Μετά το γήπεδο Μελισσανίδη, για το οποίο δεν υπάρχει δεκάρα τσακιστή, οι οπαδοί της ΑΕΚ καλούνται να πιστέψουν πως έχουν κάθε συμφέρον να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ, προκειμένου στη Νέα Φιλαδέλφεια να χτιστεί το… γήπεδο Βασιλόπουλου. Δεν είναι καλαμπούρι, αλλά δημοσίευμα στην ΕφΣυν, που επικαλείται τον ίδιο το δήμαρχο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας. Πριν από μερικές μέρες, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών Ι. Καλαμπόκης δήλωνε πως ο Δήμος θα απευθυνθεί στο ΤΕΕ για να του απαντήσει αν στο υπάρχον οικόπεδο της ΑΕΚ (χωρίς καταπάτηση του Αλσους) μπορεί να χτιστεί γήπεδο προδιαγραφών ΟΥΕΦΑ. Τώρα, ο δήμαρχος Βασιλόπουλος παρουσιάζει τη θετική απάντηση (χωρίς τη βοήθεια του ΤΕΕ): όχι μόνο γήπεδο, αλλά στάδιο, που θα στεγάσει και τα τμήματα της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, μπορεί να κατασκευαστεί. Και θα το κατασκευάσει ο Δήμος, με τη βοήθεια και της Περιφέρειας!
Πάρε κόσμε, τ’ αφεντικό τρελάθηκε και τα ‘βαλε όλα τζάμπα! Πέρα από την ψηφοθηρική γραφικότητα, όμως, οι κίνδυνοι κάνουν την εμφάνισή τους σε καθημερινή βάση. Η βουλευτής Ε. Αυλωνίτου εμφανίστηκε ξημερώματα σε αθλητική τηλεοπτική εκπομπή για να δηλώσει ότι «δεν θα τα χαλάσουμε για δυο δέντρα. Η ΑΕΚ θα φτιάξει το γήπεδό της με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ» και πως «ο κωδικός για τα 20 εκατ. της Περιφέρειας υπάρχει και έχει εγκριθεί». Ο δε αντιπεριφερειάρχης Ανατολικού Τομέα Π. Φιλίππου πήγε σε εκδήλωση των παλαιμάχων, για να δηλώσει παρουσία του Μελισσανίδη: «Θα βρούμε μια άκρη με το γήπεδο. Δεν θα τα χαλάσουμε για 2 και 3 στρέμματα». Δήλωση που χαροποίησε το παπαγαλάκι που διαχειρίζεται το βασικό «υπαλληλικό» σάιτ.