίδι σου με τον λαουτζίκο…
♦ Aμηχανία
Από το μελοδραματικό «μανιφέστο» που έστειλε ο Παπαγεωργόπουλος μέσα από τη φυλακή δε θα σχολιάσουμε ούτε το ύφος του Ντρέιφους ούτε τις αναφορές στις παλιές αθλητικές δόξες, αλλά μόνο μια παράγραφο, που αναφέρεται στη ΝΔ και λέει τα εξής: «Μήπως η ΝΔ αντί της αμήχανης αμυντικής στάσης πρέπει να αναθέσει σε διακεκριμένη ομάδα νομομαθών την συγκεκριμένη υπόθεση για να βγάλει σημαντικά συμπεράσματα για την περαιτέρω πορεία της;».
Διάνα χτύπησε ο φτερωτός αετονύχης. Αμήχανη και αμυντική είναι η στάση της ΝΔ, η οποία δεν έκανε κανένα πολιτικό σχόλιο για την υπόθεση, αλλά περιορίστηκε να ανακοινώσει την αναστολή της κομματικής του ιδιότητας, μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση. Απάντηση δεν νομίζουμε ότι θα πάρει ο Παπαγεωργόπουλος, αλλά τα ερωτήματα για τη ΝΔ και προσωπικά για τον Σαμαρά παραμένουν: γιατί αναστέλλουν τώρα την κομματική ιδιότητα του Παπαγεωργόπουλου και όχι όταν ασκήθηκε δίωξη εναντίον του; Γιατί ενόσω η υπόθεση βρισκόταν στο στάδιο της ανάκρισης ο Σαμαράς κάλυψε πλήρως τον τέως Θεσσαλονικάρχη της ΝΔ; Μπορεί στη συνέχεια να τον εγκατέλειψε, μπορεί ο μηχανισμός να μην θέλησε να εκτεθεί με άμεση εμπλοκή στη δίκη (ίσως και να μην είχε τη δυνατότητα στη συγκεκριμένη υπόθεση), όμως ο Παπαγεωργόπουλος δικάστηκε και καταδικάστηκε ως στέλεχος της ΝΔ και με τον Σαμαρά να έχει παρέμβει ωμά υπέρ της αθωότητάς του, με επίσημη δημόσια δήλωση. Είναι να μην είναι αμήχανοι τώρα;
♦ Θα το κάνουν και αυτό;
Συγκεκριμένη πληροφόρηση δεν έχουμε, όμως η πιάτσα βοά, το Ιντερνετ βοά, αστικές εφημερίδες έχουν γράψει και γι' αυτό είμαστε υποχρεωμένοι να ρωτήσουμε: Αληθεύει ότι η κυβέρνηση Σαμαρά ετοιμάζει ρύθμιση για υποχρεωτική ασφάλιση όλων των ακινήτων πριν αυτά εκμισθωθούν; Αν αληθεύει, θα πρόκειται για τεράστιο σκάνδαλο. Είναι γνωστό πως ο υφυπουργός Ανάπτυξης, αρμόδιος για θέματα εμπορίου, Θ. Σκορδάς προέρχεται από τον ασφαλιστικό κλάδο. Τίποτ' άλλο δεν χρειάζεται να πούμε.
ΥΓ: Αφού άφησε το θόρυβο να σέρνεται για μέρες, το Γραφείο Τύπου του Στουρνάρα απάντησε με μια λακωνική ανακοίνωση, η οποία κάθε άλλο παρά να μας καθησυχάσει μπορεί: «Σχετικά με δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης των ακινήτων έναντι φυσικών καταστροφών, από το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι δεν τίθεται θέμα υποχρέωσης».
♦ Κότα ή ρουφιανάκι;
«Διαμαρτυρία Αφγανών στη γαλλική πρεσβεία» είδε το σάιτ του Ζούγκλα, την Τετάρτη 27 Φλεβάρη! Κάποια Μαριάννα Μαρμαρά, που υπέγραφε την «επιμέλεια» του «ρεπορτάζ» έγραψε: «Περίπου 15 Αφγανοί πραγματοποίησαν το απόγευμα της Τετάρτης παράσταση διαμαρτυρίας και συγκεκριμένα, συγκέντρωση αλληλεγγύης στον Ζωρζ Ιμπραήμ Αμπνταλλά έξω από τη γαλλική πρεσβεία στην Αθήνα, η οποία βρίσκεται στη συμβολή των οδών Βασ. Σοφίας και Μέρλιν. Για μία ώρα παρέμεινε κλειστή η οδός Μέρλιν». Ψευτιές από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ήταν Αφγανοί, αλλά έλληνες αλληλέγγυοι και αλληλέγγυες, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της Δικτύωσης Αλληλεγγύης στην Παλαιστινιακή Αντίσταση, δεν ήταν 15 αλλά τριπλάσιοι και η Μέρλιν δεν έκλεισε (στο πεζοδρόμιο έγινε η διαμαρτυρία).
