Το πρωί της Πέμπτης το ανήγγειλε ως αποκλειστικό η φυλλάδα που διακινεί τη γραμμή Μελισσανίδη: «Τελείωσε κι αυτό… Εγκρίθηκε η μελέτη – Η αρμόδια Υπηρεσία του Υπουργείου εξέτασε ενδελεχώς τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων της “Αγια-Σοφιάς'', άναψε το “πράσινο φως'' και βρίσκεται ήδη στα χέρια του Πάνου Σκουρλέτη για το τελικό “ΟΚ''». Λίγο πριν το μεσημέρι βγήκε ο ίδιος ο Σκουρλέτης στη ραδιοφωνική εκπομπή του Χατζηνικολάου και το επιβεβαίωσε: «Νομίζω ότι πλησιάζουν οι μέρες που θα έρθει η εισήγηση από την αρμόδια υπηρεσία. Είναι θέμα ημερών για να ολοκληρωθεί το σκέλος της Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης που αφορά στο δικό μου Υπουργείο. Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτό είναι ένα βήμα. Υπάρχουν μετά και άλλες άδειες».
Το «δικό του υπουργείο», βέβαια, είναι αρμόδιο και για την έκδοση της οικοδομικής άδειας. Για «τα πάντα όλα» όπως θα έλεγε ο Αλέφαντος. Αλλά ο Σκουρλέτης έκανε τη ντρίπλα για να αποφύγει το ερώτημα «και πότε θα βγει η άδεια;». Αλλωστε, η συμφωνία με τον Μελισσανίδη είναι να του δώσουν σ' αυτή τη φάση την έγκριση της ΜΠΕ και μετά… βλέπουμε. Μήπως θα είναι για πάντα κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ;
Φυσικά, πρόκειται για καραμπινάτη παρανομία και σ' αυτό το στάδιο. Μπορεί οι ΜΠΕ να εξετάζονται ανεξάρτητα από το ιδιοκτησιακό, όμως εν προκειμένω δεν προβλήθηκε ο ισχυρισμός ότι ένας ιδιώτης, που δεν είναι ιδιοκτήτης ενός ακινήτου, θέλει να δει αν μπορεί να εγκριθεί η ΜΠΕ, προκειμένου να αγοράσει το ακίνητο.
Εδώ ο ιδιώτης που υπέβαλε τη ΜΠΕ είναι γνωστός («Δικέφαλος 1924» ΑΕ) και είναι επίσης γνωστό ότι δεν μπορεί να αποκτήσει το συγκεκριμένο ακίνητο.
Επομένως, έπρεπε να του επιστραφεί η ΜΠΕ χωρίς δεύτερη συζήτηση.
Ο Λαφαζάνης αρχικά και ο Σκουρλέτης στη συνέχεια έβαλαν παρανόμως τις υπηρεσίες να ασχοληθούν με τη συγκεκριμένη ΜΠΕ, λειτουργώντας σαν υπηρέτες του Μελισσανίδη, με τον οποίο είναι γνωστά τα αλισβερίσια του ΣΥΡΙΖΑ (Φλαμπουράρης και Στρατούλης) πριν ακόμα σχηματίσει κυβέρνηση. Ετσι, προσπαθούν να δημιουργήσουν τετελεσμένα και στις υπηρεσίες που ασχολούνται με την ουσία (κυρίως στο Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου) και στο Δικαστήριο που θα εξετάσει την αγωγή μέλους της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ κατά της γενικής συνέλευσης που παραχώρησε το ακίνητο στην εταιρία του Μελισσανίδη.