Πάντοτε πιστεύαμε, ότι αργά ή γρήγορα ο Κ. Κιλτίδης θα κατέβαζε την κάλπικη σημαία της δήθεν υπεράσπισης του δασικού πλούτου της χώρας και θα σήκωνε την πραγματική σημαία, του αποχαρακτηρισμού δασών και δασικών εκτάσεων. Δεν γνωρίζουμε εάν ο νεοδημοκράτης βουλευτής Ι. Μπούγας και ο Κ. Κιλτίδης είχαν συνεννοηθεί για το ερώτημα που θα του έθετε ο πρώτος, κατά την κατάθεση του δεύτερου στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής, για τους «καταταλαιπωρούμενους» από τις δασικές υπηρεσίες πολίτες: «Διαπιστώνετε και εκ της θέσεώς σας ότι οι πολίτες καταταλαιπωρούνται από τις δασικές υπηρεσίες και αυτό οφείλεται στην πολυνομία, στο δυσνόητο των διατάξεων οι οποίες διέπουν τη δασική νομοθεσία. Οφείλεται επίσης στην έλλειψη δασολογίου… και ιδίως στο γεγονός ότι υπεισέρχεται η υποκειμενική κρίση των δασικών οργάνων. Ολα αυτά, λοιπόν, θα πρέπει να αντιμετωπιστούν αμέσως και με θεσμικού και με διοικητικού χαρακτήρα μέτρα, διότι οι διαπιστώσεις δεν αρκούν».
Ας θυμηθούμε λίγο ποιοι βάζουν διαχρονικά αυτά τα ζητήματα. Δεν είναι ανάμεσα στους άλλους οι εκπρόσωποι των οικοδομικών συνεταιρισμών, οι οποίοι έχουν καταπατήσει δάση και δασικές εκτάσεις τα οποία θέλουν να οικοδομήσουν; Δεν είναι ο Κ. Μητσοτάκης που έβαλε ως έργο ζωής τον αποχαρακτηρισμό των δασικών εκτάσεων που τις θεωρεί υπερβολικά πολλές στην Ελλάδα;
Τι απάντησε στον συνάδελφό του ο… μετρ της δασολογίας, που ανοιχτά ειρωνεύεται τους δασολόγους που τον καταγγέλλουν για τη δασοκτόνα πολιτική του;
«Σε ό,τι αφορά δε το άλλο που θέσατε εισαγωγικά, είναι δεδομένο ότι καταταλαιπωρούνται. Και ξέρετε καλύτερα από εμένα ότι σε εσάς και σε κάθε διοικητικό παράγοντα και στα υπουργεία προστρέχουν οι πολίτες όταν αγοράζουν κατά την ευθύνη των συμβαλλομένων –αυτό που έγινε προφανώς και στη συγκεκριμένη επίμαχη έκταση– και κατόπιν όταν πάνε για να αξιοποιηθεί με ερώτημά τους, το Δασαρχείο με πράξη χαρακτηρισμού –αν δεν έχει γίνει, γιατί είναι ιστορική και επιστημονική η πράξη χαρακτηρισμού– αποφαίνεται ότι είναι δασικό και αρχίζει το τραγικό δράμα εκατοντάδων έως χιλιάδων πολιτών και οργανωμένων, θα έλεγα, πολιτών»
Τα δικά μας σχόλια περιττεύουν, όταν φανερά ο υφυπουργός Δασών αναλαμβάνει υπό την προστασία του τους καταπατητές των οικοδομικών συνεταιρισμών.