Θα μπορούσε να πει κανείς πως πρόκειται για κάποια «κότα» που δεν κατάλαβε τι είδε. Μάλλον, όμως, για «παπαγαλάκι» πρόκειται, γεγονός που αποδεικνύεται από το ότι το «ρεπορτάζ» περιλάμβανε και αναφορές στην υπόθεση του Ζορζ-Ιμπραχίμ Αμπντάλα, που η «επιμελήτρια» πήρε από την ανακοίνωση της Δικτύωσης. Θέλησε, όμως, να κρύψει την ταυτότητα των συγκεντρωθέντων, μη τυχόν και στενοχωρήσει τους «φίλους μας τους Γάλλους». Είναι και πανάσχετη, όμως, γιατί πέρασε τον Αμπντάλα για… Ταλιμπάν και έγραψε για Αφγανούς. Αλλιώς θα έγραφε για Αραβες, για να 'ναι πιο αληθοφανής η βρομιά της. Και για να μην την αδικούμε, πρέπει να σημειώσουμε ότι η ίδια μάλλον εντολές εκτελούσε. Το αφεντικό, βλέπετε, είχε πάντοτε άριστες σχέσεις με τη μπατσαρία.
♦ Με τον αραμπά
Επειδή αυτές τις μέρες ψάχνουμε συνεχώς τη βάση δεδομένων του συστήματος RASFF (ευρωπαϊκό σύστημα προειδοποίησης για μη ασφαλή τρόφιμα), είδαμε ότι στις 28 Φλεβάρη αναρτήθηκε η προειδοποίηση για την ανεύρεση στη χώρα μας γλειφιτζουριών που δεν έγραφαν για την επικινδυνότητα κάποιων χρωστικών ουσιών που περιείχαν. Η προειδοποίηση (Notification) έχει αριθμό 2013.0265 και ημερομηνία 28.2.13 (δηλαδή, αναρτήθηκε τη μέρα που στάλθηκε από την Ελλάδα). Στη σχετική κάρτα πληροφοριών αναφέρεται ότι η δειγματοληψία έγινε στις 18.2.13. Ομως, ο ΕΦΕΤ εξέδωσε ανακοίνωση ανάκλησης του συγκεκριμένου προϊόντος και κάλεσε όσους το έχουν αγοράσει να μην το καταναλώσουν στις 22.2.13.
Γιατί έκαναν έξι ολόκληρες μέρες να στείλουν την προειδοποίηση στο RASFF; Με τον αραμπά την έστειλαν; Δεν ξέρουμε αν υπάρχει σκοπιμότητα, ξέρουμε όμως πως η ρουμάνικη εταιρία παραγωγής του γλειφιτζουριού, που πληροφορήθηκε άμεσα τα καθέκαστα από την εταιρία JUMBO, στα ράφια της οποίας βρέθηκε το γλειφιτζούρι, είχε τη δυνατότητα μέσα σ' αυτές τις έξι μέρες να ειδοποιήσει τους πελάτες της σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και ν' αποσύρουν μόνοι τους το προϊόν από τα ράφια, πριν το βρει η αρμόδια υπηρεσία κάποιας άλλης χώρας, ορμώμενη από το ελληνικό alert.
ΥΓ. Και μια «λεπτομέρεια», όχι άνευ σημασίας. Οπως αναφερόταν στην ανακοίνωση, «ο ΕΦΕΤ και συγκεκριμένα η Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής, σε συνεργασία με το Γενικό Χημείο του Κράτους, κατά τη διενέργεια ελέγχου μετά από καταγγελία, προέβη σε δειγματοληψία στο υποκατάστημα της εταιρείας JUMBO AEE». Καταγγελία έγινε, είτε από ανταγωνιστή είτε από κάποιον ιδιαίτερα προσεκτικό (και σχετικό με το αντικείμενο) πελάτη. Μη φανταστείτε ότι ο ΕΦΕΤ διαθέτει το προσωπικό για να κάνει μόνος του συστηματικούς ελέγχους.
