♦ Σε πεντάστερο ξενοδοχείο στο Βόλο διαμένει βουλευτής της νεοναζιστικής συμμορίας. Και τα έξοδα πληρώνει η Βουλή των Ελλήνων. Σιγά-σιγά θα αποκαλύπτονται και άλλα για τα δήθεν φτωχά λαϊκά παιδιά, που καταγγέλλουν τα προνόμια των βουλευτών και το Rolex του Μπουμπούκου (όχι όμως το πανάκριβο δαχτυλίδι της μαντάμ του φύρερ). Διότι οι περισσότεροι απ’ αυτούς είναι λιγούρια που ξαφνικά βρίσκονται μπροστά στις πολυτέλειες που προσφέρει στους εκλεκτούς της η αστική εξουσία. Σιγά μην κρατηθούν. Θα προσπαθεί να τους ψιλομαζέψει ο φύρερ, αλλά υπάρχουν και… ανθρώπινες αδυναμίες. Ειδικά άμα είσαι λιγού-ρι και μέσα σου δεν έχεις τίποτα εκτός από κτηνώδες ναζιστικό μίσος. Τα έζησε και η Γερμανία αυτά με τα μεγαλοστελέχη του ναζιστικού κόμματος και την προκλητική ζωή τους.
♦ Πέρα από τη λιγουριά, όμως, εδώ υπάρχει και… άρωμα λαμογιάς. Οπως επισημαίνει η ιστοσελίδα www.zougla.gr, που έβγαλε το θέμα, «μεταξύ του συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, ο κ. Ηλιόπουλος παρέστη σε συνεδριάσεις της Ολομέλειας της Βουλής, σε κατ’ ιδίαν συναντήσεις με στελέχη οργανισμών, όπως για παράδειγμα με τον διευθύνoντα σύμβουλο της ΔΕΗ, Α. Ζερβό κ.α. Ως εκ τούτου κάποιες στιγμές προφανώς ο βουλευτής… “διακτινίστηκε” περίπου 350 χλμ, απόσταση δηλαδή που χωρίζει τον Βόλο από την Αθήνα». Δηλαδή, η Βουλή πλήρωσε δωμάτιο στο πεντάστερο ξενοδοχείο, ενώ ο νεοναζί βουλευτής βρισκόταν στην Αθήνα. Στην καλύτερη περίπτωση γι’ αυτόν προσέφερε κρατικό χρήμα στους καπιταλιστές ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου και στη χειρότερη έβγαλε και «χαρτζιλίκι» (το κόλπο είναι παλιό και χρησιμοποιείται κατά κόρον από πολλούς).
Το καλοκαίρι, στις Θερμοπύλες, εκεί που μαζεύονται για να γιορτάσουν κάθε χρόνο την… πολεμική αρετή των Ελλήνων, ο φύρερ είχε πει: «Αισθανόμαστε άβολα εκεί μέσα (σ.σ. στη Βουλή). Αισθανόμαστε μια σιχασιά και μια αηδία». Προφανώς γι’ αυτό ο Ηλιόπουλος νοικιάζει δωμάτιο στο πεντάστερο του Βόλου. Για να ξελαμπικάρει λίγο από τη σιχασιά και την αηδία.
♦ Θλίβεσαι όταν βλέπεις τον Ντάριο Φο να υπογράφει κείμενο κατά του νεοναζισμού μαζί με τον Μπερνάρ-Αντί Λεβί, έναν δισεκατομμυριούχο καπιταλιστή που το παίζει και διανοούμενος και διακρίνεται για τις σιωνιστικές του ιδέες και για τον αντιισλαμισμό του. Και μάλιστα κείμενο με τίτλο «Μαζί στην Ευρώπη για τη δημοκρατία», το οποίο απευθύνεται «σε όλους εκείνους που εμπνέονται από τις αρχές της δικαιοσύνης, της ελευθερίας και της ισότητας», στους οποίους περιλαμβάνονται τα αστικά κόμματα που καταδυναστεύουν τους λαούς, φορείς της ταξικής δικαιοσύνης, της ανελευθερίας και της ανισότητας.
♦ Ελεος, δεν αντέχουμε άλλο τους ζάμπλουτους αστούς πολιτικούς που εμφανίζονται σαν ζητιάνοι. Μετά τον Πάγκαλο, που δήλωσε ότι δεν έχει να πληρώσει το χαράτσι για τα ακίνητά του, εμφανίστηκε ο Μάνος, από τη βίλα του στην Κηφισιά, δηλώνοντας ότι είναι «ένας συνταξιούχος ο οποίος βλέπει τη σύνταξή του να περικόπτεται συνεχώς» κι ότι ,τρώει από τα έτοιμα, αλλά κι αυτά κάποια στιγμή θα τελειώσουν»! Δεν έχουν πραγματικά αίσθηση της κοινωνικής κατάστασης ή είναι τόσο γαϊδούρια που αρέσκονται να προκαλούν και μ’ αυτόν τον τρόπο τον ελληνικό λαό;