Οταν ακούς μεγαλεπήβολα σχέδια, που τροποποιούν άλλα προηγούμενα, τα οποία σκάλωσαν στο ΣτΕ, τότε κάποιο λάκο έχει η φάβα. Ο γνωστός «Ομέρ Πριόνης» δήμαρχος Αθήνας βάζει το ΤΕΕ στο σχέδιο της λεγόμενης «διπλής ανάπλασης», που έχει σκαλώσει αφού μπλοκαρίστηκε στο ΣτΕ η κατασκευή του τεράστιου εμπορικού κέντρου του Βωβού στον Ελαιώνα. Δεν έχουμε προλάβει να ψάξουμε το θέμα, είμαστε όμως σίγουροι ότι σύντομα θα υπάρξουν στοιχεία που θα αποκαλύπτουν το «λάκο». Δεν θα εκπλαγούμε καθόλου, αν κάποια στιγμή δούμε τον Βωβό να ξεμυτάει στην υπόθεση του περάσματος των προσφυγικών πολυκατοικιών στην ιδιοκτησία του ΤΕΕ.
Ανεξάρτητα απ’ αυτό, όμως, καλά θα κάνουν ΤΕΕ και Κακλαμάνης να ξεχάσουν το πρώην πάρκινγκ στη συμβολή Χ. Τρικούπη-Ζωοδ. Πηγής-Ναυαρίνου. Αυτό έχει γίνει ήδη πάρκο, με πρωτοβουλία ευαίσθητων ανθρώπων, που το καθάρισαν, το φύτεψαν, το περιποιούνται και το έχουν μετατρέψει σε μια ανάσα δροσιάς, κοινωνικότητας και πολιτιστικής δημιουργίας στο κέντρο της Αθήνας. «Δεν έχω αντιληφθεί να υπάρχει πάρκο, ένα πάρκινγκ είναι», δήλωσε προκλητικά ο Κακλαμάνης στη συνέντευξη Τύπου, ενώ ο πρόεδρος του ΤΕΕ υπήρξε πιο προσεκτικός, ρίχνοντας το βάρος στην ανταλλαγή του οικοπέδου (που είναι ιδιοκτησίας του ΤΕΕ) με τα προσφυγικά της Λ. Αλεξάνδρας. Ο Κακλαμάνης δεν μπορεί να «δει» πάρκο εκεί που οι άνθρωποι φυτεύ-ουν δέντρα και τα περιποιούνται για να μεγαλώσουν. Αυτός «βλέπει» πάρκο μόνο εκεί που υπήρχαν αιωνόβια δέντρα και στέλνει τις υπηρεσίες του να τα γκρεμίσουν, λες και γκρεμίζουν πασχαλιάτικες γιρλάντες, όπως έκανε στο παρκάκι στη συμβολή Κύπρου και Πατησίων. Οπως δεν του πέρασε εκεί και το παρκάκι έχει γίνει χώρος συσπείρωσης ανθρώπων που θέλουν να παραμείνει πάρκο, έτσι δεν θα περάσει και οποιοδήποτε σχέδιό του να παραδώσει στην «ανάπτυξη» το νεότευκτο πάρκο των Εξαρχείων, εάν και όταν το πάρει με ανταλλαγή από το ΤΕΕ. Το πρώην πάρκινγκ έχει γίνει πάρκο και τέτοιο θα παραμείνει.