Προκλητική ήταν η απάντηση που έδωσε ο υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ Σ. Καλογιάννης στη βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ Ε. Αμανατίδου για την παράνομη χρήση στείρων από τα μεταλλεία της εταιρίας Ελληνικός Χρυσός ΑΕ στην κατασκευή του οδικού δικτύου της Χαλκιδικής και στην παραγωγή μπετόν, θέμα το οποίο ανακίνησε η «Κ» (έχουμε κατ’ επανάληψη γράψει τις τελευταίες εβδομάδες). Ο υφυπουργός ισχυρίστηκε ότι με βάση μια Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) του 1999 εξετάζεται η περίπτωση καταλληλότητας των στείρων (που είναι τα υπολείμματα μεταλλείων που απομένουν μετά την εξόρυξη μεταλλευμάτων) για τη χρήση τους σε έργα οδοποιίας. Επικαλέστηκε ακόμη έγγραφο της Δι-εύθυνσης Περιβάλλοντος της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Χαλκιδικής (ΝΑΧ), σύμφωνα με το οποίο εξετάζονται δείγματα των στείρων σε εξειδικευμένα εργαστήρια του ΕΜΠ και του ΑΠΘ και βρέθηκε ότι είναι αδρανή!
Αυτή την εκδοχή της αρμόδιας Διεύθυνσης της ΝΑΧ, που έσπευσε να υιοθετήσει ο Σ. Καλογιάννης, την πληροφορούμαστε για πρώτη φορά. Εμείς είχαμε επικοινωνήσει με αρκετούς από τους εμπλεκόμενους παράγοντες στην παράνομη (σύμφωνα με το άρθρο 83 του Κανονισμού Μεταλλευτικών και Λατομικών Εργασιών) διακίνηση των στείρων και κανείς τους (ούτε ο αρμόδιος αντινομάρχης) δεν τόλμησε να μας αμφισβητήσει.
Εάν η ΝΑΧ παίρνει πράγματι δείγματα στείρων και κατόπιν εξέτασης αυτά βρίσκονται αδρανή, όπως ισχυρίζεται, τότε γιατί ο Δήμος Σταγείρων-Ακάνθου στις 12 Μάρτη αποφάσισε να μην επιτρέψει την με οποιοδήποτε τρόπο χρήση των στείρων από το μεταλλείο της εταιρίας Ελληνικός Χρυσός ΑΕ, πριν πάρει δείγματα των στείρων και τα στείλει σε εξειδικευμένα εργαστήρια;
Το μέλος της διοίκησης του Δήμου και μέλος της επιτροπής που συγκροτήθηκε γι’ αυτό το ζήτημα, Τόλης Παπαγεωργίου, δημοσίευσε στην ιστοσελίδα του απόσπασμα της 2ης Τεχνικής Εκθεσης της Επιτροπής Ελέγχου Τήρησης των Περιβαλλοντικών Ορων, που αναφέρει τα εξής: «Εκτός από τα στείρα που φιλοξενούνται στο χώρο απόθεσης του Καρακολίου (σ.σ. χώρος του μεταλλείου της Ελληνικός Χρυσός ΑΕ), αρκετά μεταλλοφόρα μπάζα προγενέστερων εξορυκτικών δραστηριοτήτων εντοπίζονται στοκαρισμένα και εκτεθειμένα, αποτελώντας και αυτά με τη σειρά τους εν δυνάμει ρυπογόνες εστίες. Οι σχετικά υψηλές συγκεντρώσεις σιδήρου, αρσενικού, μολύβδου, ψευδαργύρου, καδμίου, θείου και θειικών και οι καθοδικές τάσεις στις τιμές τους συνιστούν ένα δυναμικό μεταλλικό φορτίο που σε καμία περίπτωση δεν χαρακτηρίζει αδρανή στείρα υλικά». Υποθέτουμε ότι ο Τ. Παπαγεωργίου, εκτός από τη δημοσίευση αυτού του κειμένου, θα επικαλέστηκε αυτή την τεχνική έκθεση και στην προαναφερθείσα συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Σταγείρων-Ακάνθου. Κανένας παράγοντας από το δημοτικό και νομαρχιακό συμβούλιο δεν τόλμησε να τον διαψεύσει και να προβάλει ένσταση για την απόφαση του δημοτικού συμβουλίου Σταγείρων-Ακάνθου για τον έλεγχο των στείρων.