![](/wp-content/uploads/2020/08/997/content_mitsotakis_kyriakos_384_355.jpg)
Δεν είναι και λίγα 16.500 ευρώ για μια συναυλία. Οταν μάλιστα ως διοργανώτρια εμφανίζεται εταιρία με έδρα τη Σόφια, τα λεφτά γίνονται ακόμα περισσότερα, διότι ο φόρος είναι μηδαμινός. Οπως υποστήριξε ο μάνατζερ του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, που έκανε τη συγκεκριμένη συναυλία, ο γνωστός τραγουδιστής «δεν γνώριζε τίποτα για το οικονομικό». Γιατί -όπως είπε ο μάνατζερ- «ο Βασίλης δεν ανακατεύεται με τα οικονομικά του. Εγώ έχω κάνει σύμβαση με μια άλλη εταιρία και φορολογήθηκα όσον αφορά το φόρο εισοδήματος». Φανταστείτε, δηλαδή, να μην ήταν και τόσο… αριστερός ο γνωστός τραγουδιστής. Ο Δήμος Ξάνθης, όμως, που «αγόρασε» τη συγκεκριμένη συναυλία, γιατί δέχτηκε να κάνει σύμβαση με μια ξένη εταιρία, ενώ τα λεφτά αφορούσαν έναν έλληνα τραγουδιστή και τη μπάντα του; Τι «υπόγειες διαδρομές» υπήρξαν;
Κόσμος και κοσμάκης πέρασε να συγχαρεί τον Κυριάκο και να φωτογραφιστεί μαζί του (πρώτες μούρες ήταν, βέβαια, τα γκεσέμια της ακροδεξιάς), αλλά η αδερφή Ντόρα προτίμησε να του στείλει ένα «ξινό» συγχαρητήριο μήνυμα μέσω… facebook. Τι να κάνει κι αυτή η έρμη, έχει παιδί πάνω στην ανάπτυξη κι ο Κούλης του πήρε τη μπουκιά απ' το στόμα.
Δελτίο Τύπου για τη συνάντησή του με τον Ιερώνυμο έστειλε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Βαγγέλης Αποστόλου. Σε λίγη ώρα έστειλε «ορθή επανάληψη», που διέφερε από το προηγούμενο δελτίο σε ένα σημείο: ανέφερε ότι «στη συνάντηση παραβρέθηκε ο υφυπουργός Επικρατείας Τέρενς Κουίκ». Αντιλαμβανόμαστε ότι ο Κουίκ διαμαρτυρήθηκε για το «θάψιμό» του στο αρχικό δελτίο. Αναρωτιόμαστε, όμως: τι δουλειά είχε ο Κουίκ σ' αυτή τη συνάντηση; Σχετική αρμοδιότητα δεν έχει, οπότε μένει μόνο η αρμοδιότητα του κομματάρχη των συγκυβερνώντων ΑΝΕΛ. Κατά τα άλλα, οι συριζαίοι μιλούσαν για σεβασμό και αναβάθμιση των θεσμικών διαδικασιών. Λεπτομέρειες, θα πείτε, αλλά ούτε στα στοιχειώδη δεν άλλαξαν κάτι.
Ο Τσακαλώτος πράγματι έκανε ένα ταξίδι διαρκείας σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, όπου συναντήθηκε επίσημα με τους ομολόγους του, για να συζητήσει όχι το Ασφαλιστικό, αλλά το κλείσιμο της πρώτης αξιολόγησης (κυρίως το χρονοδιάγραμμά του). Ο Κατρούγκαλος έπαιξε απλά τον καραγκιόζη. Το περιβόητο ταξίδι του δήθεν για το Ασφαλιστικό στην Ευρώπη δεν ήταν παρά μια επίσκεψη στο ευρωκοινοβούλιο (χωρίς κανέναν επίσημο χαρακτήρα) και μια επίσκεψη στο Βερολίνο, όπου όμως δεν συνάντησε τον γερμανό ομόλογό του, ούτε οποιοδήποτε άλλο μέλος της γερμανικής πολιτικής ηγεσίας, αλλά πήρε μέρος σε δυο εκδηλώσεις της Die Linke, οι οποίες μάλιστα δεν είχαν καμιά σχέση με το Ασφαλιστικό!