♦ Προσκύνησε το μητσοτακέικο ο Καραμανλής. Πήγε στην Αυστραλία και όχι μόνο είχε τη Ντόρα πρώτη μούρη σε όλες τις εκδηλώσεις, αλλά οι ίδιοι οι συνεργάτες του φρόντιζαν να ενημερώσουν τους δημοσιογράφους για το (πολιτικό) ειδύλλιο μεταξύ των δύο. Οι απειλές του Δρακουμέλ (συνέντευξη στην κυριακάτικη «Καθημερινή» προ τριών εβδομάδων) έπιασαν τόπο. Ο Καραμανλής κατάλαβε ότι οι εκλογές μπορεί να είναι και ντέρμπι (δεν τον βοηθά και ο εκλογικός νόμος) και έσπευσε να κλείσει συμμαχία με τον «προαιώνιο εχθρό» του καραμανλισμού.
♦ Αυτοκτόνησε με απαγχονισμό (όχι με χαρακίρι, ο άθλιος!) ο εμπλεκόμενος σε σκάνδαλο υπουργός Γεωργίας της Ιαπωνίας. Οι «δικοί μας» έχουν πάντοτε… υγιή αντίδραση σ’ αυτά τα ζητήματα. Δεν παραιτούνται καν! Ο ήλιος και η θάλασσα τους κάνουν ν’ αγαπούν τη ζωή!
♦ Σε τι συνίστατο το σκάνδαλο που οδήγησε στην πρώτη μετά το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο αυτοκτονία Ιάπωνα υπουργού; Κατηγορούνταν ότι δωροδοκήθηκε από επιχειρηματίες που ασχολούνται με δημόσια έργα («νταβατζήδες» στη νεοελληνική). Οπως βλέπετε, οι μίζες δεν είναι προνόμιο της ψωροκώσταινας. Αποτελούν συνήθεια και στις χώρες του ανεπτυγμένου καπιταλισμού.
♦ «Η Ελλάδα απέδειξε για άλλη μια φορά ότι βάζει μεγάλους στόχους και τους πετυχαίνει», δήλωσε ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος, αναφερόμενος… στον τελικό του Champions League. Πάντα γίγαντας, πάντα τεράστιος ο Αντώναρος.
♦ Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως, τον ξεπέρασε σε γελοιότητα ο αρχηγός της μπατσαρίας Δημοσχάκης, ο οποίος, πριν καλά προλάβει ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη, είχε έτοιμη ημερήσια διαταγή με το εξής περιεχόμενο: «Η ΕΛ.ΑΣ. δυνατή, οργανωμένη και αποτελεσματική, δόξασε για μία ακόμη φορά την πατρίδα μας σε όλη την υφήλιο». Κατάφερε έτσι να μπει στο στόχαστρο του Βύρωνα, ο οποίος αναγκαστικά περιορίστηκε σε μια λιτή δήλωση. Οταν ο υφιστάμενος κλέβει τη δόξα του προϊστάμενου, ο τελευταίος έχει κάθε δικαίωμα να τον ξηλώσει στις επόμενες κρίσεις.
♦ Μόνο ένα από τα συγκροτήματα των ΜΜΕ πανηγύριζε ολημερίς για την επαναγορά του ομολόγου του ΤΣΠΕΑΘ από την Proton Bank: το συγκρότημα Αλαφούζου. Ντουντούκα έβγαλε ο ΣΚΑΙ και μας πήρε τ’ αυτιά επί μια ολόκληρη μέρα: «Με κέρδος πούλησε το ομόλογο το ΤΣΠΕΑΘ. Δεν ξέρουμε αν η φαμίλια Αλαφούζου έχει «παρτίδες» με την Proton Bank. Εκείνο που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι ο πρόεδρος του ΤΣΠΕΑΘ Δ. Καπράνος είναι επίλεκτο στέλεχος του συγκεκριμένου συγκροτήματος. Αρα, μπορείτε να κάνετε όποιον συνειρμό θέλετε.
♦ Πολυζωγόπουλος και Αλογοσκούφης συμφώνησαν να αφήσουν τα μεγάλα ζητήματα για μετά τις εκλογές. Οπου μεγάλα ζητήματα βάλτε τη λέξη Ασφαλιστικό. Νέο πόστο για τον εργατοπατέρα, ίδιο το έργο που επιτελεί, με προσαρμογή μόνο ως προς το ύφος.