Θυμίζουμε ότι ο υφυπουργός Γεωργίας Κ. Κιλτίδης, προκειμένου να νομιμοποιήσει εκ των υστέρων τον αποχαρακτηρισμό του δάσους των 8.800 στρεμμάτων της Ουρανούπολης Χαλκιδικής και τη μεταβίβασή του στη μονή Βατοπεδίου για οικοπεδοποίηση, έκανε αποδεκτή την 161/2008 γνωμοδότηση του Ε’ Τμήματος του ΝΣΚ. Για να δικαιολογήσει δε τόσο την υπογραφή του όσο και την άρνησή του να την πάρει πίσω, λέει διάφορα ευτράπελα, όπως ότι δεν μπορούσε να μην την υπογράψει ή ότι την υπέγραψε γιατί η γνωμοδότηση αυτή λύνει επιστημονικά και εκκρεμή ζητήματα της δασολογικής επιστήμης και δεν προχωρεί σε αποχαρακτηρισμούς δασών!
Από το Νοέμβρη του 2008, με απανωτές εγκυκλίους, ο Κ. Κιλτίδης πιέζει τον Δασάρχη Αρναίας να προχωρήσει σε πράξη χαρακτηρισμού του δάσους της Ουρανούπολης. Δεν έμεινε όμως μόνο στην εγκύκλιο διαταγή για διενέργεια πράξης χαρακτηρισμού. Υπέδειξε τόσο στη Διεύθυνση Δασών της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας όσο και στον Δασάρχη Αρναίας, ότι η έκταση αυτή είναι δασική και όχι δάσος! Συγκεκριμένα, στις 23 Δεκέμβρη, μαζί με την εγκύκλιο διαταγή του για να εκτελεστεί η πράξη χαρακτηρισμού κατά προτεραιότητα, έστειλε και την απάντηση που είχε δώσει στις 3 Νοέμβρη του 2008 στους βουλευτές του ΛΑΟΣ Γεωργιάδη και Πλεύρη, με την οποία υπερασπίζεται την άποψη ότι το δάσος της Ουρανούπολης είναι δασική έκταση. Ιδού απόσπασμα απ’ αυτή την απάντηση: «Πρέπει να τονιστεί εδώ ότι πρόκειται για ερμηνεία όρων, αφού με τα υπάρχοντα στοιχεία δεν υπάρχει αμφιβολία για την πραγματική μορφή της έκτασης, η οποία περιγράφηκε αναλυτικά στο 2468/27.06.07 έγγραφο του Δασάρχη Αρναίας και η οποία αποτελείται από δασική βλάστηση αειφύλλων πλατυφύλλων (πουρνάρι, ρείκι, ασπάλαθος, αριά, αγριελιά). Η ανωτέρω βλάστηση κατατάσσει την έκταση στην κατηγορία των Δασικών Εκτάσεων).
Επ’ αυτού ένα σύντομο σχόλιο. Ο Κ. Κιλτίδης συλλαμβάνεται για μια ακόμη φορά ως ανεπίδεκτος μαθήσεως. Από τη στιγμή που ο Δασάρχης Αρναίας στο 2468/27.06.07 έγγραφό του αναφέρει ότι η βλάστηση αυτή καλύπτει κατά 100% την έκταση, τότε η έκταση αυτή είναι «καραμπινάτο» δάσος. Τελεία και παύλα. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειές του να το παίξει ειδήμων της δασολογικής επιστήμης, άλλο αποδεικνύει ο Κ. Κιλτίδης.
Σε ό,τι αφορά την ενέργειά του να επιβάλλει την άποψή του στο Δασάρχη για το χαρακτήρα της έκτασης, καταρχάς πρέπει να επισημάνουμε, ότι η ενέργεια αυτή συνιστά πρωτοτυπία, διότι δεν συνηθίζεται να υποδεικνύεται από τους υπουργούς ή από υψηλόβαθμους υπηρεσιακούς παράγοντες στους Δασάρχες και στους Διευθυντές Δασών άποψη για τον χαρακτήρα μιας έκτασης ταυτόχρονα με την εντολή για πραγματοποίηση πράξης χαρακτηρισμού μιας έκτασης. Αυτό συνιστά πράξη ωμής επέμβασης που δεν προβλέπεται από τον Ν. 998/1979. Δεύτερο, ενώ έστειλε την απάντησή του στους δύο βουλευτές δεν την παρουσιάζει, σκοπίμως, ως συνημμένο έγγραφο, για να ελιχθεί σε περίπτωση που κατηγορηθεί ότι επεμβαίνει στην πράξη χαρακτηρισμού.
Ενα πράγμα πρέπει να ξέρει ο Κ. Κιλτίδης. Δεν θα βρεθεί Δασάρχης και δασολόγος που θα τολμήσει να βάλει την υπογραφή του κάτω από έγγραφο που θα χαρακτηρίζει το δάσος της Ουρανούπολης ως δασική έκταση, τη στιγμή που αυτή η έκταση καλύπτεται κατά 100% από δασική βλάστηση.
ΥΓ: Την προηγούμενη βδομάδα είχαμε κάνει την εκτίμηση, ότι ο Κ. Κιλτίδης δεν θα έχει την αρμοδιότητα των δασών, γιατί θα την κρατήσει ο Σ. Χατζηγάκης, κατ’ απαίτηση του κομματικού του φίλου Γ. Σουφλιά που θέλει να έχει ελευθερία κινήσεων στην «αναπτυξιακή» πολιτική του και να μην του δημιουργούν προβλήματα οι δασολόγοι και οι υπηρεσιακοί παράγοντες του υπουργείου Γεωργίας. Την Πέμπτη το μεσημέρι ρωτήσαμε τον Κ. Κιλτίδη αν την αρμοδιότητα για τα δάση θα την κρατήσει ο Σ. Χατζηγάκης ή θα την πάρει αυτός και μας απάντησε ότι θα την κρατήσει ο υπουργός, ενώ αυτός θα πάρει… παραγωγικές αρμοδιότητες! Και στο θέμα των δασών ο Γ. Σουφλιάς νίκησε την «οικογένεια», βγάζοντας από τη μέση τον Κ. Κιλτίδη.