♦ Προετοιμασία αποφυλάκισης
«Επί της ενοχής πιστεύω με αυτά που διαβάζω ως πολίτης ότι η απόφαση πρέπει να είναι σωστή. Επί της ποινής έχω την αίσθηση ότι έπρεπε να δοθεί το ελαφρυντικό του προτέρου εντίμου βίου. Εδώ δίδεται σε όλους τους καταδίκους. Απόψεις είναι, δεν σχολιάζω την απόφαση».
Αυτός που μιλάει (για την υπόθεση Παπαγεωργόπουλου) δεν είναι όποιος-όποιος. Είναι ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χ. Αθανασίου, ο οποίος, εκτός από εξ απορρήτων του Σαμαρά, τυχαίνει να είναι πρώην αρεοπαγίτης και μέχρι την πρόσφατη μετάβασή του στην πολιτική πρόεδρος της Ενωσης Δικαστών και Εισαγγελέων. Ξέρει, λοιπόν, πολύ καλά πως με όσα είπε έκανε ευθεία παρέμβαση στην «ανεξάρτητη» Δικαιοσύνη.
Το σχόλιό του δεν είναι άνευ πρακτικής σημασίας. Μιλώντας για λάθος στην επιμέτρηση της ποινής (με το ελαφρυντικό ο Παπαγεωργόπουλος θα «έσπαγε» τα ισόβια), δημιουργεί μια αχλύ για δικαστική πλάνη, την οποία η πλευρά Παπαγεωργόπουλου θα αξιοποιήσει, υποβάλλοντας εν ευθέτω χρόνω αίτηση αποφυλάκισης μέχρι η υπόθεση να εκδικαστεί σε δεύτερο βαθμό. Πρόκειται για μια στρατηγική την οποία ακολουθεί και ο ίδιος ο Παπαγεωργόπουλος με τις δακρύβρεχτες επιστολές από τη φυλακή και η σύζυγός του με τις άφθονες τηλεοπτικές εμφανίσεις. Μόλις καταλαγιάσει λίγο ο θόρυβος, η υπεράσπιση του Παπαγεωργόπουλου θα υποβάλει αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής, ενώ κάποιοι άλλοι, «με τα σωστά κονέ», θ’ αναλάβουν την παρασκηνιακή διαδικασία.
♦ «Συμπτώσεις»…
Μάθανε πως πηδιόμαστε, πλακώσανε κι οι μεγαλοαστοί… Η ΜΚΟ «Γη», στο ΔΣ της οποίας περίοπτη θέση (γενικός γραμματέας) κατέχει ο Πέτρος Κόκκαλης, μας προσκάλεσε «σε μία διαφορετική γιορτή που θα αλλάξει τον τρόπο που βλέπετε τις Κυριακές στη πόλη!». Εχει και συνέχεια η ανακοίνωση: «Με οδηγό την αισιόδοξη ενέργεια που προκαλεί η επαφή με τη γη και με εργαλεία την απλότητα, την συλλογικότητα και το χαμόγελο οι Κυριακές μας ζωντανεύουν. Με κεντρικό άξονα την "συλλογική κουζίνα" και σύνθημα "Never eat alone" η Οργάνωση Γη μας προτρέπει να εξερευνήσουμε τρόπους βελτίωσης των όρων διαβίωσης του σύγχρονου ανθρώπου, για έναν πιο βιώσιμο τρόπο ζωής, ξεκινώντας από τη διατροφή που αποτελεί το "καύσιμο" για τον ανθρώπινο οργανισμό. Τη "συλλογική κουζίνα" πλαισιώνουν δράσεις που αναπτύσσονται παράλληλα κάθε Κυριακή από τις 10.00 π.μ κι έως τις 5.00 μμ. Δραστηριότητες που αναπτύσσονται κάθε Κυριακή: Mαθήματα κηπουρικής. Δραστηριότητες για παιδιά σε συνεργασία με το ΠΑΙΧΝΙΔΑΓΩΓΕΙΟ. Ποδήλατο στο πάρκο. Γιόγκα. Πάγκος βιολογικών λαχανικών συντροφιά με "Το ραδίκι". Ομιλίες, συζητήσεις, εκθέσεις. Η συμμετοχή είναι δωρεάν».
Δε θα κάνουμε σχόλιο. Θα παρατηρήσουμε μόνο, ότι κάθε ομοιότητα με «άλλες καταστάσεις» δεν είναι συμπτωματική.