♦ Μπροστά αυτοκίνητα με δημοσιογράφους. Δεξιά κι αριστερά μοτοσικλετιστές με φωσφοριζέ γιλέκα. Και στη μέση η απέριττη μαύρη Μερτσέντες, απαστράπτουσα υπό τον αττικό ήλιο που έσπασε για λίγο τον μουντό ουρανό των τελευταίων ημερών. Από τη Μερτσέντες κατέβηκε ο μέγας λαϊκός ηγέτης Μήκυς. Στηρίχτηκε στο μπαστούνι του, άφησε να του φορέσουν μια αντιασφυξιογόνο μάσκα (σύμφωνα με τις οδηγίες που ο άλλος λαϊκός ηγέτης Πάνος Καμμένος έδινε από το κινητό του), βάδισε μερικά μέτρα, κάθησε σε αναπηρικό καροτσάκι και μπήκε στη Βουλή, ως έχει δικαίωμα ως πρώην βουλευτής. Μετά την είσοδό του στη Βουλή, το αναπηρικό καροτσάκι έσπρωχνε δίκην τραυματιοφορέα ο Καμμένος που είχε φροντίσει τα πάντα.
♦ Αντίθετα, ο Μανώλης Γλέζος ετέθη υπό την προστασία των Συριζαίων, που ανέλαβαν την τοποθέτηση της μάσκας και τη μεταφορά του πρώτα στο ιατρείο της Βουλής και μετά στην αίθουσα. Και για παραπλάνηση, άρχισαν να μοιράζουν στο Διαδίκτυο μια φωτογραφία από παλιό ψέκασμα του Γλέζου από ΜΑΤάδες και να το παρουσιάζουν σαν καινούργιο.
♦ Μήκυς και Γλέζος μπήκαν στη Βουλή και κάθησαν στις θέσεις των επίσημων, αριστερά του προεδρείου (δεξιά κάθονται τα μέλη της κυβέρνησης). Και βέβαια, παρακολούθησαν τη συνεδρίαση όπως επιβάλλεται από το πρωτόκολλο. Σαν πολιτισμένοι κοινοβουλευτικοί άνδρες. Τα αγωνιστικά σόου είναι για τους εκτός Βουλής Χαχόλους.
♦Χωρίς σχόλια, παραθέτουμε την πρώτη παράγραφο από την κεντρική ομιλία του Βενιζέλου στη Βουλή: «Κυρίες και κύριοι Βουλευτές, επιτρέψτε μου πριν από οτιδήποτε άλλο, να χαιρετίσω την παρουσία στην αίθουσα αυτή, του Μίκη Θεοδωράκη και του Μανόλη Γλέζου, δυο πραγματικών, ζωντανών ιστορικών μνημείων της χώρας μας, που εκφράζουν την αγωνία τους και την αγωνία του ελληνικού λαού και μας τιμούν με την παρουσία τους εδώ».
♦ Ελεγε και ξαναέλεγε ο Βενιζέλος, για να δικαιολογήσει την επιβολή του Αγγλικού Δικαίου όχι μόνο στη νέα δανειακή σύμβαση, αλλά και στα νέα ομόλογα που θα εκδοθούν στο πλαίσιο του PSI: «Δεν μπορεί ο δανειζόμενος να καθορίζει τους όρους της δανειακής σύμβασης». Τότε γιατί το 90% του σημερινού χρέους διέπεται από το Ελληνικό Δίκαιο; Τόσο φτηνιάρικο επιχείρημα δεν το περιμέναμε από τον κύριο καθηγητή.
♦ Στην κερκίδα των οπαδών της «Ομόνοιας», της αριστερής ομάδας στην Κύπρο, εμφανίστηκε ένα πανό που έγραφε: «ΔΕΝ μοιράστηκαν τα κέρδη ΣΑΣ – ΔΕΝ θα πληρώσουν την κρίση ΣΑΣ –Αλληλεγγύη στον Ελληνικό Λαό – Θύρα 9». Χριστόφια, έρχεται και η δική σου σειρά.
♦ Δεν μας είπε ο Χρυσοχοΐδης, το διάβασε αυτή τη φορά το Μνημόνιο; Την υπογραφή του, πάντως, την έχει βάλει φαρδιά-πλατιά αυτός ο… αντιμνημονιακός. Σε κάποιου είδους κατάθλιψη, πάντως, πρέπει να έχει πέσει, γιατί δεν τον είδαμε καθόλου… ζωηρό, ούτε στη Βουλή ούτε στα ΜΜΕ. Μπορεί να σκέφτεται στα σοβαρά, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις, ν’ αναζητήσει κι αυτός κάποια συμφωνία με τον Βενιζέλο και να μην κατέβει υποψήφιος, μολονότι πριν μια βδομάδα διαβεβαίωνε ότι θα είναι υποψήφιος οπωσδήποτε.