Η «Ωρα για σπορ», μια ΑΕΚτζίδικη εφημερίδα ελεγχόμενη απόλυτα από τον Μελισσανίδη, κυκλοφόρησε την Παρασκευή 6 Ιούνη με πρωτοσέλιδο θέμα «Αλσος εγκατάλειψης». Εστειλαν ανθρώπους, έβγαλαν φωτογραφίες και έκαναν «ρεπορτάζ» για να πουν ότι το Αλσος της Νέας Φιλαδέλφειας είναι παρατημένο και γι’ αυτό πρέπει να το πάρει ο Μελισσανίδης να το κάνει κούκλα! Ψέγουν, δε, για υποκρισία αυτούς που αντιτίθενται στα σχέδια του μεγαλοκαπιταλιστή. Το συγκεκριμένο «ρεπορτάζ» αναδημοσιεύτηκε αυθημερόν από όλες τις οπαδικές ιστοσελίδες της ΑΕΚ, σημάδι ότι έπεσε «γραμμή» από «ψηλά».
Πολύ φτηνιάρικο το κόλπο, μπορεί να πιάσει μόνο σε ανεγκέφαλους και μάλιστα εκτός Νέας Φιλαδέλφειας. Εστω και παρατημένο (όπως ολόκληρος ο δασικός πλούτος της χώρας) το συγκεκριμένο Αλσος εξακολουθεί να είναι δάσος. Κόσμος το επισκέπτεται, κάνει τη βόλτα του και τα πικνίκ του, την άθλησή του κτλ. Κι είναι αυτός ο κόσμος που απαιτεί τη διάθεση κονδυλίων για τη φροντίδα του Αλσους. Ενώ ο Μελισσανίδης θέλει να πάρει ένα δάσος και να το μετατρέψει σε περιβάλλοντα χώρο πρασίνου για τις μπίζνες που προωθεί.
Το συγκεκριμένο δημοσίευμα, φτιαγμένο σύμφωνα με τα διδάγματα της «σχολής Γκέμπελς», αποδεικνύει ότι ο μεγαλοκαπιταλιστής ζορίζεται. Εκεί που έδειχνε σίγουρος, μετά και την παρασκηνιακή συμφωνία του με τον ΣΥΡΙΖΑ, βλέπει πλέον τον κόσμο της Νέας Φιλαδέλφειας και των γύρω περιοχών να ορθώνει το ανάστημά του. Μια ματιά στους μεγαλύτερους ειδησεογραφικούς ιστότοπους της πόλης το δείχνει. Με τη σωστή ενημέρωση όλων των κατοίκων για τους καταστροφικούς σχεδιασμούς του Μελισσανίδη, η γκεμπελίστικη προπαγάνδα θα ξεμασκαρευτεί σε όλο τον κόσμο και το μέτωπο για την υπεράσπιση του Αλσους θα δυναμώσει.