♦ Τι σας λέγαμε την προη-γούμενη εβδομάδα, ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχουν ταυτόσημη στάση στο θέμα της ανεξαρτητοποίησης του Κοσσυφοπέδιου; Ιδού τι έγραψε ο πάντα καλά ενημερωμένος περί τα μυστικά της Χαρ. Τρικούπη Τ. Παππάς στην «Ελευθεροτυπία» της Κυριακής: «Η επίσημη ανακοίνωση-παρότρυνση προς την κυβέρνηση “να μη σπεύσει να αναγνωρίσει το νέο κράτος” εισπράχθηκε από πολλούς βουλευτές ως δειλή κίνηση ενθάρρυνσης να περιμένει και να το πράξει στο μέλλον».
♦ Οπως διαβάσαμε στον Τύπο, «είναι καιρός να λειτουργήσουμε ως σύγχρονο αριστερό κόμμα, με προτάσεις και όχι μόνο με καταγγελίες», λέει ο Α. Τσίπρας στους συνεργάτες του. Απ’ αυτό και μόνο μπορεί να καταλάβει κανείς, ότι ο ΣΥΝ δεν έχει καμιά σχέση με μια αριστερά της πάλης και της ανατροπής, αλλά με μια αριστερά της διαχείρισης, με μια αστική-καθεστωτική αριστερά. Διότι, η αριστερά της ανατροπής δεν καταγγέλλει απλώς, όπως κουτοπόνηρα της φορτώνει ο κάθε Τσίπρας, αλλά αποκαλύπτει, καταγγέλλει και διεκδικεί, στηρίζοντας κινήματα. Η καθεστωτική αριστερά κάνει «θετικές προτάσεις», που θα τη φέρουν πιο κοντά στη διαχείριση της αστικής εξουσίας.
♦ Ούτε στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ θα πάει ο Σημίτης. Λογικό. Θα του την είχε στημένη η κλάκα του Πολυζωγόπουλου. Πάντως, το φέρει πολύ βαρέως ο «αναλώσιμος» που τον έχουν στο φτύσιμο ακόμα και στο κόμμα με το οποίο επί οκταετία προβαλλόταν ως «ο καταλληλότερος».
♦ Θα μας τρελλάνει ο κ. Γιώργος Δελαστίκ. Την προηγούμενη εβδομάδα έγραφε πονεμένη ελεγεία για την ήττα του Τ. Παπαδόπουλου και μπινελίκωνε (πολιτικά πάντα) τον Δ. Χριστόφια και μετά την εκλογή του τελευταίου έγραψε ότι «ήρθη μια ιστορική ανωμαλία του κυπριακού πολιτικού συστήματος» και ότι «η εκλογή του συνιστά σπάσιμο πολιτικών ταμπού». (Στο «Εθνος» όλ’ αυτά, όπου εμφανίζεται ο ντόκτορ Τζέκιλ, αφήνοντας τον μίστερ Χάιντ στο «Πριν».
♦ Ποιοι ακριβώς δημοσιογράφοι, άνδρες και γυναίκες, έλαβαν μέρος στην τριήμερη εκδρομή στην Αίγυπτο, που οργάνωσε ο μεγαλοκαπιταλιστής Ν. Σαουΐρις, ιδιοκτήτης (και) της WIND; Mάταια περιμένουν οι εργαζόμενοι της εταιρίας να δουν τις καταγγελίες τους δημοσιευμένες. Ο Σαουΐρις δίνει διαφήμιση και ταΐζει παπαγαλάκια.
♦ Δεν έχουμε ν’ ανησυχούμε καθόλου για το διοξείδιο του άνθρακα που εκλύεται από βιομηχανίες, αυτοκίνητα και άλλες μηχανές εσωτερικής καύσης. Είναι σαν να πίνουμε ένα ωραίο αναψυκτικό! Το είπε ο μέγας μάνατζερ (της ΔΕΗ) Τ. Αθανασόπουλος. Τι άλλο θ’ ακούσουμε από τους ξεσαλωμένους δεξιούς;
♦ Αύξηση κερδών κατά 54% ανακοίνωσε για το 2007 και η Alpha Bank. Σιγά-σιγά συμπληρώνεται το «παζλ» και βλέπουμε τις ναυαρχίδες του ελληνικού καπιταλισμού να καταγράφουν αύξηση καθαρών κερδών πάνω από 50%. Την ίδια στιγμή, οι μισθοί και οι συντάξεις καθηλώνονται στο 3-4% και ως αιτία για τη νέα αντιασφαλιστική αλλαγή προβάλλεται η… δημοσιονομική ανισορροπία. «Τι θέλετε, να μοιράσουμε τα κέρδη;», ρωτούσε την περασμένη εβδομάδα ο Γκαργκάνας…