Στο δημοσίευμά μας στο προηγούμενο φύλλο για τις καταστροφές σε Ρόδο, Κάλυμνο και Ψέριμο σχολιάζαμε ως εξής τις κυβερνητικές εξαγγελίες για την άμεση εκταμίευση ποσού ώστε να γίνουν αντιπλημμυρικά έργα: «Το ποσό είναι αστείο και κανείς δεν ξέρει πότε και αν θα εκταμιευθεί ολόκληρο. Αλλά και αν εκταμιευθεί, θα γίνουν το πολύ μερικά πασαλείμματα, μπας και συμμορφωθεί κάπως η κατάσταση για να μη ξανασπάσει η τουριστική βιτρίνα τους επόμενους μήνες. Στην επόμενη νεροποντή κάποια άλλη πόλη θα πνιγεί. Μετρήστε πόσες πόλεις πνίγηκαν την τελευταία δεκαετία».
Σε δυο μέρες, αυτό που προβλέπαμε συνέβη στο Αργος. Με μια νεκρή (μετανάστρια από τη Σερβία που κατοικούσε σ' ένα άθλιο υπόγειο) και τεράστιες καταστροφές πάλι. Οι δυο χείμαρροι που διασχίζουν την πόλη πλημμύρισαν και μετέτρεψαν την πόλη σε λίμνη, ενώ καταστράφηκαν και σημαντικές υποδομές (μια γέφυρα, δρόμοι κ.ά).
Οι χείμαρροι δεν είχαν καθαριστεί γιατί δεν υπάρχει προσωπικό σε δήμο και περιφέρεια, ούτε λεφτά για εργολαβίες. Στον Ξηριά, τον ένα χείμαρρο, υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές που κανένας δεν φρόντισε να γκρεμίσει, για να διευρυνθεί η κοίτη. Μελέτες υπάρχουν από παλιά, όμως ποτέ δεν εφαρμόστηκαν. Κάθε φορά που πλημμύριζαν οι χείμαρροι, γίνονταν κάποια πασαλείμματα άρπα-κόλλα και το πρόβλημα κουκουλωνόταν.
«Την Κυριακή ζήσαμε μια θεομηνία», δήλωσε ο δήμαρχος της πόλης. Φαίνεται πως ο θεός του έχει κάποιο πρόβλημα με τους κατοίκους του Αργους και αποφάσισε να τους τιμωρήσει. Ποια ήταν η «θεομηνία»; 100 χιλιοστά βροχής, εκ των οποίων τα 60 έπεσαν σ’ ένα τρίωρο. Κάθε άλλο παρά ακραία τιμή, όπως δηλώνουν οι επιστήμονες του Εθνικού Αστεροσκοπείου, οι οποίοι μέτρησαν την τιμή μέσω του σταθμού που διατηρούν στο Αργος. Οι πλημμύρες (προχτές σε Ρόδο, Κάλυμνο, Ψέριμο, χτες στο Αργος, αύριο κάπου αλλού) δεν οφείλονται σε κάποια ακραία φαινόμενα, σπάνια για την Ελλάδα, αλλά στην πλήρη αδιαφορία για την πολιτική προστασία, για την κατασκευή και τη συντήρηση αντιπλημμυρικών έργων. Θα το ξαναπούμε: αν παλιότερα γινόταν και κάποιο έργο, στην εποχή των Μνημονίων και του μηδενισμού του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων και των κονδυλίων που διοχετεύονται στις τοπικές αρχές, τα πάντα έχουν αφεθεί στο… έλεος του Θεού.