♦ Τι σας λέγαμε προ καιρού; Οτι το «κόμμα» Παπαθεμελή γίνεται με τις ευλογίες της Ρηγίλλης; Τώρα το γράφουν και οι ρεπόρτερ των αστικών εφημερίδων που καλύπτουν το ρεπορτάζ ΝΔ. Ο λόγος προφανής: να κόψει ο Παπαθεμελής από τον Καρατζαφέρη το κρίσιμο εκείνο ποσοστό που θα του επέτρεπε να μπει στη Βουλή. Τούτο σημαίνει ότι το «κόμμα» Παπαθεμελή θα στηριχτεί… ποικιλοτρόπως. Ο Παπαθεμελής, πάντως, διαβεβαίωσε, ότι το κόμμα του δε θα είναι κόμμα συνταξιούχων, αλλά θα στηρίζεται σε νέα άφθαρτα πρόσωπα. Δηλαδή, ο ίδιος (νεότατος, ως γνωστόν) και κάποια άλλα χριστιανόπουλα του κατηχητικού.
♦ Το διαβάσαμε στο Indymedia, σε ανακοίνωση σχετική με τις φοιτητικές διαδικασίες. Σε αμφιθέατρο «Κωστής Νικηφοράκης» έχει μετονομαστεί το πρώην ξύλινο αμφιθέατρο του Πολυτεχνείου Κρήτης. Εκεί που γίνονται οι συνελεύσεις. Προφανώς, η μετονομασία έγνε από τους καταληψίες φοιτητές και μπράβο τους γι’ αυτό. Απόφαση ταιριαστή με την αγωνιστική άνοιξη που περνά το φοιτητικό κίνημα.
♦ Ξαναχτύπησε ο Πάγκαλος από το Mega. Δεν παίρνω πίσω τίποτε απ’ όσα είπα για το άσυλο, επανέλαβε. Και φυσικά, ο Γιωργάκης και οι υπόλοιποι έκαναν πως δεν κατάλαβαν. Τι αποδεικνύει αυτή η ανοχή; Οτι ο Πάγκαλος είναι σε συνεννόηση με τον Γιωργάκη. Κάποιος πρέπει να λέει τις πιο ακραίες κατασταλτικές θέσεις του ΠΑΣΟΚ, για να κρατιέται η επαφή με τα συντηρητικά στρώματα των «νοικοκυραίων».
♦ «Για το συλλαλητήριο, σύμφωνα με πληροφορίες του “Ε.Τ.”, ο υπουργός Δημόσιας Τάξης έχει δώσει εντολή να επιδιωχθούν και να γίνουν συλλήψεις – ακόμα και μαζικές – σε περίπτωση που εκδηλωθούν επεισόδια, ακολουθώντας όμως το δόγμα της “ασφαλούς σύλληψης”. Στο πλαίσιο αυτό χτες κλιμάκιο αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ. υπό τον Αττικάρχη, υποστράτηγο Ασημάκη Γκόλφη, επανεξέτασε τα σχέδια και πραγματοποίησε αυτοψία στα σημεία όπου θα στηθούν οι παγίδες για τη σύλληψη πιθανών ταραξιών» («Ελεύθερος Τύπος», 1.3.07). Χρειάζεται μήπως κανένα δικό μας σχόλιο;
♦ Πρέπει να ‘χει εμμονή με τα υπερπολυτελή «Four Seasons» ο Χριστόδουλος. Δεν εξηγείται πως και στο Μιλάνο που πετάχτηκε για ένα διήμερο πρόσφατα, στο ξενοδοχείο της ίδιας αλυσίδας έμεινε. Και πλήρωσε -όπως έγραψε το «Πρώτο Θέμα»- 3.500 ευρώ για ένα διήμερο (τζάμπα!). Αλήθεια, τι γύρευε στο Μιλάνο και ποια ήταν η παρέα του;
♦ Για τις 13 Μάρτη αναβλήθηκε η δίκη των δύο συλληφθέντων της πανεκπαιδευτικής πορείας της 1ης Μάρτη. Θα γίνει στο αυτόφωρο στην Ευελπίδων και η μαζική παρουσία είναι αυτονόητη υποχρέωση.