Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι σε ό,τι με αφορά και σε ό,τι αφορά -θέλω να πιστεύω- το σύνολο της Κοινοβουλευτικής μας Ομάδας δεν πρόκειται να κάνουμε πίσω από τη δέσμευσή μας να αγωνιστούμε μέχρι τέλους για το δίκαιο του εργαζόμενου λαού, των λαϊκών στρωμάτων στη χώρα μας το επόμενο διάστημα. Δεν πρόκειται όμως πάνω από όλα να κάνουμε το χατίρι σε κανέναν από τους πολιτικούς μας αντιπάλους μέσα και έξω από τη χώρα που από την πρώτη στιγμή αυτό που επιδίωκαν, αυτό που επιθυμούσαν ήταν η επιβεβαίωση της προφητείας και της προσδοκίας να αποτελέσουμε μια μικρή παρένθεση μέσα στο χρόνο. Δεν θα τους κάνουμε τη χάρη να αποτελέσουμε μια μικρή παρένθεση μέσα στο χρόνο! Θα παραμείνουμε παρόντες και παρούσες και θα προσπαθήσουμε με κάθε μέσο να προστατεύσουμε την κοινωνική πλειοψηφία από τις συνέπειες οικονομικών μέτρων στην πλειοψηφία των οποίων δεν πιστεύουμε -και είναι αλήθεια αυτό- αλλά είμαστε αναγκασμένοι να εφαρμόσουμε, διότι αυτό είναι σήμερα το πλαίσιο το ευρωπαϊκό.
Αλέξης Τσίπρας